Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şiddete maruz kalan bir kadın neler yapmalıdır?

ALO 183
Desteğe ihtiyacı olan kadın, çocuk ve engellilere psikolojik, ekonomik ve hukuki danışmanlık hizmeti veriliyor. Yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları hakkında bilgi alınabilir. Yurdun her yerinden 183 çevrilerek 7 gün 24 saat ulaşılabilir ve ücretsizdir.

Polis ve Jandarma
Polis İmdat 155
Jandarma İmdat 156 
Şikayette bulunup hukuki süreci başlatmak için başvurulabilir. Ayrıca en yakın polis ve jandarma noktasına da bizzat gidilebilir.
Yurdun her yerinden 7 gün 24 saat ulaşılabilir ve ücretsizdir.

Sağlık Kurumları
Devlete ait sağlık kuruluşlarının her biri ve para sorunu yoksa özel sağlık kuruluşlarına başvurarak sağlık raporu alınabilir. 

İl Sosyal Hizmet Müdürlükleri
Ücretsiz danışmanlık hizmeti veriliyor ve risk altında olan kadınlara kadın sığınma evlerinde bir süre barınma hizmeti veriliyor. Ücretsizdir.

Belediyeler
Belediyelerin Kadın Danışma Merkezleri ücretsiz psikolojik, tıbbi, hukuksal ve gerek varsa ekonomik destek veriyor. Bazı belediyelerin de sığınma evleri var. Ücretsizdir.

Kadın Sivil Toplum Kuruluşları
Bir çok kadın sivil toplum kuruluşunda şiddete uğrayan kadınlara psikolojik, hukuksal ve ekonomik anlamda rehberlik hizmeti veriliyor. Ücretsizdir.

Barolar
Baroların, Adli Yardım Komisyonları'na başvurarak adli yardım ve hukuksal danışmanlık alınabilir. 

Cumhuriyet Savcılıkları
Bulunduğunuz yerin adliyesindeki Cumhuriyet Savcılığı'na bir dilekçe ile suç duyurusunda bulunulabilir.


  • Paylaş
@sueno'nun dediği şeyleri yapmalıdır ama ülkemizde bu önlemleri aldıktan sonrada katledilen binlerce kadın var. Çözüm, adalet sisteminin değişip ağır cezalar getirilmesi ve annelerin erkek çocuklarını düzgün yetiştirmesi.
  • Paylaş
Öncelikle, şiddet gören kadın sessiz kalmamalı. "Bu benim kaderim, değiştiremem" deyip kabullenen kadın, şiddetin önüne geçemez. Yani, her şeyden önce öğrenilmiş çaresizlikten kurtulmak lazım.

Neler yapılabilir? En yakın karakola gidip şikayette bulunun. Tutanak tutturun ve  bir örneğini de kendiniz alıp, saklayın. Doktordan rapor alın ve bu raporları asla kaybetmeyin. Dediğim gibi, şiddet gösteren kişiyi mutlaka şikayet edin. Daha fazlasından korkup şikayet etmekten geri durmayın. Fiziksel şiddetten sonra gelen iyimser davranışlara inanmayın çünkü olay, bir süre sonra tekrarlanacaktır.

Şiddet görüyorsanız, boşanma davası açabilir, maddi ve manevi tazminata hak kazanabilirsiniz. Çalışmayan bir kadınsanız, nafaka hakkına da sahipsiniz. Bunun yanında şiddet gördüğünüz kişi için ceza davası açabilirsiniz.

Ayrıca Mor Çatı'ya gidebilirsiniz. Gelen kadını önce bir gönüllü dinler ve neye gereksiniminin olduğunu belirler, ona göre sığınak sağlar, psikolojik ve hukuksal destek verir, iş bulmasına yardımcı olur ve kendini toplayıncaya kadar sığınakta kalmasına izin verilir. 

Tüm bunlar şiddeti yüzde yüz engeller mi? Maalesef hayır. Kadına şiddet konusunda toplum olarak üzerimize çok şey düşüyor. Bir şeyleri değiştrirmek istiyorsak, bu konuda duyarlı olmamız şart. Gözlerinizin önünde dövülen veya bıçaklaman bir kadını seyretmek yerine, hemen polis çağırabilirsiniz.
  • Paylaş
@ sueno ve @ pelinsen hukuki olarak yapılması gerekenleri açıklamışlar.Bunlara ek olarak kadın; kocamdır sever de döver de zihniyetinden de kurtulmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

924 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt