Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şiirden anlamayan insanlar daha mı mutlular?

Şiirde buram buram duygu vardır. Şiirden anlamayan, hoşlanmayan insanların bana kalırsa büyük bir kısmı şiirdeki bu duygu yoğunluğundan uzak durmak için o işlere hiç bulaşmaz : ) Yani bu bir anlayıp anlayamamak meselesi değildir bana kalırsa, ilgi ve yönelimdir. Şiirden anlayan insan, her türlü duyguya temas edebilen insandır, çünkü şiirde acı da, sevinç de, coşku da.umut da, umutsuzluk vardır Bunların her birini hissedecek kadar yürekli olan insanlara ne mutlu : )
  • Paylaş
Şiirlerle 25 yaşından sonra iletişime geçmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki;
Mevzu yaşıma kadar yoğunlaştırılmış aktivitelereydi hep merakım. Sürekli heyecan, hız, durmayalım yoksa düşeriz mantığıyla sinekten o yağı çıkartana kadar dibini görmekti yaşanılan herbir şeyin. Ve yaşadığım bu duygulara karşılık karşılaştığım şiirler çok kısa geliyordu.

Şiirler genelde kadından bahsediyordu, Aşk ve acı içeriyordu. Oysa ben bir urganla bir dağdan diğer bir dağa geçiş eylemlerini beceren elleri seviyordum. Sonra ufka bakarken aşık olduğum o bir başınalık...

eSonra bir gün bir kadın doğru zaman ve yerde hakkını vere vere öyle bir şiir okudu ki o ana kadar yaşamış olduğum her bir uç duyguları tekrardan yaşamak, varolmak istedim.

Fakat benimde esas sorum şuydu kendime; O şiirle daha önce tanışmış olsaydım, O kadın, O sesinin tonu, O an olmamış olsaydı bahsi geçen zamanlarda yine aynı etkiyi yaratır mıydı?

Bunu bilemicem ama artık şiirin en kısa kelimelerle en büyük duygulara olan ifade gücünü öğrenmiş bulunuyorum.
  • Paylaş
Şiirden anlayan insan var mıdır ki? Şiir anlaşılmak değil hissedilmek üzere anlayarak değil hissedilerek yazılır. Bence insanını bulamamış şiirler vardır. Doğru şiir insanının karşısına çıkınca o insan onu mutlaka hissedecektir. Cevabım "hayır" bütün insanlar doğru şiiri hisseder, hiçbirini daha mutlu diye gruplayamayız. Şiirle ilgili daha mutsuz bir grup vardır ama; şairler... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

657 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt