Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sık ziyaret edilen bir web sitesinin ne kadar sıklıkta yedeği alınır?

çökmelere karşı aslında her gün yedeğinin alınması gerekmez mi?Düzenle
Bence yedekleme 2 türlü olmalıdır.
  1. Veri tabanı yedeklemesi
  2. Web dosyaları yedeklemesi (sitenin kendisi, kullanıcı fotoları ve buna benzer özel dosyalar) .
Veritabanı yedeklemesini sizin için uygun bir periyot içinde yedekleyebilirsiniz. Yani; eğer yüz binlerce kullanıcı her gün erişim sağlıyor ise (ki zaten bulut bilişim kullanmıyorsanız) yedeklemelerinizi otomatize biçimde ve sıklıkla yapmanız faydalı olacaktır. Ancak, çok az sayıda kullanıcıya servis veriyorsanız ve data girişi çok az ise günde veya 3-4 günde 1 yedekleme bile yetebilir. Bu tamamen data akışı ve sizin kararınızdır. Ayrıca, veri yedekleme için direk backup dışında çeşitli yöntemler vardır. Örneğin; veri tabanlarını senkronize ederek anlık olarak veri tabanını farklı sunucularda eşitleyebilir ve bu ayrı sunucuları belli periyotlarda yedekleyebilirsiniz.

Diğer yedekleme işlemi ise dosyaların yedeklenmesidir. Bu statik ve kullanıcıya özel dataları yine veri akışının yoğunluğuna göre yedekleyebilirsiniz. Ama zaten RAID disklerde bunlar anlık olarak tutuluyor ise ayrıca bir işlem yapmaya gerek bile kalmayabilir. Eğer bir CDN sunucu kullanıyor iseniz yine benzer biçimde bu dataları yedeklemelisiniz.

Dediğim gibi, tüm bunlar veri akışının yoğunluğuna ve sizin kişisel seçiminize göre çok sıklıkla, hatta anlık olarak veya belli aralıklarla yapılabilir. Yani ihtiyacınıza göre en uygun çözüme karar vermek size bağlı olan bir şey. Tabii ki bazı maliyetleri gözden çıkarırsanız her şey mümkündür.
  • Paylaş
Ne kadar veriyi kaybetmeyi göze alabileceğinizi kendiniz değerlendirmelisiniz. Örneğin bir tartışma forum sitesi veya bir haber sitesi için muhtemelen 1 günlük veri kaybı sitenin işleyişini etkilemeyecektir. Günlük yedeklemek yeterli olabilir. Hatta sitenin ne kadar aktif olduğuna göre, 3-5 günlük, 1 haftalık yedeklemeler de yapılabilir. Ancak veri kayıplarının çok büyük sorun olabileceği çoğu kurumsal uygulamada ise; saatler hatta dakikalar bazında yedekler alınabilmektedir. Bu tarz durumlarda yedekleme işleminin performans kaybı oluşturmaması için üst seviye yedekleme sistemleri ve yedekleme yöntemleri kullanılmaktadır. Yani tamamen sizin ne kadar veri kaybını yok sayabileceğiniz ile alakalı bir durum...
  • Paylaş
Bence en az 3 gunde bir veritabani yedegi almaniz gerekir. Bunun icin otomatik programlar mevcuttur. Yani ugrasmaniza gerek yok. Dosya yedekleri de 15 gunde bir alinirsa bir sorun olmayacagini dusunuyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

408 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt