Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıfırdan alışveriş sitesi nasıl kurulur?

Eticaret sektörüne el atmayı düşünüyorsan bunu çok iyi analiz etmen gerekiyor. Bir yazılım geliştirme sürecinin %20'sini iyi bir analiz oluşturur.

İlk başta Eticaret sitende olmasını istediğin özelliklerini çok iyi düşünüp dökümante et.(En az bir hafta)

İhtiyaç listeni çıkarttıktan sonra şu konuya karar vermen gerekiyor. Hazır paketler mi kullansam yoksa yeniden mi hazırlatsam. Bunun cevabı senin bu işe olan ilgine bağlı.

  • Çıkarttığım özellikler yeterli bundan başka birşey istemiyorum diyorsan; istediğin özellikleri destekleyen firmalarla görüşebilirsin. Yalnız bu firmaların kaynak kodlarını sana vermeyeceklerini bilmen gerekir.
  • Eticaret'i ciddi şekilde yapmak istiyorum, ARGE çalışmalarım olacak, zamanla ekstra özellikler isteyebilirim diyorsan; bir yazılım firması yada yazılımcıyla görüşerek sıfırdan yaptırmanı tavsiye ederim. Yalnız sıfırdan proje oluşturmanın da sıkıntılı süreçleri vardır. Bu konuda MCF'i incelemeni tavsiye ederim.

  • Paylaş
5

Hakan Köse, Bu iyi yanıt için teşekkürler, sadece kısmen katılmadığım tek nokta "Yazılım sürecinin %20'sini iyi bir analiz oluşturur.." Bence bu oran daha yüksek olmalıydı diye düşünüyorum. Bence analiz çok şeydir ve kolay elde edilmez, çok fazla tecrübe ve tekrarlama gerektirir. Bir akışı doğru analiz edebilmek demek o konuda sınanmış çok tecrübeniz oluşmuş demektir. Ve bence bu yazılım sürecini doğrudan etkiler.

Ahmet Küçükoğlu, Söylediğinizde haklısınız analiz en önemli aşamadır. Mercedes, Akbank gibi kurumsal firmaların Analistleri vardır ve işleri sadece analiz yapmaktır.

MCF'e göre bir projenin %20'sini Analysis, %60'ını Development, %19'unu Test ve %1'ini Education oluşturur. Bu hemen hemen herkesin kabul ettiği sonuçlardır. Yalnız projenin durumuna göre bunlarda oynama olabilir.

Ama dediğiniz gibi ve benimde belirttiğim gibi en önemli aşama analizdir. İyi analiz edilemeyen ve çöpe giden çok proje ile karşılaştım malesef.

Hakan Köse, :) Çok doğru. Sanırım bu oran internet girişimlerinde çok farklılıklar gösteriyor. Proje hazır bir firmanın ürünü ya da entegrasyonu ise genel oranlar doğrudur, ancak bir internet girişimi olarak bir model üzerine kurulacaksa ve iş sıfırdan başlatılıyorsa oranlar tümüyle değişiyor :)

Hakan Köse, Daha önce e-ticaret sitesi kurmadık biz, ancak internet girişimcisi olunca otomatik olarak ona göre değerlendiriyorum :) Bir de Türkiye faktörü var işin içinde :)

Ahmet Küçükoğlu, Ülke fakörünün gelişim açısından etkinliği yadsınılamaz. Haklısın.

Artık o kadar çok normalleşti ki bu tarz siteleri kurmak. 5000TL paran varsa 2 gün içinde siteni kurmuş ve para kazanmaya başlıyor olabilirsin.(Sanal Pos dahil)

Siteni yaptırabileceğin bir kaç örnek yazılımcı şirket;

  • Paylaş
5.000 tlden daha ucuz rakamlara da yaptırabilirsiniz , alışveriş sistemini sağlayan bir çok yerli servis mevcut , tam liste için yerli e-ticaret sitelerini gezmeniz yeterli, hem ürünlerini görmüş olursunuz hem de servislere o sitelerden ulaşırsınız. akakce.com cimri.com ucuzu.com fiyat karşılaştırma sitelerinden bir çok yerli e-ticaret sitesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu karşılaştırma servislerini yayından sonra da trafik çekmek için kullanabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu ya da ücretsiz alışveriş web yazılımları da mevcut fakat hem bunların kurulumu , hem özelleştirilmesi , bakımı ve diğer işlemler için hazır sistemlere göre daha fazla para ve zaman harcayabilirsiniz.


Hazır yerli sistemlerin bir diğer faydası da yerli dağıtıcılara direk yazılım entegrasyonunun olması bir çok ürünü basitçe sitenize ekleyebiliyorsunuz. Tabiki eksi olduğu yönlerde mevcut.


Google e-ticaret çözümleri diye de aratabilirsiniz.

  • Paylaş

Kurmak != Kazanabilmek

Ben hiç 2 günde 5.000TL verip para kazanabilen bir firmaya rastlamadım.

  • Paylaş
1

Thecrazyhands, günde 15 TL de para kazanmaktır,1000TL de para kazanmaktır.Terimsel olarak bir farkı yoktur.Fakat dediğiniz gibi işler bu kadar kolay değildir.Siteler hemen kurulur ama kazançlar 6 ay'dan önce başlamaz.Para kazanmak derken yanlış anlaşılmasın,o kadar kolay olsaydı herkes kurardı ;)
Gerçi gene bir çok kişi kuruyor ama kurduğu gibi kapatıyor.

Üzerinde dikkatle durulması gereken konulardan birisi de "reklam". E ticaret sitesi isteyenlerin en çok göz ardı ettiği ve aslında çok önemli bir konudur reklam. Reklamın agresifi makbuldur e ticarette.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1413 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt