Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şiir yazarken nelere dikkat edilmelidir?

Şiir çok karışık bir meseledir. Çok çalışmak mı yoksa ilham mı meselesi hala tartışılan bir mesele olmasına rağmen bu soruya cevap vermek güç. Fakat güzel bulduğumuz şiirlerin genel özelliklerine ise baktığımızda hepsinde gördüğümüz genel özellikler var. Biz de şiir yazarken bu özellikleri gözetmeliyiz. Tabii yeni başlayanlar için:
  • Şiirde kelime seçimi çok önemlidir. Kelimeleri yazarken acele etmeyin. Mesela "serin" ve "soğuk" kelimesi arasında kaldıysanız her ikisini de deneyin. Hangisi diğer kelimelere şekil ve anlamca yakışırsa onu kullanın.
  • İyi bir şiir yazarının ve şiirinin noktalama ve imlası da iyi olur. Bu gerçekten şiirin anlamını, okunabilirliğini etkileyen bir unsurdur.
  • Yazarken alışılmış imgeler yazmayın. Ne yazık ki en sık düşülen hata budur ve çok komik bir durumdur da bence. "Sevgilim sen benim çiçeğimsin", "Gözlerinin kara bulutlarında dolaşıyorum", "İnciler gibi dizilen dişlerin" türünden cümleler şiir değildir. Laf salatasıdır.
  • Şiirde kafiye veya redif şart değildir. Bunları yapmayı bilmiyorsanız kendinizi zorlamayın, serbest yazın. Ayrıca yazarken fazla redif kullanmak şiir değil vızıltıdır.
  • Bizim insanımıza yönelik şiir yazma girişimlerindeki hataları belirtiyorum. Bunlardan biri de akrostiş. Akrostiş ilginç gelebilir ama hava cıvadan başka bir şey değildir, yiyorsa mısra başlarının değil şiirin içeriğinin anlamlı olmasını yazın.
  • Mahlas kullanmak gibi tuhaf bir gelenek oluştu. Mahlas divan, tasavvuf edebiyatı gibi belirli edebiyat çevrelerinin kullandıkları isimlerdir ve belirli amaçlar için kullanılır. Sizin şiir yazmaktan başka amacınız olamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1033 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları