Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şiddet başka bir şiddet eylemi ile meşrulaştırılabilir mi?

Hayır, meşru olmaz. Yangının üzerine yangınla gitmek sadece yangını büyütür. Bugün bunu Gezi parkı olaylarında çok iyi bir şekilde görüyoruz. Devlet yangının üstüne yangınla yürüdü ve sonuçta olaylar daha da karıştı. Şiddete karşı şiddet kullanarak iki taraf için de elde edilen tek şey daha fazla yıkım oldu.
  • Paylaş
1

Redeye, Gezinin bir süreç olması bakımından tek bir olayı incelemediğimizin farkında olarak belirtmeliyim ki "devletin yangının üstüne yangınla yürüdüğü" düşüncesine katılmıyorum. Demokrasilerde protesto bir yangın değil haktır; şiddete bulanmadığı sürece de yangın metaforu ile tanımlanmaya layık değildir.

Öte yandan dayanağını meşru müdafaada bulan bir anlayış çerçevesinde şiddete karşı ölçülü karşı duruş, direniş bir haktır. Ama burada soruda da bir tuzak kokusu alıyorum. Zira direnişte cevap hareketi bir şiddet sayılamayacağı gibi kendisine sebep şiddeti de kesinlikle meşrulaştırmaz.

Şiddet başka bir şiddet eylemi ile bastırılamaz. Zira bu kefaret diğer bir anlamıyla dişe diş göze göz olacaktır. Bu uygulamada antik toplumlarda ve Roma'nın eski çağlarında kalmıştır. Günümüzde artık yargı vardır. Şiddet gören kişi buraya başvurur ve sorununu çözer. Gezi Parkı eyleminde devlet müdehalesi, 80 döneminde de sağ kuşağa aynılarını yaptılar demekle meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Halbuki oları yapanlar bu gençler olmadığı gibi bir yanlış diğer bir yanlışla örtülemez.
  • Paylaş
Burada Gezi Eylemleri hakkında yazmış olan arkadaşlar sanırım olayları medya filtresinden gözlemlemişler. Gezi Parkı eylemleri polisin yaptığı devlet terörüne kadar kesinlikle şiddetten uzaktı ki hala da öyleler. Şu anda bile yakalanan molotofçunun polis çıkması neticesinde her iki taraftan da şiddeti yaratanın devlet olduğu görülmektedir. "Geziciler" hala şiddete karşı dağılıp yeniden toplanmayı tercih etmektedir ki bu da bunca devlet şiddetine rağmen eylemlerin ne kadar barışçıl nitelikte olduğunu göstermektedir. Sokağa çıkıp toplanmak, yürümek, slogan atmak demokrasilerde halkın hak arama yöntemleridir ve şiddetle karşı konulması demokratik değildir. Zaten devletin tüm gücüyle saldıran polis güçlerine karşı "Geziciler"in techizatı, gaz/toz maskesi, deniz gözlüğü, süt ve limondur. Burada şiddetin tabii ki elinde gerçek silahlar bulunan polis tarafından yapıldığı aşikardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

393 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt