Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sigortasız çalıştırılan işçiler için asgari ücret ne kadardır?

Sigortasız işçi çalıştırılamaz @Aradia , bahsettiğin yada sormak istediğin belirli süreli çalışma, yarı zamanlı çalışma yada çağırma usulü işçi çalıştırma filan olabilir mi?

Belirli süreli iş sözleşmelerinde kural . işçinin çalışacağı işin objektif kriterler dahilinde olması ve süreli ile belirli olması gereklidir. örnek olarak belirli bir süre içinde tamamlanacak bir bina, yol ya da köprü inşaatı işi olması, ya da belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleştirilecek bir tanıtım veya kampanya işi olması gerekmektedir. ayrıca belirsiz süreli işçilerin çalıştığı biriş yerinde duyulan ihtiyaç sebebiyle misal kadrolu bir işçinin sağlık sebeiyle 2-3 aylığına işe gelemeycek olması gibi.

belirli süreli iş sözleşmelerinde de sigorta hsusu çalışılan süre kadar yaptırılmak zorunda dır. iş akdinin belirli süreli lması sigorta konusunda herhangi bir muafiyet getirmez. ödenecek ücret asgari ücretin altında olamaz. belirli süreli iş akidlerinde sözleşmenin bitmiş olması sebebiyle kıdem tazminatı hasıl olmaz. ve iş süresi belirli ve sözleşmenin ne zaman biteceği belli olduğundan ihbar tazmınatına hak kazanılamaz.


  • Paylaş
3

Ocaliptus, Evet belirli süre çalıştırıp asgari ücrete tabi tutulan işçilerden bahsediyorum :)

Hakan, az önce ki yazımı geliştirerek cevap verdim umarım doğru anlamışımdır sorunu.

Ocaliptus, Teşekkür ederim :))

Sigortasız çalıştırılan işçi hiçbir sosyal imkana, devlet güvencesine ve asgari ücrete tabi değildir. Sigortasız işçi devletin, çalıştığının farkında olmadığı işçidir. Bir yasal statüsü yoktur.
  • Paylaş
ZOR BİR SORU BULMUSUN ARADIA
  • Paylaş
1

Ocaliptus, Zor sayılmaz. İşine gelmeyen insanlar için zor görünüyor bence :))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1323 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt