Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigara bırakmada nikotin sakızları/bantlarının etkileri nedir?

Ne nikotin sakızı ne de bantı, hiçbiri etkili değil. İlaçlarda aynı, etkili olmuyor. Sigara öyle bir şeyki; insan iradesi ancak buna karşı koyabiliyor, bir kaç kez denedim, baktım olmuyor, bende artık bırakmayı bırakarak devam ediyorum. Tavsiye etmiyorum, iradem güçlü olmadığı için teslim oldum... Yeni başlayanlara ya da bırakmak isteyenlere şunu tavsiye ederim (benim yapamamam başkasının yapamayacağı anlamına gelmez) iradenize güvenin ve eğer birazcık inat duygunuz varsa bu sigara üzerinde kullanın, bırakın.

Toplumda şöyle bir mantık var, işte zararlı, yavaş yavaş öldürür, bazen süründürür, daha akıllanmayacak mısınız? gibi... Artık ben bunları geçtim, sigara içenlerde ne kadar zararlı olduğunun bilincinde.

Herkesin aklı kendine gebe
Bırakmak istiyorsan bırak
Yoksa arama başka çare
Karışma kimsenin işine
  • Paylaş
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, nikotin bandı ve sakızının, sigarayı kalıcı biçimde bırakmada etkisi yok. 

Araştırmada katılımcılar, nikotin bandı, nikotin sakızı, burun spreyi veya maske yöntemlerinden hangisini kullandıkları, devamlılığı olmadan bu yöntemlerden birine başvurduklarında en uzun ne kadar süre sigara içmedikleri sorularına yanıt vermişler.

Denekler ayrıca, bir hekimin veya bir başka uzmanın, sigarayı bırakma çabalarına destek verip vermediğini de belirtmiş. Araştırmanın sonuçları, bir süreliğine sigarayı bırakanların yaklaşık üçte birinin yeniden sigaraya başladığını gösteriyor.

Sigaraya yeniden başlayanlarda, altı ay boyunca nikotin bandı, sakızı veya bir başka nikotin desteğini kullananlar ile herhangi bir destek almayanlar arasında hiçbir fark olmadığı görülmüş.
  • Paylaş
Bir arkadaşımı ebeveynleri yıllardır sigara bağımlısı ve her türlü yola başvurdular. En son Ankara'da bir doktora giderek sigara bıraktıran bir iğne denediler. Sonuç mu? Birkaç hafta sonra tekrar sigaraya başladılar. Sigara tamamen psikolojik bir alışkanlıktır. Bırakmak isteyen nefsini tutar bırakır. Ama bu sonu olmayan birşey. tamamen bırakılmaz ara verilir... ve sonuç olarak bir kere içmeye başladımı işin içinden çıkamazsınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1258 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt