Bilmek istediğin her şeye ulaş

Single manyetik ile Humbucker manyetik arasındaki fark nedir?

Single manyetikler daha parlak tonlar verirler. Fakat gürültü açısından sıkıntı olabilir.
Distortion kullanırken ise humbucker manyetikler daha iyi ses verir.
Eğer clean tonlarda ritimde temiz sesler almak isterseniz single manyetikler daha başarılı olacaktır.
  • Paylaş
Single coil manyetikler adı üstünde tel başına tek elektro mıknatısla çalışır, çoğu stratocaster gitarlarda olduğu gibi. Humbuckerlar ise tel başına çift elektromıknatısla çalışır çoğu Les Paul gitarda olduğu gibi.

Single Coil'ler daha sade ve sert sesler çıkartırken humbacker'lar dolu ve yumuşak sesler çıkarırlar. Biri diğerinden iyidir denemez; iki tür de yapılan müziğe göre iyi olabilir.
  • Paylaş
Single manyetikler ilk defa gitarlarda kullanılmaya başlandığında yüksek kazançlı ampliler pek ortalıkta olmadığından, manyetiğin karakterinden yani tek manyetik (single coil) olmasından kaynaklı bilnen gürültü sıkıntısı (hum) da doğarl olarak bir sıkıntı değildi. Ancak sonraları üreticiler bu sorunu ortadan kaldırmak için tek mıknatıs yerine iki mıknatısı birlikte kullarak bu gürültüyü ortadan kaldırmayı başardılar, yani gürültüyü kestiler, ürüne de bu yüzden humbucker dendi.

Single manyetikler genelde daha düşük çıkışlı manyetiklerdir, humbucker manyetikler ise daha güçlü ve yüksek çıkışa sahiptirler. Bu yüzden belirli ayarlarda bir single coil gitar ile clean çalabildiğiniz bir ampliye , bir humbucker gitar takarsanız ampliden daha yüksek ve distort olmuş bir ses geldiğini duyabilirsiniz kimi zaman.

Bir de bu iki manyetiğin arasında kalan p90 serisi manyetikler vardır, temelde bir single coil olan bu manyetik yüsek sarımlı olduğundan iki manyetiğin de karakterinden bir şeyler taşımaktadırlar.

Buyur;

  • Paylaş