Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigorta nedir ve niçin atar?

Sigorta, devreden geçen akımın belirli bir sınırın üstüne çıkmasıyla,akımı kesmesi amacıyla kullanılan devre elemanlarıdır. Sigorta devreye bağlanır, her akım yoğunluğu durumunda akımı keser ve tehlike önlenmiş olur.

Sigortanın atmasının sebebiyse aşırı derecede yüklenme yapılıyor olmasıdır. Yüksek amper çeken cihazların hepsini aynı anda kullanmak sigortanın atmasına yol açar. Hepsi aynı anda çalıştırılmak isteniyorsa atan sigortanın amperi yükseltilmelidir.


Elektrik Sigortası

  • Paylaş
Sigortalar bağlı oldukları tesisatın güvenli bir şekilde iletebileceği ampere göre boyutlandırılır. Başka bir deyişle sigorta ve tesisat birbirlerine uyumludurlar. Eğer daha yüksek amper çekilmek isteniyorsa tesisatın da daha kalın tellerden oluşması gerekmektedir. Tesisatı büyütmeden sigortayı büyütmek yangın tehlikesini birlikte getirir.


Sigorta atmasının önemli sebeplerinden biri de prize takılmış herhangi bir alette ya da tesisatta oluşan kısa devrelerdir. Neyin sigortayı attırdığını bulmak için önce o sigortanın kontrolündeki hattın prizlerinden tüm aletler çekilmeli, ışıklar söndürülmeli, sigorta tekrar açık konuma getirilip ya da tamamen değiştirilip (eski tiplerde tavsiye edilir) önce ışıklar yakılmalı, ardından prizlerdeki aletler teker teker takılarak denenmelidir. Eğer sigorta hala atmıyorsa çok yüklenildiğinden atmış olduğu ortaya çıkar. Eğer bir aleti taktığınız ve çalıştırdığınızda atıyorsa, büyük ihtimalle aletteki ya da prizdeki bir arıza sebebiyle atıyordur.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1560 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları