Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şimdiye kadar seyrettiğiniz en kafa karıştırıcı film ya da filmler hangileridir?

Bu bir ankettir, sonucu sinema-film blogumdahayatinizboyuncaseyretmenizgereken.blogspot.com/ yayınlanacaktır. Cevaplarsanız sevinirim.Düzenle
Kayıp Otoban, İkiz Tepeler ve Mulholland Çıkmazı (David Lynch imzalı hepsi).
Bir de David Lynch'in ilk yaptığı bazı kısa filmleri izledim belki biraz daha anlayabilirim adamı diye ama onlarda da başarılı olamadım. Herşeye rağmen Mulholland Drive filmi ile ilgili kişisel bir yorumum var. Filmi izleyeli baya oldu ama bu bahsedeceğim şeyi farkettiğimde adamın dahi olduğunu düşünmüştüm. Kanımca David Lynch göz yanılsamalı resimlerde olan şeyi yapmış bu filmde (bklz aşağıdaki fotoğraf):

Sinema

Yani film başladığında gördüğünüz 3 karakter (yanlış hatırlamıyorsam dedektif, garson kız ve evin hanımı) filmde hiç kopukluk olmadan filmin sonunda yer değiştirmiş oluyorlar. Yani yukarıdaki resimde olduğu gibi. Gözünüzle bir yeri takip ederseniz çelişik bir durum yakalarsınız, zıt hareketleri aynı düzlemde yapan insanlar örneğin. Gözünüzü ayırmadan takip edince bu yanılsama gerçekleşir. İşte bu filmde de filmi izlediğinizde sonunda bu yer değiştirmeyi yaşıyorsunuz. Bu yorumu çok eskiden yapmıştım şimdi filmi bile hatırlamıyorum ama şimdi yeniden izlemek isterim ilk fırsatta -ki yapıcam sanırım-.
 • Paylaş
1

Solsoledo, Bence David Lynch'in kendisi kafa karıştırıcı bir adam! İkiz Tepeler'i (diziyi) hala unutmam. Hele o her defasında kahramanımızın rüyasına giren ve katilin adını kulağına fısıldayan cüce yok mu? Malmoth'tan sonra ikinci kabus sebebidir (zamanında)! Ve her defasında kahramanımız tam katilin adı söylenirken uyanırdı, tamamına erdiremezdi rüyayı ya da sanrısını!

'Kelebek Etkisi'
 • Paylaş
Mr nobody
 • Paylaş
2

Solsoledo, Mr. Nobody için bir rehber olabilir: hayatinizboyuncaseyretmenizgereken.blogs...

Sevgi Demir, teşekkür ederim :)

Momento da kafam karışmıştı..sondan başa doğru gidiyormuş film ama benim kafamın içinde pek öyle olmadı.p..Karışık gelmişti baya...
 • Paylaş
2

Solsoledo, Evet karışık bir filmdir vesondan başa doğru gider; ama izlediğimiz 10'ar dakikalık herbölüm de kendi içerisinde da sondan başa doğru gider. Filmdeki sondan başa gitme böyle bir sondan başa gitmedir. Çünkü kahramanın hafızası da herşeyi sadece 10 dakika muhafaza eder, sonra hatırlamaz! İyice karıştı sanırım!

Hilal Korkmaz, :)) yo karışmadı, filmi şimdi hatırladım aksine..Çok çok önceden izlemiştim ya ama karışıktı işte..

Kesinlikle 'Holy Motors'
 • Paylaş
Donnie darko. Film bittikten sonra saatlerce düşünmeme sebep olmuştu
 • Paylaş
1
3

Solsoledo, 12 mymundan önce seyredilmeli ve okunmalı: hayatinizboyuncaseyretmenizgereken.blogs...

Belgi Saygı, Teşekkürler . .

Belgi Saygı, Bu arada yenisini yazamıyorum. Aklıma gelmişken Requem for a dream'de beni kasan filmlerdendir.

Kelebek etkisi
 • Paylaş
The Fountain
 • Paylaş
Akıl oyunları...
 • Paylaş
The man from earth (dünyalı adam)
 • Paylaş
2

Murat Katarci, Butterfly effect (Kelebek etkisi)

Requem for a dream ve sil baştan...
 • Paylaş
Memento
 • Paylaş
Fazla karışık olmamakla beraber eskiden izlediğimde çok hoşuma gitmişti. "olağan şüpheliler"
 • Paylaş
1

Sevgiseli, Kaiser Soze

Kalbinin Sesini Dinle / Koku / The Prestige / Hayalimdeki aşk Kesinlikle izleyin... : V ^^_^^
 • Paylaş
Naked Lunch hala gizemini koruyan bir film benim için.
 • Paylaş
Bulut Atlası
 • Paylaş
1
3

Belgi Saygı, Açıkçası sanıyorum Psycho'yu izlemedim. Ama Persona o kadar da kafa karıştırıcı gelmiyor bana gayet şizofrenik bir durum :)

Kayahan Coşkun, Zaten karışık gelmesinin nedeni bizlere sunduğu şizofrenik durumdan gelmektektedir. :)

Basic (Kuraldışı) fenaa
 • Paylaş
Inception'ı ilk seyrettiğimde kafam karışmıştı doğrusu. İkinci kez seyredince bazı soru işaretleri yok oldu.
 • Paylaş
Sweet November
 • Paylaş
Nemfomanyak-lars von trier
 • Paylaş
Memento ve inception(başlangıç)
 • Paylaş
Trans filmi cok karısık degil ama filmin bası ile sonunda olanlar herseyı ortaya koyuyor. Bırazda cozmeye calısınca
 • Paylaş
Tabutta Rövaşata.
 • Paylaş
Persona'yı anlamadım. Meğer iki kadın da şizofren olan tek kadınmış.
 • Paylaş
4

Belgi Saygı, Birbirlerinin hayatlarını yaşamaya çalışan iki kadın daha doğru olmaz mı?

Şaman, carl gustav jungun analitik kuramında kişiliğin komponentlerinde bulunan arketiplerden bir tanesidir. (diğerleri; anima, animus, gölge ve selftir.)

''yunanca maske anlamına gelir. jung'un analitik kuramında kişinin sosyal selfini tanımlamak için kullanılır. buna göre persona arketipi, insanın toplum içinde bir rol oynama ihtiyacı nedeniyle gelişrmiştir. diğer insanlar tarafından bilinen psişe bölümüdür.

jung'a göre; bazı insanların personaları, psişelerinin tümüne eşittir. rolüne kendini fazlasıyla kaptırmış, personasının egemenliğine girmiştir. persona aşırı gelişmişse, jung buna şişme (inflation) der. böyle bir durumda psişenin diğer bölümleri ifade yolu bulamayacak ve persona ile bu bölümler arasında süregiden bir çatışma yaşanacaktır. böyle bir durumda kişi gergindir ve psikopatolojinin görülmesi olasıdır.

persona'nın içinde anlam olarak bir aldatmaca vardır. yani kişi bazı şeyleri saklamaktadır. eğer kişi diğerleri tarafından bilinen yönüne, yani persona'sına, kendini fazla kaptırırsa, yalnızca o olmaya çalışırsa, bir anlamda kendini de aldatıyor olacaktır.

Kayahan Coşkun, ''Elizabeth susarak kurtulmaya çalışıyor persona'sından; tükenmişliğin ardından gelen bilinçli bir çaba ile maskelerinden sıyrılmaya ve varolmaya çalışıyor. Alma'nın yaptığıysa tamamen bilinçsiz. bir şeyleri ilk defa anlatıyor birisine, anlattıkça, maskelerden kurtuldukça rahatlıyor. Karşısındakine güvenip özünü çıkarıyor ortaya, ta ki elizabeth'in yazdığı mektubu okuyup güveni sarsılana kadar.'' Bana göre filmi anlatan anlatı budur :)

Belgi Saygı, Daha önceki yorumda şizofren yerine şizofrenik bir durum diye tanımlamıştım. Sanırım benim sözüm yanlış anlaşıldı. Ancak burada uzlaşıldığını görmek sevindirici.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4130 Görüntülenme40 Takipçi31 Yanıt