Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigarayı bırakmanın yolları nelerdir?

Bir kere gerçekten bırakmak istiyor musun bunu düşün, sonra kendine sor neden bırakmalıyım? Sağlık için mi? Ee bunu herkes biliyor, yıllarca "Sigara sağlığa zararlıdır" lafı o kadar klişe hale geldi ki artık bir anlam ifade etmiyor. Yani ifade etseydi senin için önceden bunu bırakma sebebi olarak kullanabilirdin zaten. Ha belki şu an diyorsun ki hayır hep anlam ifade etti bu laf benim için ama denedim bırakamadım. O zaman da şunu düşün neden bırakamadın? Keyif, özentilik, bağımlılık, sosyal çevre, stres, alışkanlık vs hangisi? Sebebini bul ve ona göre üstüne git sorunun. Bağımlılık mı? Evet olabilirsin, sabah kalktığında ilk işin her şeyden önce bir sigara yakmaksa ya da içmeyince elin ayağın titriyorsa bağımlısındır. O zaman bir doktora başvur profesyonel yardım al.

Bence en önemli sorun insanların gerçekçi ve ulaşılabilir hedef koymaması ondan dolayı kaynaklanıyor. Günde 2 paket sigara içen adam tamam ben bıraktım artık yeter deyip 0 sigaraya düşüyor, sonra da yoksunluk sendromuna girip 2 gün sonra başlıyor içmeye. Halbuki önce günde 1 pakete sonra daha da azaltarak gitse olacak bu iş.

İnsanın başına ne geliyorsa sürreal yaklaşımdan geliyor. Hayatın her anlamında bu böyle, gerçekçi (ulaşılabilir) hedefin olmazsa sonuç hüsran ve hüsran.
  • Paylaş

Sigarayı bırakmayı istemek ve kararlılık yeterlidir diye düşünüyorum.

  • Paylaş
İlk olarak insan kendini psikolojik olarak buna hazırlamalı ve bırakacağım demelidir. Bundan başka birtakım önlemler ile sigara bırakılabilir. Buna göre: 1-Marka değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markaya ge­çin.
2-Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı ola­cak şekilde değiştirin.Yani sigaranın yanında gitmeyecek şeyler tüketin.
3-Uzun süre kalan sigara kokusundan kurtulmak için elbi­selerinizi! temizleyin. Böylece çevreye karşı daha temiz olduğunuzu hissedeceksiniz.
Bunların yanında suni olarak da destek alınabilir.Örneğin elektronik sigara buna yardımcı olabilir.

Sağlık
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

660 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt