Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigara bağımlılığı fiziksel ya da psikolojiktir diyecek olsak, ikisi için de diğerini çürüten bir sebep ne olabilir?

Aradaki "ya da"nın doğru olduğunu düşünmüyorum. Bildiğim kadarıyla hem fiziksel hem de psikolojik bir bağımlılık. Yani birbirlerini çürütmelerine olanak yok.
  • Paylaş
4

Feyza Yılmaztürk, Haklısınız ancak ikisinide çürütülmesi lazım , nasıl olacagını bilemiyorum demek o birazda :D yanlış bir konu sectim sanırım.

Şaman, Hihi, sosyolojik araştırma konusuymuş, hiç anlamam :) Yanlış konu olduğunu da iddia edemem. Siz çürütün ben bırakayım. Sanırım sağlık üstünden gitmeli yanı sıra içmeyenleri rahatsız ve hasta da ettiği için asosyal olması, toplum sağlığı için tehdit olması da var. Öpen için kötü bir tat, herkes için kötü bir koku, insan da kokuyor sonuçta. Kişiye maliyeti de önemli bir ekonomik faktör. Devlete maliyetten bahsedemeyiz sanırım sigara içenler ödedikleri fahiş vergilerle muhtaç olacakları sağlık hizmetlerinin fazlasını ödüyorlar. Seçin beğenin alın :)

Nurcandemir, Uzun yıllar sigara kullandım, her seferinde zevkle, uykuya bile sigara molası veren ben, her nefesi içime çeken, obsesyon haline gelmesi, 30 sene sonra vazgeçmem zor olsa bile halen kokusu bile zevk veriyorsa, fiziksel mi oluyor, psikolojik mi..anlyamadım.

Şaman, Onu diyorum ya, ikisi de :)

Biyokimyasal etkisi, bu ikisini de çürüten bir etkidir bence. Bir süre sonra ( ki buna alışkanlık deniliyor) sigara yakma eğilimi sigaranın içinde bulunan ve bağımlılık yaratan maddeler sebebiyle tetikleniyor.
  • Paylaş
Sigara içen insanlar genelde sigaraya bir rol verirler. Bir dost, bir meze gibi. Kimisi sadece alkol, kahve gibi sıvıların yanında içer sadece, kimisi de daima içer. Ben sigara kullanan ve tiryaki olan biri olarak yanıt verecek olursam. Hem psikolojik hemde fiziksel diyebilirim ama bazı insanlar sadece belli durumlarda kullandığı için farklı bir durum ortaya çıkabilir. Örneğin sadece alkol alırken içen bir insan olabilir yada sadece yemekten sonra bir tane içen bir insan olabilir. Bu onun için fiziksel değil psikolojiktir.
Kısacası fiziksel bağımlılığı olan biri için psikolojiktir ama fiziksel bağımlılığı olmayan biri için ise sadece psikolojiktir diyebiliriz.
  • Paylaş
Sigara bağımlılığı diğer tüm madde ve alkol bağımlıklıları gibi hem fizyolojik hem de psikolojiktir. Bu iki etki brbirinden bağımsız değildir ve birbirini etkiler. Bir maddeye fiziksel olarak bağımlı olmanız psikolojik açıdan da, doğal olarak sizi etkileyecektir. Diğer taraftan psikolojik bağımlılığa yatkın bir yönü olmayan bir kimse çok büyük ihtimal ile fizyolojik bağımlılığa yol açacak kadar sigara içmeyecektir.
Fizyolojik bağımlılık ve psikolojik bağımlılık yumurta tavuk misali birbirine bağlıdır ve birbirlerine etki ederler.
  • Paylaş
İlk içildiğinde psikolojiktir. Sonradan yani çok içildiğinde artık vucudun kendisi istiyor. Içenler bunu bilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

384 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt