Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sınavsız üniversiteye giriş sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Okullarda bir standardizasyon sağlanır, rüşvet ve torpil %100 önlenebilirse, dershaneler kapatılır, standart bir lise bitirme yeterlilik sınavı olursa sınavsız üniversite sistemi işler. Böylece isteyen istediği yere başvurur ve onlar da yaptıkları sıralama ve mülakatla öğrencileri alırlar. Uygar ülkelerde bu işler böyle yürüyor. Yukarıda saydıklarımın kaçı sizce bu ülkede de gerçekleştirilebilir?

Fikrimi de yazayım şu anki durum için: Üniversitelerimizdeki eğitim seviyesindeki uçurumlardan dolayı liselerde standardizasyon sağlama amaçlı iyi ve standardın üstünde öğretmenler bulunamaz. Kapıkule'de başlayıp Japonya'ya kadar uzanan ilkel kalmış rüşvet cennetinde ne rüşvet ne de torpil kalkar, bunu zaten baştakiler istemez.

Liseleri düzeltemeyeceğimiz için dershaneleri de kapatırsak 80'lerden beri olduğundan da çok daha cahil nesiller yetişecektir. Elimizdeki badem bıyıklı ÖSYM standart bir lise bitirme sınavı da yapamaz.

Evet Ahmet Faik, bunların hepsi düzelirse ancak herkes istediği ve hakkettiği yerde eğitim görebilir. Dediğinde çok haklısın, kesinlikle herkesin kazanabildiği değil de istediği yerde okuyabilmesi hem bireylerin ruh sağlığı, hem bilgi seviyesi, hem öğrenme isteği hem de ülke ekonomisi için çok yararlı olacaktır.
 • Paylaş
Okullar arası bu kadar uçurum varken ve okullardaki öğretmenler kendini geliştirmeyip hep aynı kafayla kaldığı sürece ne dersaneler kapanabilir ne de üniversitelere sınavsız giriş olur. Şimdi bile Anadolu'daki üniversitelere ve özel üniversitelere 3 -5 soru yapan girebiliyor. Çocukların çoğu matematik ve fen bilmeden mühendislik ve bölümlerde okumaya başlıyor. Dersaneye gelen öğrenci bir çok konuyu maalesef ki dersanede öğreniyor (ben dersanede öğretmenim bu söylediklerim tecrübeyle sabittir.)
 • Paylaş
Üniversite sınavına ek olarak IQ testi bile yapılması lazımken sınavsız üniversite konuşuluyor
sen koru yarabbim
 • Paylaş
Adam kayırmacılığın son noktası olur diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Biraz önce okuduğum bir habere göre az tercih edilen bölümlerde başlatılacakmış ve bu bölümler içerisinde fizik, işletme, bilgisayar mühendisliği,tarım işletmeciliği ve Gürcü dili edebiyatı dikkat cekiyormuş.
 • Paylaş
2

Serkan İnce, Bilgisayar Mühendisliğinin az tercih edildiğini nerde okudunuz merak ettim açıkcası.

piyasada bu kadar boşbeleş üniversite mezunu varken yenilerine kapı açamaya ne gerek var daha zor sınav daha az üniversite mezunu. köfteci mühendisler su satan avukatlar istemiyorum ülkemde.
 • Paylaş
yakın gelecekte uygulaması olan mühendislik ve tıp dışı branşlar için üniversiteye gitmenin bir anlamı kalmayacak ... uzaktan eğitim geleceğin eğitim metodu ...
 • Paylaş
Gençler Fizik mezunuyum işsizim sakın Fizik tercih etmeyin :)
 • Paylaş
sınavsız olmaz malesef çünkü üniversitelerde belirli bir kontenjan var ve o  kontenjanlara 10 katı bi sayıda öğrenci yerleştirilmesi akıl kârı değil.gönül isterki herkes sınavsız okusun ama Türkiye şartlarında sınavsız üniversite çok zor bi  ihtimal.sebebi genç nüfusun çok fazla olması
 • Paylaş
Türkiye için en azından bir on onbeş sene çok ütopik geliyor. İlköğretim ve ortaöğretimin bu denli eksik hatta temelinden yanlış olduğu bir sistemde maalesef bahsettiğin güzel şey gerçekleşemez. İşin içine daha fazla torpil girer.
 • Paylaş
Bu da doğru değil bu sefer işi olanda olmayan da üniversitede olur ve buda pek adil olmaz..
 • Paylaş
Düşünülecek bir şey yok sistem gayet açık tüm Avrupa'da uygulanan bir sistem çocuk okul öncesinden itibaren sevdiği derslere yoğunlaştırılıp geliştiriliyor müzisyen mi olacak, doktor mu, turizmci mi, avukat mı, tiyatrocu mu v.s. hepsi rehberlik sistemi ve notlarıyla ölçülüyor ve buna göre ortaokula ve liseye yerleştiriliyor ardından yine aynı şekilde üniversiteye...
 • Paylaş
Sistem içinde ayakkabıcıları bile eğitime sokarsa yani önceki yorumlardan okuduğum mantıklı bir söz vardı okul her zaman bilim adamı yetiştirecek diye bir kaidenin silinmesi hususunda yapılan yenilikler sanırım sistemi mantıklı yapar.
 • Paylaş
Sınavla bile girerken sıkıntı çıkıyor,sorular sızdırılıyor,çalınıyor,yanlış yerleştirmeler vb olaylar oluyor.Sınavsız giriş olsa neler olur tahmin bile edemiyorum.
 • Paylaş

İlköğretim ve sonrasında, üniversiteye kadar olan eğitim/öğretim sürecinde gerekli yapılandırmalar yapılmadan, oturup masaya konuşmadan, ne sınavı, ne üniversitesi Allah aşkına. Biz Diyanet Bakanlığı'na ayırdığımız bütçenin 3'te 1'ini Milli Eğitim Bakanlığı'na ayırmıyoruz. Net..

 • Paylaş
OLURSA İYİ OLUR AMA ÜLKEMİZDE İŞLEMEZ BİR SİSTEM.... ALAVERE DALAVERE ÇOK...
 • Paylaş
Ya aslında 2 yıllık bölümler kapatılmalı yada özünde 2 yıllık olup devamı olmayan bölümlerin kapsamı artık 4 yıllıga tamamlanmalı bı dönemde 12 ders fazla ya
 • Paylaş
1

jennywilly, Sınavsız üniversite demek paralı eğitim demektir. Torpil, yalakalık ve likayak yerine parası olanın tercih edildiği güzel ülkemde maalesef sınavın kaldırılması çoğunlukla fırsat eşitliğini kaldirir. Misal İstanbul üniversitesi hukuk fakültesini sinavla kazanabilecek olan Çorum Lisesi mezunu memur çocuğu acaba üniversite mülakatında girebilir mi? O bölüme üniversiteye yüklüce bağışta bulunabilecek bir işadamı çocuğu ya da polisleri hazir ola geçirebilen bir muktedir siyasi parti milletvekili çocuğunun girme ihtimali Çorum lu memur çocuğundan daha fazladır. O yüzden bizim ülkeden şu aşamada bi .ok olmaz...

tam anlamıyla saçmalık olur diye düşünüyorum... öyle çalışıp , didinmeden,bunalmadan, emek harcamadan birşeyler ele geçmez...gelecek için katlanması bile güzel olmalı..kafa patlatmalı birşeyler için. kaliteli bir hayatı hak etmek için uğraşmalı !
 • Paylaş
1
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR