Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akademik kariyer açısından sınavsız 2. üniversite olarak hangi bölüm okunmalıdır?

İİBF Ekonometri örgün öğretimde eğitim görmekteyim. Anadolu veya Atatürk Üniversitelerinin her hangi birinde sınavsız ikinci üniversite bölümü ne seçmeliyim?Düzenle
Okuduğunuz birinci üniversiteden iyi bir bölüm olmaz, Birinci üniversitede o bölümleri okuyanlar daha avantajlı olurlar. Benim zamanım var, okumayı seviyorum, mesleğe katkı olmasa da okuyacağım diyenler felsefe, sosyoloji, tarih vb okuyabilir.
 • Paylaş
1

Burakhan Eyüpoğlu, Teşekkürler fikirlerinizi paylaştığınız için..

"Akademik kariyer" düşünüyorsan önce hangi alanda uzmanlaşmak istediğine karar vermen lazım ve sonra gereksiz yere bir lisans bölümü daha okumaman lazım. Hangi alanda uzmanlaşmak istediğine kara verdikten sonra şuan okuduğun bölümü 3 ve üzeri ortalmayla bitirip ingilizceyi en az iyi seviyede öğrenip sonra uzmanlaşmak istediğin alanda yüksek lisans yapman lazım. Sonra yüksek lisansta iyi bir tez hazırlayıp ya Araştırma görevliliğine başvuracaksın öyle devam edeceksin yada ara vermeden doktoraya devam etmelisin...

NOT: Çoğu kişi hangi alanda çalışmak istediğin gibi bişeyler yazmış, zaten alan akademik alan hani akademisyenlik, herkes meseleyi çok yanlış anlamış. . .
 • Paylaş
1

Burakhan Eyüpoğlu, Haklısınız. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. :)

İlk okuduğunuz bölüme bağlı.
 • Paylaş
2

Burakhan Eyüpoğlu, Belirtilmiş zaten "İİBF Ekonometri"

Gökhan Biçer, Farketmemişim. Aslında bu alanda eğitim gören birinin 'akademik kariyer' açısından ikinci bir üniversite eğitimine ihtiyacı yok. Ama çok hevesliyse istatistik okuyabilir.

İleride hangi işi yapmak istiyorsan nerede olmak istiyorsan oranın kapılarını daha rahat açacak bir bölümü okumalısın.Sonuçta buradan aldığın cevapla belki çok para kazanabilirsin ama sevemezsen mutlu olamazsın
 • Paylaş
2

Burakhan Eyüpoğlu, Evet bu görüşte önemli tabii, ama insanlar kariyeri daha çok paranın çokluğu olarak görüyorlar, oysaki benim bildiğim kariyer mutlu olmak hatta heyecan taşımaktır.

Şenol Deniz Ikizer, aynen öyle ben iktisat okuyordum 3.senemde bırakıp hayalimdeki bölümü kazandım ve gitti bilmeyen herkes keşke bitirseydin deli misin birde 4 yıllıktan 2 yıllığa geçmişsin gibi sözler ediyorlar bilmiyorlar ki ben o 4 yıllıkta mutlu değildim ve bitmezdi.O yüzden sevmek önemli maddiyatta o derece tabiki

İktisat olabilir ama biraz daha genişletmek isterseniz Uluslararası İlişkiler de okunabilir gibi geldi bana.
 • Paylaş
1

Burakhan Eyüpoğlu, İktisat okumaya başladım. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için ..

Bence akademik kariyer düşünüyorsan alanına yoğunlaşmalısın senin bildiğin bölüm olduğundan hem kolay hem daha çabuk olur.
 • Paylaş
1

Burakhan Eyüpoğlu, Teşekkürler fikirlerinizi paylaştığınız için..

Bu sıralar Adalet programı çok revaçta. Az çok alanınızla da ilgili ise tavsiye edebilirim. Ancak ekonometri bölümünde iseniz tabi ki İktisat bölümü ayrıca okumanız teori kısmını sağlamlaştırmanızda çok fayda sağlayacaktır. Ekonometri ile daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.
 • Paylaş
Bu ilerde ne yapmak istediğiniz yada hangi pozisyonda bulunmanız gerektiğiyle alakalıdır.
Örneğin bölümüm Genetik yani Temel bilimler olmasına rağmen bir çok arkadaşım 2. Üniversite tercihini işletmeden yana kullandı bense şuan sosyoloji okumaktayım.

Genetikle işletmenin ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim ancak temel bilimler alanında idari kadroda duracak kişi az bulunuyor, yani genel okuyanların laboratuvardan çıkmamak sadece araştırma yapıp bir şeyler bulmak gibi amacı olduğundan bu tür bölümlerde idari kadrolarda büyük eksiklik(hem kişi hemde deneyim) söz konusu bu yüzden işletme çok güzel bir tercih oluyor.

Yada birisi elektronik okurken reklamcılıkla çap yada bu bölümü dışarıdan da okuyabilir.
Yani şu okunmalıdır bu bölümle ne alakası var gibi şeyler denilemez bu sizin ne yapmak istediğinizle alakalı, eğer sadece kendi bölümünüzü yapacaksanız ozaman dışarıdan çok yakın bir bölüm okumaya sarf edeceğiniz eforu kendi bölümünüzde uzmanlaşmaya arayın, yok illaki okuyacağım derseniz kendinizi geliştirebilecek bir bölüm tercihiniz olabilir
 • Paylaş
Sosyal Hizmetler
 • Paylaş
1
Kendinizi geliştirmek istiyorsanız ; Uluslararası İlişkiler okunulabilecek bölümlerden birisidir.Gerek tarih, gerek siyasetle olan bağlantıları size geniş imkanlar sağlayabilir ayrıca diğer yeterlilikleri taşımak kaydıyla kamu da çoğu sınava girme hakkınız da bulunmaktadır ama bunun için yabancı dilinizin de iyi olması gerekir Onun dışında işletme bölümü de okuyabilirsiniz. Hem bölümüzle de alakalı olduğundan bazı derslerden muaf da olabilirsiniz.
 • Paylaş
1

Burakhan Eyüpoğlu, Teşekkürler fikirlerinizi paylaştığınız için..

Arkadaşlarında dediği gibi ileride yapmak istediğiniz işe göre değişir okumak istediğiniz ikinci üniversite kız arkadaşıma ÇEKO okumasını tavsiye etmiştim ileride çalışmak istediği sektörü bildiğim için biraz beyin fırtınası yaptıktan sonra oda bana hak verdi çeko okumaya başladı :)
 • Paylaş
Lojistik gerçekten çok güzel bi seçenek olarak duruyor bence , nitelikli eleman ihtiyacı çok fazla
 • Paylaş
Sınavsız seçebileceğin bölümler hangileri? Pek bir bilgim yok ama işletmenlik ve ya iktisat gibi bölümleri seçmemeni öneririm ekonometri bunların hepsini kapsıyor diye biliyorum.
 • Paylaş
Uluslar arası ilişkler
kitaplarından tutunda öğreneceğiniz bir dolu bilgiler içeriyor
 • Paylaş
Değerli okurlar, malumunuz son yıllarda bir ‘’sınavsız ikinci üniversite’’ akımıdır, almış başını gidiyor. İnsanlarımızın okumaya, öğrenmeye hevesinden midir nedir bilmiyorum ama; şu anda üniversite mezunu neredeyse herkes ya AÖF kapsamında ya ikinci üniversite okuyor ya da okumayı düşünüyor. Hele de bir ‘’Sosyoloji’’ bölümü var ki dostlar başına. Çevremdeki insanların çoğunun seçimi sosyoloji yönünde. Bu kişilere sorduğumda aldığım cevaplardan bazıları şu şekilde: ‘’İkinci üniversite olarak en avantajlı bölüm sosyoloji’’, ‘’Sosyoloji AÖF bölümlerinde en zevkli bölüm’’, ‘’Sosyoloji bitirdikten sonra rehber öğretmeni olmak istiyorum. ’’, ‘’Sosyoloji okumak içimde kalmıştı, şimdi önümde bir fırsat var, neden değerlendirmeyeyim. ’’, ‘’Sosyoloji bölümünü kolay olduğu için seçtim çünkü ikinci üniversite okumamın tek sebebi askerliği kısa dönem olarak yapmak. ’’ Eminin bu cevapların dışında da cevaplar vardır. Mesela ben bu bölümün çokça seçilmesinin sebebinin, ‘’Herkes sosyoloji okuyor, ben de okuyayım dedim. ’’ Düşüncesi olduğunu düşünüyorum. Tabi belki de yanılıyorum.
AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?
Elbette ki okumanın her zaman güzel ve avantajlı yanları vardır. Somut anlamada bir işe yaramazsa dahi, kişinin bilgisine, dünya görüşüne, bakış açısına katacağı çok büyük faydaları olacaktır. Ama bu bana yetmez, ikinci üniversite okuyanlar ne yapabilirler diye soruyorsanız cevap vermeye çalışalım.
İkinci Üniversitenin Faydaları
-Eğer mezun olduğunuz bölüm atanma konusunda sıkıntılı bir bölümse, AÖF kapsamında ikinci üniversite olarak atanma konusunda daha avantajlı bir bölüm okuyarak alan değiştirebilir ve bu alandan atanabilirsiniz.
-İkinci üniversite olarak bitirdiğiniz bölüm üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz.
-Çalışıyorsanız, çalıştığınız alana bağlı olarak kariyer basamaklarını atlayabilirsiniz.
-Yine çalışıyorsanız ve işinizden memnun değilseniz, ikinci üniversite olarak bir bölüm okuyarak, bu alan ile ilgili bir işe kurumlar arası geçiş ile geçebilirsiniz.
-Ön lisans mezunu iseniz ve ikinci üniversite okuyarak lisans diploması alabilirsiniz.
-Ön lisans mezunuz iseniz ve askerliğinizi kısa dönem olarak yapmak istiyorsanız, ikinci üniversite olarak dört yıllık bir bölüm seçip lisans mezunu olarak askerliğinizi kısa dönem olarak yapabilirsiniz.
İkinci Üniversite Olarak Hangi Bölüm Okunmalı
Sizlere tavsiye ikinci üniversite kapsamında okuyacağınız ya da okumak istediğiniz bölümü iyice araştırmanız. Öncelikle ikinci üniversite okumaktaki amacınızı belirleyin. Amacınız bir işe girmek ise atanma konusunda en avantajlı bölümü araştırarak seçmeye çalışın. Yok, sınavsız ikinci üniversiteyi okumaktaki amacınız, sadece kendinizi geliştirmek, farklı şeyler öğrenmek ise hayat tarzınıza en yakın olan en çok zevk alacağınız, gündelik hayatınızda da zaten ilgilendiğiniz bir bölüm seçin. Evet, her yıl binlerce kişi AÖF İkinci üniversite bölümlerine başvuruyor ama maalesef yine bir çok kişi de bu eğitimlerini yarıda bırakıyor. Çünkü istediğini bulamıyor, yeterince zevk alamıyor. Sizler de bölümünüzü iyi seçin ve hakkını vererek bitirmeye bakın. Umarım kendiniz için en güzel bölümü seçersiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4989 Görüntülenme16 Takipçi15 Yanıt