Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şimdi seçim olsa kesinlikle medyanın dayattığı partilere (Akp, Chp, Mhp, Bdp) oy vermem diyen kaç kişi vardır acaba?

Oy veririm diyenler de yazarsa sevinirim.Bir örneklem yapma şansım olurz0kDüzenle
Ben veririm : ) oyum boşa gider diye düşündüğüm için değil kendime yakın hissettiğim bir parti aralarında olduğu için. Vakti zamanında oyumun boşa gitmesini umursamadan oy da verdim. Boşa gitti olsun umudumu kaybetmedim ki içim rahat etti. Ama şu an içlerinde yakın hissetmediğim parti olmasa bile veririm çünkü umudum hiç yok ve yaratmaya çalışmak gerek diye düşünüyorum. Bu arada AKP, MHP ve BDP kalsa sadece yine veririm, en azından çocuklarım özgür doğra belki diye... AKP ve BDP kalsa vermem, işte o zaman dünya haritasını önüme alırım : ) ) )
  • Paylaş
Kararsızlar mı neydi bi tabir kullanılıyordu. %15-20düzeyinde olabileceği tahmin edilen genç nüfusla bağlantılı. Sonra bi çay partisi kurulmayınca onlar da diğer partilere dağıldılar sanırım. 
  • Paylaş
Bdp'yi diğer partilerle aynı parantezin içine koymanı yadırgadım! Oy konusunda medyanın bazı insanlara etkisi kesin ama dayatma söz konusu değil. Bdp'ye oy verenlerin kim olduğu belli. Bu partiye oy vermek için kimsenin bir şey yapması gerekmiyor.
  • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, Yo ben halen yazdığım şeyin arkasındayım.Ama şöyle bir ricam var.Yanlış anlamazsanız şunu söylemek istiyorum.Benim anlatmak istediğim şey uluslararası bir projenin ürünlerine karşı çıkmak..Yani burada Recep tayyip , bdp ya da mhp bir projeden ibarettir..Bunun çook derinine inerek öğrenebiliriz bir çok şeyi..Bu yüzden sistemi yöneten başlıca grup olan medyayı kaale almak istemiyorum...Bu ülkede insanların yüzde 40 tan fazlası, sadece baraj altında kalacak düşüncesiyle gönlündekipartiye oy vermiyor..

@insan Neden yadırgadınız? BDP'ye oy verenler herkim olurlarsa olsunlar, ceplerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belirten nüfus cüzdanı taşıyorlar. Her ne kadar hoşunuza giden bir durum olmasa da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren 4. büyük partidir. Eğer BDP'yi o parantezden çıkarmak gerekiyorsa, diğer partileri de çıkarmak gerekir; yani paranteze alacak bir parti olmaz ve bu da tek partili bir Türkiye veya diktatörlükle yönetilen bir Türkiye ortaya çıkarır. Bu ülkede ilk partiyi kuran da Atatürk'tür, ilk partiye muhalefet düşünceler ortaya sürmesi için kurulan ikinci partiyi de kuran Atatürk'tür. Sonuç olarak o partiler, siyasi düşünce olarak birbirlerinden ayrı olan kuruluşlardır. Ve demokrasi de bunun için vardır...

Soruya gelecek olursak; buna medyanın dayattığı partiler demek doğru olmaz. Medya, oy alan partilerin çoğunluğuna göre sınıflandırmaya gidiyor sadece. Kaldı ki, medya dediğimiz şey artık televizyon, radyo ve gazeteden ibaret bir şey değil. Ben yine her şeyden bağımsız, kendi görüşüme uygun düşen partiye oy verirdim.
  • Paylaş
2

İnsan,  btp'ye oy verenlerin ceplerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliği taşımalarından mutlu olmağı aşikar,bu partinin Türkiye'yi bölmeye çalışıp bu amaç için kadın,çoluk çocuk tanımadan sivilleri bile öldüren pkk'nın yandaşı olduğuda aşikar,meclise giren 4. büyük parti diye kimse benden buna saygı göstermemi beklemesin,Atatürk muhalefet partilelerinin kurulmasının önünü açtı ama ikinci parti olan Terakkiperver Cumhuriyeti Fırkası'nı Atatürk kurmadı,bu partiyi kuranların dini duyguları propaganda yaptığı Şeyh Said ayaklanmasından sonra parti kapatıldı,hatta partiyi kuranların bir kısmı daha sonra Atatürk'e suikasttan yargılandı,dolayısıyla benim için muhalefet ülkemi bölmeye çalışan bir partinin diğer partilerle aynı parantez içinde olması anlamına gelmiyor.

Berk, Özür dilerim. Orada belirtmek istediğim Serbest Cumhuriyet Fırkası'ydı, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nı atlamışım. Doğrudur. İlk olarak Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'ndaki silah arkadaşları tarafından kurulmuştur. Şeyh Sait İsyanı ile birlikte de dönemin başbakanı İsmet İnönü tarafından kapatılmıştır. Atatürk Kurtuluş Savaşı'ndaki dava arkadaşlarını Nutuk'ta, cumhuriyet düşmancılığı ve vatan haini olarak suçlamıştır. 5 yıl sonrasında Serbest Cumhuriyet Fırkası kurulmuştur. Bu parti, bizzat Atatürk'ün ısrarı ve ricası ile Cumhuriyet Halk Fırkası'na muhalefet olması için kurulmuştur. Bu zaman dilimine kadar Cumhuriyet Halk Fırkası, dönemin tek partisiyle iktidarda kalmıştır. Orada da belirtmek istediğim buydu, ancak büyük bir atlama yapmışım.

BDP için de belirtmek istediğim; partiye saygı duymamanızın o partinin 4. büyük parti olduğunu değiştirmiyor. Cebinde Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan insanların, Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye çalışmalarının da aşikar olduğunu görebiliyoruz. Ama soruda bu konuştuklarımızdaki anlamların hiçbirinin olmadığını da biliyoruz. Soruda BDP, meclise oy barajını geçerek girmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 4. büyük partisi olan, siyasi bir parti olarak görülmüş ve bu doğrudur. Saygı göstermemek, onların var olduğu anlamını ve konumunu değiştirmiyor. Zaten en başında herkese aynı saygı gösterilseydi, şimdi bu kargaşaların hiçbirini yaşamıyor olurduk...

Aslında söylemek istediğim şey , eğitim bilimlerinden araştıracağınızı tavsiye ederek söyluyorum 'kendini gerçekleştiren kehanet' kavramı...Bu kavramla birlikte anlaşılan şu: Parti nasıl olsa lider olacak mantığıyla oy veriyoruz,ve parti gerçekten de barajı geçiyor..Parti barajı geçmez düşüncesiyle oy vermiyoruz ve gerçekten de barajı geçmiyor!Cevabı çok basit!Çünkü oy vermiyoruz!! ya da oy veiryoruz!!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1137 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt