Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigarayı bırakmayı çok isteyip bırakamayanlar için öneriniz nedir ?

Sigarayı bırakmak bazı yaşayan efsaneler dışında "Bıraktım, oldu." kadar kolay bir şey değildir. Sigarayı bırakmak hazırlık, zaman ve aktif çaba gerektirir.

Öncelikle sigarayı neden bırakmak istediğinizi olabildiğince kapsamlı bir şekilde belirlemelisiniz. Bu sebeplerin yazılması ve hatta her gün iki kez okunması ve küçük bir kart şeklinde kişinin yanında taşıması yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir. Bu yöntem sigarayı çok istediğiniz anlarda aklınıza gelen "Sigara çok güzel.", "Bırakmasam ne olur ki?", "Az az içerim.", "Sadece alkolle/kahveyle/arkadaşlarla içerim." düşüncelere yanıt vermenizi ve böyle karar değişikliği anlarında sigarayı bırakma sebeplerinizi unutmamanızı sağlayabilir.

Sigarayı en çok arayacağınızı düşündüğünüz zamanları belirleyin. Örneğin; iş/ders molalarında, kahve/alkol yanında, bazı arkadaşlar ile, yürürken, yemekten sonra sigarayı çok arayacağınızı düşünüyorsanız. Bu durumda neler yapabileceğinizi önceden planlamanız ve o ona hazırlıklı olmanız gerekir. Bu gibi durumlara sigarayı bırakma sebeplerini yazdığınız bir kartı okumak, mola şeklini değiştirmek, arkadaş buluşmalarını sigara içilmeyen ortamlarda gerçekleştirmek gibi farklı çözümler geliştirebilirsiniz. Size sigara teklif eden arkadaşlarınız mutlaka olacaktır. Bu teklifleri nasıl reddedeceğinizi belirleyin. Hayır demek bizim kültürümüzde pek kolay değildir. Bu yüzden karşınızdaki kişileri kırmaktan korkmadan hayır demeye hazırlanın.


Sigarayı bırakmanın faydalarını somut bir şekilde görebilmenizi sağlayacak bazı yöntemler uygulayın. Örneğin merdivenlerden çıkarken yorgunluğunuzu değerlendirin, maddi kazancınızı hesaplayın ve hatta biriktirin ve biriken sigara parasıyla kendiniz için bir şey yapın, yemeklerin tadını keşfedin, kötü koku yaymadığınızın farkında olun.


Bunlar yapılabileceklerin küçük bir kısmı, yapıldıklarında sigarayı bırakmayı garantilemezler ama kolaylaştıracağından eminim.


Profesyonel destek alabilmek için Sigara Bırakma Merkezlerine ve psikoterapiye başvurabilirsiniz.

  • Paylaş
Her içmek istediğinde hayır diyebilmeyi öğrenmen lazım ki uzun yıllar geçse de arıyor bırakanlar öyle diyor
  • Paylaş
bir anda bırakacam diyceksin anında bırakacaksın ve bir daha beynine getirmiyceksin. o kada r.
  • Paylaş
Çok radikal bir öneri olacak ama sigarayı bırakmak isteyen kişi eğer kararlıysa sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Özellikle de sigara kullanan samimi arkadaşlarından.
  • Paylaş
Neden bırakmak istediğinizi düşünün. Herkesin kendine göre sebepleri vardır. Bırakabilmek için gerçekten istemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer daha önce birkaç kez bırakmayı denediyseniz. Bilirsiniz ki insan yeniden başlamak için binlerce anlamsız, gerçekte hiç de mantıklı olmayan birçok bahaneyi akla yatkın hale getirir ve tekrar başlar. Bunu engellemek için motivasyonunuzun çok iyi olması gerekir. Kendinizi böyle bir başarısızlıktan alıkoymak için bırakma nedenlerinizi kendi sözcüklerinizle kağıda dökün. Dayanamayacağınızı düşünüp tekrar başlamayı istediğinizde önce bunları okuyacağınıza kendinizi ikna edin. Eğer daha önce bırakmayı denediyseniz neden tekrar başladığınızı da yazabilirsiniz. Tekrar başladığına pişman olmayan insan yoktur. Ama şunu da akılda tutmakta yarar var: İlk iki haftadan sonra dayanmak çok daha kolaylaşır ve yeniden başlama olasılığı büyük ölçüde azalır.
  • Paylaş
dudağında söndürsünler bir daha içmezler. :)
  • Paylaş
bırakmamaları
  • Paylaş