Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigara nasıl bağımlılık yapar?

                                     Sigara
Bence kesinlikle psikolojik bir durum. Yani olay kendimizde bitiyor. Yaklaşık bir beş ay kadar kullandım hergün (4 -5 tane) ama kendi kendime, kesinlikle bağımlı değilsin eğlencesine içiyorsun sadece dedim ve şu an içmeyeli 2-3 ay oluyor nerdeyse. Yani gerçekten bırakmak isteyen için bağımlılık yapmaz düşüncesindeyim. Tabi bunun birde bilimsel açıklaması var. Durum şöyledir;

Nikotin sigara dumanıyla vücuda alınan 4000 kimyasal maddeden biridir ve beyne etkisi en büyük olandır. Her sigara ile vücuda 1-2 miligram nikotin alınır ve yaklaşık 10 sn sonra beyne ulaşır. Bu bağımlılık olayı da nikotinden geliyor. Yani bağımlılık yapan nikotindir. Nikotin beyindeki yaşamsal işlevleri düzenleyen merkezde dopamin artışına sebep olur. Sigara içildikten sonraki duyulan haz ve doygunluk burdan gelir. Ayrıca dikkat artışı ve uyanıklılığı da sağlar.
                                      

  • Paylaş
Sigara iki tip bağımlılık yapar. 
1.Fiziksel bağımlılık
2.Psikolojik Bağımlılık

Fiziksel bağımlılığın sebebi nikotindir. Sigara içildikten sonra mutluluk veren duygular uyandırdığından hemen hemen tüm sigara içenler gitgide içtikleri miktarı artırma eğilimindedirler. Sinir sistemi nikotine adapte oldukça içilen miktar yine artar ,böylece kandaki nikotin miktarı da artar. Daha sonra belli bir düzeye erişince tiryaki bu düzeydeki nikotin miktarını sağlamak için sigara içmeye devam eder.Sigarayı sadece iradenizle bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz hem fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon gösterir hem de bir yandan psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız. İkisini birden göğüslemek oldukça zor bir iştir. Sadece iradeyle sigara bırakabilme başarı oranı sıfıra yakındır. Nikotin eksikliği sebebiyle aşağıdaki belirtilerin görülmesi kaçınılmazdır. 
-Depresyon 
-Sinir bozukluğu kızgınlık, 
-Hassasiyet, 
-Uyuma güçlüğü, 
-Konsantrasyon bozukluğu, 
-Baş Ağrısı, 
-Yorgunluk, 
-İştah artışı.

İşte bu sebeplerden ötürü sigara bağımlılık yapıyor.
  • Paylaş