Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sherlock Holmes tarzı bir dizi önerebilir misiniz?

ELEMANTARY kesinlikle izlemenizi öneririm çünkü kendisi bizzat sherlock holmes :)
  • Paylaş
House M. D. derim.

Dr.Gregory House ile ünlü hayali dedektif Sherlock Holmes arasındaki benzeşmeler ve göndermeler tüm seri boyunca izlenmektedir.

Shore, Holmes'un hayranı olduğunu ve karakterin hastalarına olan umursamazlığını gördüğünü söylemiştir. House'ın araştırma metodu olan tanıların imkânsızlıklarını mantık ile eleme yöntemi ile Holmes'un yöntemleri benzerlik taşımaktadır. Her iki karakter de bazı enstürmanlar çalmaktadırlar (House piyano, gitar ve armonika çalarken; Holmes da keman çalmaktadır). her ikisi de ilaç bağımlısıdır (House Vicodin bağımlısıdır; Holmes ise kokain). House'un Dr. James Wilson ile arkadaşlık ilişkisi Holmes'un Dr. John Watson ile ilişkisini anımsatmaktadır. Wilson karakterini oynayan Robert Sean Leonard da oynadığı karakterin ismi olan Wilson ile Watson arasındaki benzerliğe dikkat çekmiştir.
Shore, House'ın isminin Holmes'a hürmeten seçildiğini söylemiştir.
House'ın apartman numarası olan 221B, Holmes'un sokak numarasına bir atıfdır.

Dizinin bölümlerindeki bazı karakterler de Sherlock Holmes hikâyelerindeki kahramanları refere etmektedir. Dizinin ilk bölümünde konu olan hasta Rebecca Adler ilk Holmes hikâyesindeki Irene Adler karakteri ile isim benzerliği taşımaktadır. House'u vuran dengesiz kişi Profesör Moriarty ise Holmes'un baş düşmanıdır.
Dördüncü sezonun "It's a Wonderful Lie" bölümünde House hediye olarak "Conan Doyle ikinci baskı"sını alır. Beşinci sezonun "Joy to the World" bölümünde House ekibini bir Joseph Bell kitabı ile kandırmaya çalışır ki bu kitap da, Conan Doyle'a Sherlock Holmes için ilham kaynağı olmuştur. Gregory House'un yaşadığı apartman dairesinin numarası 221, daire kodu B'dir. Bu Sherlock Holmes'un Londra'daki adresi 221B Baker Sokağı'na bir referanstır. Dizinin tasarım aşamasında Gregory House'un büyük bir erkek kardeşi olması düşünülmüş ve bu rolü Hugh Laurie'nin yakın dostu ve meslektaşı Stephen Fry'a vermek planlanmış olsa da bu tasarı sonradan rafa kaldırılmıştır.(Ayrıca Stephen Fry, Sherlock Holmes: A Game of Shadows filminde Sherlock Holmes ün abisi rolünde oynamıştır.) Bu kardeş fikri Sherlock Holmes'un ağabeyi Mycroft Holmes'a bir gönderme yapma amacı taşımıştır.
  • Paylaş