Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sık sık kramp girmesinin nedeni nedir?

Kramp girmesinin birçok sebebi olabilir. Özellikle spor sonrası olabileceği gibi şeker hastaları, böbrek hastaları, kalp damar hastalığı olanlar ve gebeler de de görülebilir. Ya da mineral eksikliği kaynaklı da olabilir.
  • Paylaş
Kandaki elektrotların dengesizliğinden oluşabilir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde görülebilir. Her gün 1 adet muz kramplara iyi gelebilir. Kramp sıklığı arttığında mutlaka doktora gidilmeli ve kan testi yapılmalıdır.
  • Paylaş
Başlıca sebebi kas yorgunluğu ve soğuktur. İnsan bedeni soğuk ortamlarda ve yorgun olduğu dönemlerde kan dolaşımının yavaşlaması nedeniyle kasların çalışması için gerekli olan oksijen ve şekerin kaslara eksik ulaşması nedeni ile kasların kendilerini ani kasılmalar ile korumaya çalışmasından kaynaklanır.
  • Paylaş
Kas kramplarının bir çok nedeni olabilir. En sık sebepleri arasında, aşırı yorgunluk, uygunsuz hareket ve ya sabit duruş (uzun süre oturma, fazla ayakta kalma, sürekli ve tekrarlayan aynı tarz hareketler) , venöz yetmezlik, yeterli sıvı tüketilmemesi, aşırı sıvı kaybı (ishal, terleme, kusma) mineral eksikliği sayılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

756 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları