Bilmek istediğin her şeye ulaş

Shutter (enstantane) ne işe yarar?

Fotoğraf makinelerindeki enstantane değerlerini değiştirirsek ne olur?Düzenle
Enstantane, fotoğrafın pozlandırma süresini temsil eder (Fransızca anlık anlamındaki "instantané" kelimesinden gelir). Makinenizin içinde sensörün (filmin) üstünde normalde kapalı duran obtüratör denen bir perde düzeneği vardır.

Fotoğraf Çekimi

Bu düzenek açılıp kapanarak objektiften içeri gelen ışığı film veya sensör üzerine belirli bir süre düşürür. Düşen ışık da fotoğraf çekim işleminin pozlama süresine uygun olarak bu perde sayesinde belirli bir süre uygulanır ve obtüratör kapanarak tekrar ışığı keser. İşte Shutter/Enstantane hzı bu sürenin uzunluğunu belirler. Yani, obtüratörün açılması ile kapanması arasında geçen zamandır. Makinenizde bu ayar 1 saniyenin altındaki değerler için 1/X değerleri ile gösterilir. Buradaki X 1000 ise obtüratör saniyenin 1/1000 kadarlık zamanında açılır ve kapanır. Bu değerlere ek olarak bir de B ile temsil edilen bir değer vardır ki bu da Bulp kelimesinin kısalatmasıdır. Bu değerde makine obtüratörü/perdeyi siz elinizi deklanşörde tuttuğunuz sürece açık bırakır. Makine üzerinde kullanılan değerler genelde 1 saniye altındaki değerlerdir ancak 1 saniyenin üzerinde pozlamalar için, 2, 4, 8, 15, 30 saniye gibi hızlar da mevcuttur.

Fotoğraf Çekimi

Bir rüzgar gülü ve farklı enstantane değerleri. İlk fotoğrafta perde çok hızlı açılıp kapandığı için anlık olarak dönen rüzgar gülü yakalanabilmiş. Perdenin daha uzun süre açık kaldığı durumlar ise sağa doğru eklenen fotoğraflarda görülmekte. Yani daha uzun süre pozlanmış haller (fotoğraf kaynağı: Wikipedia.org).
  • Paylaş
2

Winterwitch, Aaaa ama ben yazıcaktım yaaa :P

Shutter, enstantane, obtüratör, örtücü... Hepsi farklı dillerde ve zamanlarda kullanıma göre aynı anlama gelir. Duyarkatın (sensör ya da film) ışığa maruz kalma yani pozlanma süresini belirler. Şöyle düşünün: bir havuzu dolduran çeşmenin açık kalma süresi enstantane (shutter), çeşmenin ağız genişliği ise diyaframdır. Çeşme ne kadar açık kalırsa o kadar çok su dolar. Enstantane rakamı düştükçe, 1/x olarak düşündüğümüzde hızı yavaşlar ve pozlamamız artar. Fakat çok düşük enstantane değerleri hem makinenin hem de çekilen objenin hareketsiz olmasını zorunlu kılar. Çünkü yavaş bir perde, hareketi de algılayacağı için fotoğraf bulanık çıkacaktır. Makine ve ortamdaki bazı nesneler sabitse, sadece hareketli olanlar filmi çizecektir. (Yollarda farların uzun bir çizgi halinde göründüğü fotoğraflar gibi) Enstantanenin fazla hızlı olduğu durumlarda da bir helikopterin pallerinin sabit görünmesi ya da sıçrayan su taneciklerinin havada asılı durması gibi sonuçlar verebilir. Tercihimiz neyse ona göre seçim yaparız.
  • Paylaş