Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sinemacılıkta kullanılan yeşil ekran neden yeşildir?

Greenscreen diye adlandırılan sinema teknolojisi ile uzayda geçen bir film, hatta evrende hiç olmayan tamamen bilgisayar yapımı dünyalarda geçen bir film çekilebiliyor. Hem de fazla uzağa gitmeden, bir stüdyonun içinde... Peki, Greenscreen nedir? Neden kullanılır? Örnek resim ve videolarıyla Greenscreen teknolojisi hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

Greenscreen teknolojisi nedir?

Sinema

Greenscreen, en basit anlamda tek renk arkaplan kullanarak iki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarayan bir tür sinema teknolojisidir. Bu tekniğin genel işleyişi şu şekildedir; öncelikle düz yeşil renkli (veya mavi renkli) arkaplanda, çekilmesi gereken sahneler çekilir, ardından post-prodüksiyon aşamasında özel bilgisayar programları aracılığıyla bu tek renk arkaplan silinir ve yerine konulması gereken görüntü giydirilir. Böylelikle daha önceden tek renk arkaplanda çekimi yapılan sahne, asıl olması gerektiği yere oturtulmuş olur. Chroma key, bluescreen, greenbox, bluebox veya color keying olarak da bilinen bu teknik sayesinde özellikle pahalı, tehlikeli yada çekilmesi imkansız sahneler, zamandan ve paradan da tasarruf edilerek daha kolay bir şekilde çekilebilmektedir. Bu yöntem günümüzde birçok reklamda, klipte, haber bültenlerinde, hava durumlarında ve neredeyse her filmde kullanılmaktadır.


Neden Greenscreen?

Greenscreen teknolojisi kullanmak çoğu zaman prodüksiyon maliyetini düşürür, zamandan tasarruf ettirir ve çekilmesi imkansız sahneleri çekmeye imkan verir. Örneğin uzayda geçecek bir film için her açıdan bu teknoloji kaçınılmazdır. Yada örneğin film gereği bir barajın üzerinde oturacak olan küçük bir çocuğun, gerçekten baraja götürülmesi oldukça tehlikeli olacağından bu yönteme ihtiyaç duyulur. Bazense filmin tamamına yakını hatta tamamı bu teknoloji ile stüdyolarda çekilir. "300 Spartalı" filminin böyle olduğunu biliyor muydunuz?


Neden yeşil yada mavi? Greenscreen'de renk seçimiBu teknikte arkaplan rengi olarak genellikle yeşil ve mavinin tercih edilmesinin en önemli nedeni, bu renklerin ten rengine en uzak renkler olmalarıdır. Bu özellik ise post-prodüksiyon aşamasında arkaplan ile gerçek oyuncunun ayrılması işlemi sırasında önem kazanmaktadır. Çünkü ten renginde olmayan renk, bilgisayar tarafından daha çabuk ayrıştırılacak ve daha iyi sonuç verecektir. Yeşil rengin tercih edilmesinin diğer sebepleri ise yeşilin, renk olarak ton ve kontrast açısından daha verimli olması ve dijital ortamda daha çok veri içererek daha kolay ayrıştırılmasıdır. Renk seçimi konusunda teknik açıdan durum böyleyken kullanım açısından da bazı noktalar önem kazanmaktadır. Örneğin stüdyo dışında yapılan çekimlerde yeşil renk daha çok kullanılır çünkü gökyüzü mavidir. Çekilen oyuncunun göz rengi veya giydiği kostümler de renk seçiminde önemlidir. Örneğin kot pantolon giyen bir oyuncu için mavi renk seçilemez. Tüm bu kriterler greenscreen teknolojisinde renk seçimi için önem teşkil etmektedir.

Greenscreen ve görünmezlik

Yeşil perdenin önünde duran bir sunucunun üzerinde yeşil bir kravat olursa ne olur? Görünmez olur! Çünkü yeşil rengin bilgisayarlar aracılığıyla silindiğini ve yerine başka görüntülerin bindirildiğinden bahsettik. Bu durumda sunucunun üzerinde yeşil bir kravat olduğunu düşünürsek bu kravat da bilgisayar tarafından silinecek ve bu kravat sanki "görünmezmiş" gibi duracaktır. Peki bu bir hata mıdır? Hava durumunu sunan sunucunun kravatının görünmez olması, evet, bir hatadır ancak bazen film gereği görünmez olması gereken bazı karakterler de olabilir. Örneğin Harry Potter filmindeki görünmezlik pelerinini düşünün. Harry, bu pelerini eline aldığı andan itibaren pelerinin içinde kalan yerleri görünmez olmaya başlıyor. Tahmin edersiniz ki bu sahne için greenscreen teknolojisi kullanılmış. Veya "Ben, Robot (I, Robot)" filmindeki Sonny robotunu düşünün. Gerçek çekimlerde bu robot yerine bir aktör oynamıştır. Bu oyuncu da tamamen yeşil giydirilip yalnızca yüzü açık bırakılmıştır. Böylelikle vücudu daha sonradan silinip yerine bilgisayar yapımı robot bedeni yerleştirilmiş ve karşımıza Sonny robotu çıkmıştır. İsterseniz son olarak bir de 2002 yılında çekilmiş Örümcek Adam filmine göz atalım. Bu filmin bir sahnesinde Spider-Man ve Green Goblin (yeşil cin) aynı anda havada olmaları gerekmiş ve şöyle bir problemle karşı karşıya kalınmış; örümcek adam kostümünde mavi renk bulunmakta, yeşil cin kostümündeyse yeşil! Yani bu sahne için sadece yeşil perde veya sadece mavi perde kullanılsa, bir karakter görünmez oluyor. Hal böyle olunca şöyle bir çözüm bulunmuş; Örümcek Adam yeşil perdede, Yeşil Cin ise mavi perdede çekilmiş!

Kısaca Greenscreen tarihi

Greenscreen teknolojisi, ilk olarak 1940 yılında "Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad)" adlı filmde Larry Butler tarafından kullanılmıştır. Larry Butler "Bağdat Hırsızı" adlı filmde kullandığı bu teknik ile Oscar ödülü kazanmıştır. Larry Butler'den sonra bu teknik Petro Vlahos, Linwood Dunn, Arthur Widmer, Richard Edlund gibi çeşitli isimler tarafından geliştirilmiş ve bir çoğu yaptıkları çalışmalarla Oscar sahibi olmuştur. Bu teknik günümüzde kullanılan haline gelinceye kadar bir çok aşamadan geçmiştir. Örneğin önceleri bu teknik ile hareketli görüntüler çekilemiyordu. Yani greenscreen teknolojisininkullanıldığı sahnelerde kamera sabitti. Bunun sebebi ise arkaplanı ve önde duran aktörü saptamada sorun yaşanmasıydı. Ancak günümüzde arkaplana "x" işaretleriyle yada düzgün aralıklı tenis toplarıyla referans noktaları konulmakta ve bu yardımcı noktalar aracılığıyla bilgisayarlar, arkaplanı ve öndeki aktörü çok daha rahat bir şekilde saptayabilmektedir. Ayrıca bu yöntemle kamera hareketli dahi olsa bu noktalar bilgisayar tarafından takip edilebilmekte ve kamera açısı kaybedilmemektedir.

  • Paylaş
  • İnsan teninde en az bulunan ton yeşilin tonları olduğu için, yeşil fon kullanılır. Post-production sırasında arka planı rahatça silebilmek içindir.
  • Görüntü algılayıcı segmentler yeşil rengine çok duyarlıdırlar bu sebeple arka plan çok net tanımlanır ve hareketlilik - durağanlık karmaşası engellenmiş olur.


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1149 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları