Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıcak Hava Balonu - Balon (Hava Taşıtı) nedir? Nasıl çalışır?

Balon, ısıtılmış hava ile doldurulan atmosferde uçabilen, genellikle sepetli hava taşıtı. İnsanoğlu ilk olarak uçurtma ile insan ve yük taşımaya çalışmıştır ancak balon ilk "pratik" hava taşıtıdır.

Uçma prensibi

Balonun havada yükselmesi, suya atılan bir cismin yüzmesiyle aynı ilke olan boyansi (batmazlık) prensibine dayanır. Bir balon yerini kapladığı havanın ağırlığı kendi ağırlığına eşit oluncaya kadar yükselir. Yükseklik arttığında havanın yoğunluğu azaldığından ağırlık dengelenir ve balon daha yükseğe çıkamaz. Eğer daha yükseğe çıkmak isteniyorsa ağırlığın azaltılması, alçalmak isteniyorsa da balonun içindeki havanın azaltılması gerekmektedir.

Kumanda etme

Balonlar bir yerden bir yere ulaşmak için elverişli araçlar değildirler, sadece dikey hareket kontrolü vardır ve rüzgarla sürüklendiklerinden yatay yönlendirme imkânları yoktur. Ulaşım aracı olarak kullanılan güdümlü balonlar olan zeplinlerin sürüklenerek değil itme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yönlenmesini sağlayan dümenleri vardır.

Balonun parçaları

Bir balon; kubbe, sepet denilen iki bölümden oluşur. Kubbe balonun havayla doldurulan yeri olduğundan yüksek iç basınca dayanıklı, küçük yırtıkların büyümesini önleyecek, gözenekli olmayan esnek ve hafif malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemeler "panel" denilen parçalarla yatay, dikey veya diagonal olarak şeritler ile birbirine eklenmektedir. Sepeti ve yükleri taşıyan bir ağ balonu çevreler. Balonun tepesinde alçalmak veya inişten sonra balonu söndürmek için ayrı bir iple çekilerek açılan hava boşaltma deliği vardır.

İlk uçuş

Balon fikri ilk kez 1766 yılında hidrojeni bulan Henry Cavendish’in bu gazın havadan hafif olduğunu görmesi ve 1767’de Joseph Black’ın hafif bir aracın hidrojenle doldurulduğu zaman uçabileceğini öne sürmesiyle doğdu. Ancak ilk balon hidrojenle değil sıcak havayla doldurularak uçtu. İlk uçuş 5 Haziran 1783 tarihinde Fransız Joseph Michel Montgolfier (1740-1810) ve Jacques Etienne Montgolfier (1745-1799) kardeşler tarafından Annonay köyünde çapı 10,5 metre olan ketenden bir torbayı sıcak havayla doldurarak olmuştur. Balon 450 metre kadar yükselerek 10 dakikada 1,5 millik mesafe katetmiştir.

Hava Taşıtı
Jacques Cesar Charles'in uçtuğu balonu

İlk insanlı uçuş

Montgolfier Kardeşler sonraki uçuşlarını 19 Eylül 1783 tarihinde, aralarında Benjamin Franklin’in de bulunduğu kalabalık karşısında Paris’te yapmışlardır. 6 millik uçuşta balonun sepetine bir horoz, bir ördek ve bir koyun koymuşlardır.

Hava Taşıtı
Montgolfier Kardeşler'in tarihi balonunun mühendislik bilgilerini de içeren 1786 tarihli bir şeması.

20 Kasım 1793 yılında sıcak hava balonu Fransız fizikçi Jean François Pilatre de Rozier (1756-1783) ve bir arkadaşını da taşımış tarihte balon kullanan ilk pilotlar olmuşlardır.
  • Paylaş
2

Nzn Erd, Açıklamalarınıza ek olarak uçma prensibini biraz daha açacak olursak; gaz topluluğuna aşağı doğru yer çekimi kuvveti yukarı doğru da gazın basıncı etki eder. ısınan havanın basıncı yükseleceğinden bu sıcak bölge genleşecektir. yani daha yoğun olan soğuk hava kütlesi içinde az yoğun sıcak hava kütlesi oluşur.Bu kütleye basınçtan dolayı yukarı doğru etkiyen kuvvet aynı hacme sahip soğuk havaya etkiyen kuvvetle aynıdır.fakat sıcak hava daha az yoğun olduğu için sıcak hava moleküllerine yerçekimi kuvveti daha az etki edecektir. etki eden yerçekimi ve basınç kuvvetlerinin eşitlenmesi amacıyla sıcak hava yükselir.
Yani yükselmek istiyorsak havayı ısıtır, alçalmak istiyorsak da soğuturuz

Şaman, Düzenlemekten çekinmeyin lütfen :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

343 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları