Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıfırdan ingilizce öğrenenlere soruyorum. Nasıl ve ne şekilde öğrendiniz. Tavsiyeleriniz neler?

Çoğumuzun bu ülkede doğduğunu varsayarsak hepimiz sıfırdan öğrendik İngilizceyi. Bu konuda bana çok fazla soru geliyor. Keşke bunun tam, kesin, herkeste işe yarayacak bir yolu olsaydı da herkese anlatabilseydim. Fakat işin içinde çok farklı değişken var. Ortaya atılmış bir sürü teori, method, yaklaşım var. Her insan farklı ve her insanın öğrenme şekli, kavrayışı, süreleri farklı. Ben dil öğreten biri olmanın yanı sıra diğer dillerin de öğrenicisiyim ve kendi içimde bile farklı dilleri öğrenirken değiştirdiğim çalışma stillerim var. O nedenle size ne dersem yalan olur, işe yaramaz. Bir insana bir şey öğretmenin en iyi yolu onu tanımaktan geçer. Ben buradan tanımadığım birine ancak yüzeysel, genel geçer tavsiyelerde bulunabilirim. Bunlar da en azından fikir verir. Verebileceğim tavsiyeler sizin amacınıza da bağlı. Ben sınav İngilizcesine karşıyım mesela ama bu amaç için yapılacak şeyler de çok farklılık gösteriyor.

Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm, benim ve diğer arkadaşların da önceden yanıtladığı sorular bunlar. Göz atarsanız bazı sorularınıza cevap bulacağınıza eminim. Daha fazla sormak isterseniz de yine buradayım...

inploid.com/t/ingilizceyi-gercekten-gel...
inploid.com/t/yabanci-dil-ogrenmenin-en...
inploid.com/t/guzel-ingilizce-konusabil...
inploid.com/t/ingilizce-pratik-yapmak-i. . .
  • Paylaş
Cebren öğrendim, yani zorunda olduğum için. Mahallemin güzide ilk ve ortaokulunda pek bir şey öğretmiyorlardı rahattım, mutluydum. Lisede hazırlık okudum biraz bir temel oluştu ama sancılıydı. Sonra bir de üniversitede hazırlık okudum. Tam 1 yıl. Benden bir yıl sonra girenlerin muafiyet sınavına girdim öyle geçtim hazırlığı yoksa bölüme başlatmıyorlardı. Çok gergindi. Normalde çok panik yapan bir insan değilimdir ama o sınavda listeningi ortadan yakaladığımda nerdeyse bayılacaktım zor toparladım kendimi. Ve neyse ki geçtim.

Tavsiyelerim nelerdir:

İlk olarak, vakit ayır. Sıfırdan dil öğrenmek çok emek ister. Yıllarını vermelisin. Sabırlı olmalısın.

İkincisi, haşır neşir ol. Gramer kurallarını ezberlemekle dil öğrenilmez. Oku, yaz, dinle, araştır, karıştır. Bir iş olarak değil kendi ana dilinmiş gibi benimse ve her anında kullan. Biliyorum bu hiç zevkli değil. Ama durumunu kabul et ve zevk almaya çalış. İngilizce alt yazılı film izleyip yarısını anlayamamak aptalca gelebilir ama orijinal dilinde alt yazısız izleyip anlamak da çok gurur verici. Bunu tadacağın günü hayal et.

Teknolojiden faydalan. İnsanlarla konuş. Çok fazla oku hep oku. Mesela modaya mı ilgilisin hemen ingilizce moda sitelerine, forumlarına gir oradan oku. O alışkanlığı bir kazanırsan türk sitelerinden vazgeçersin. Onlardan daha çok keyif almaya başlarsın. Yazmayı da ihmal etme. İnploid'in atası quora.com var. Orada da yazar ol. Hatta ne dicem bak, bu soruyu hemen git orada sor. Bakalım onlar ne cevap verecek.

Konuşma konusuna da tekrar dikkat çekmek istiyorum. Konuşmayı ihmal etme benim gibi. Böylelikle hem daha çok zevk alırsın hem de kendine güvenin artar. Mümkünse yurt dışına git, olmadı türkiyede yabancı arkadaşlar edin kendine, onu da bulamazsan turistlerin peşine düş. Online da oluyormuş diyorlar onu da öğren. Ne yaparsan yap ama bir şekilde konuşma pratiği yap.

Son bir tavsiye daha. İngilizce kaynakları kullan. Türkçe anlatan kaynaklar kolayına gelecektir ama direnmelisin. İngilizce ingilizce sözlüğe geçtiğim gün, kendi adıma bir devrimdi ve sürecim adına çok önemli bir adımdı.

Şİmdilik aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin.
  • Paylaş
duolingo.com/ adresini kullanıyorum ben(ingilizceyi söktükten sonra bir çok dil seçeneği mevcut :) ), ayrıca Zello Ptt (mobil uygulama) ile yabancı gruplara dahil olup dinliyorum. Ara sıra konuşmaya yelteniyorum... Ben diksiyonda çok zorluk çekiyorum. Resmen dilim dönmüyor. Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız diyebiliyorum ama "my fiance" bir türlü doğru söyleyemiyorum. Sorunu bulunca çözüm aramak daha kolay oluyor. Çalışmanda başarılar dilerim. Ayrıca englishforeveryone.org ve engvid.com adreslerine de göz atmanı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

88 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt