Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Bir dönem gelmiş ama kaldırılmış bu uygulamayı destekliyor musunuz? Öğretmenlerin çocuğunuza nasıl davrandığını, çocuğunuzun yaptıklarını sesli bir şekilde istediğiniz zaman izleyebilmek ister miydiniz? Öğretmenlerin denetlenmesi açısından soruyorum.Düzenle
Kısa ve net: Hayır.
 • Paylaş
İSTEMEYİZ
 • Paylaş
1

Fazlı Özdemir, Bu tarz durumlar öğrenci psikolojisinde tamiri mümkün olmayan kalıntılar bırakabilir. Bu fikri tartışmak bile bence korkutucu. Hapishanelerdeki koğuşlarda bile olmayan izleme sisteminin sınıfta ne işi var.

Öğrencilerin mimikleri kaydedilip istatistiksel çalışmalar için kullanılabilir. Kaç dakika sonra sıkılıyorlar, saate bakan kimler ve bunların notları ne durumda diye. Kişisel eğitim planlarına bile izin verir.
 • Paylaş
2

Ece Naz Sonat, Haklısınız ben bunu kendi kendime uyguladım. Çok da faydalı oldu, uzmanlara analiz ettirmiştim. Sonrasında değiştirmem gereken şeyler olduğunu fark ettim. Ama dediğiniz gibi daha genist araştırmalar için de kullanılabilir.

Birkan Aydin, Yemin olsun yazılımcı adamın olaylara bakış açısı bile farklı :) Ne kadar çok veri varsa o kadar sağlıklı çözümler üretilecektir. Lakin, bu verilerin farklı amaçlar doğrultusunda kullanılması (şikayet vb.) ya da öğrencilerinin davranışlarını kısıtlayacak şekilde bariz olarak ortaya konulmasını etik bulmuyorum. Güvenlik ya da savunma amaçlı değil, sadece bilimsel araştırmalar için kullanılırsa tadından yenmez hatta belki memleket bu yolla kalkınabilir bile :)

Ben istemezdim. Kayıt altına alınıyor olmanın getireceği yapay ortam gerek öğrencinin gerek öğretmenin tavırlarını da yapaylaştıracaktır.

Düşünsenize normalde bile derse katılmaya çekinebilen öğrenciler kameralar kendini kaydederken nasıl rahatça soru sorabilir ya da fikir belirtebilir? Keza öğretmenler tüm söylediklerinin, yaptıklarının kayıt altında olduğunu ve birilerinin kendisini izlediğini bilirken nasıl olur da öğrencilerine, öğretime odaklanabilir?

Ben ders anlatırken birinin beni izlemesi çok rahatsız etmezdi ama kayıt altına alınıyor olmak daha farklı bir durum. Aklıma 1984 kitabını getirdi bu fikir ve kendimi oldukça rahatsız hissettim.
 • Paylaş
11

Ece Naz Sonat, Öğrencilerin haberi olmayacak. Sadece ailelerin ve öğretmenlerin haberi olacak. Bu mümkün olabilir mi bilemiyorum. Ben daha çok öğretmen açısından düşündüm. Zaman geçirmek için öylesine ders anlatanlar, öğrenci psikolojisini hesaba katmadan yapılan davranışlar yada herhangi bir istenmeyen durum olduğunda bakılabilmesi için. Öğretmenlerin sınıfta ne yaptığını kimse bilmiyor çünkü, denetim çok yetersiz. Açıkçası çoğu öğretmene güvenmiyorum ve çocuğum olsa ona düzgün davrandığından ve öğretmenin işini iyi yaptığından emin olmak isterdim. Bunun başka bir yolu da olabilir ama ilk aklıma gelen bu kamera sistemi oldu. Ben öğrenci olsam ben de kayıt altına alınmak istemem ama belki ilkokulda, çocuklar daha bilinçsiz bir durumdayken, ailelerin takibi açısından neden olmasın diye düşündüm. Küçük yaşlarda okulun çocuktaki etkisi malum, endişem bu yüzden. Ben bir öğrenciyken çok haksızlığa maruz kaldım ama küçük olduğum için kimse bana inanmadı ve etkilerini hala zaman zaman hissetmekteyim. Kimsenin çocuğu bu durumda olsun istemem.

Bazarov, Öğrencilerin haberinin olmaması bana çok etik görünmedi. Endişenizi anlamakla beraber çocuk da olsa bir kişiyi habersiz kayıt altına almak fikrini benimseyemiyorum şu an. Aileler haberdar olduğunda belki daha kabul edilebilir olur ama yine de şüpheliyim. Kaldı ki pratikte ailelerin haberi olursa öğrencilerin de haberi olur. Ayrıca öğretmen kalitesinin denetim yoluyla artırılabileceğini düşünmüyorum. Kamera olması baskı altına almak suretiyle bazı şeyleri bastırtabilir ama öğretmenleri daha kalifiye yapmaz.

Ece Naz Sonat, Çocukların haberi olmaması zor aslında farkındayım. Ama küçük oldukları ve kendi haklarının farkında olmadıkları dönemde bir şekilde gizlenenez mi kendi iyilikleri için? Öğretmenleri daha kalifiye de yapmaz ama kötü davranışlarını engeller kesinlikle. Bilemiyorum. Belki de güvenebileceğimiz eğitim sistemlerine yönelmek lazım. :)

Bazarov, "haklarının farkında olmadıkları dönemde bir şekilde gizlenenez mi" ifadesi çok çirkin değil mi ya :) sonunda da kendi iyilikleri için yazıyor ama bilemedim :)
Söylediğin gibi araştırmak lazım belki de bir uygulama ya da konuyla ilgili araştırmalar vardır.

Ece Naz Sonat, Yahu 8 yaşında çocuğa hakaret edilecek, özgüvenini sarsan şeyler söylenecek yada çocuk bir şekilde ezilecek diyelim. Öğretmen onlara göre tanrı demek. Yanlış şeyleri anlayamazlar. Anlasalar da bunu anlatamayabilirler. Bana psikolojik işkence yapıldı yıllarca, inandıramadım kimseye. Ailem bunu bilseydi müdahale ederdi, öğretmen şikayet edilirdi vs. Evet araştırmak lazım. :)
Bazarov, bu arada bizim yüksek IQ lu gence fonetik alfabesi öğretim, adam ağzımdan çıkanları fonetikle yazıyor. :):) Neyse ki öğrenmesi biraz uzun sürdü. Biraz amacıma ulaştım. :)

Bazarov, Ben de tam sana onu soracaktım, işe yaradığına sevindim :) Ama yakında yeni bir şey bulman gerekecek şimdiden hazırlan bence :)

Ailene neden söylemedin ki durumu? Ben senin endişeni anlıyorum az önce de söyledim ya. Ama bu durum ne kadar yaygındır ya da tek çözüm yolu bu mudur onu da düşünmek lazım. Pire için yorgan yakmış olur muyuz diye endişeliyim. (Problem pire değilse de yaygınlığı pire olabilir, olmaya da bilir tabii)

Ece Naz Sonat, Yaradı yaradı, teşekkürler. ;) Ben ilerleyen yaşlarda fark ettim psikoljimin zarar gördüğünü. O nedenle söylemedim. Sonra toparladım neyse ki. :) Ben de endişeliyim. Bir de çocuğu olanlardan cevap almak lazım. Onlar başka açılardan bakabilirler bu olaya belki.

Dursun Akyüz, Öncelikle sınıflar birer eğitim kurumu, amacımız eğer öğrencilere " düşünce özgürlüğü " yani " bilimsel method" kazandırmaksa bu uygulama yanlış bir uygulamadır. Özgürlüğü kısıtlamaktır. Sınıfların içi özeldir, sorumluluk öğretmene aittir.

Bazarov@lorquina İnsanı sorduğuna pişman ediyorlar dimi :)

Ece Naz Sonat, Ya tam olarak demek istedigimi anlatamadim ben bu soruda... :) olsun, yine de goruslere acigiz :)

Bazarov, Bana yukarıda bir yerlerde açıkladığın için biliyorum farklı bir şey sormak istediğini ama soruyu okuyan kimse senin düşündüğün gibi anlamıyor :) ben takipte kalmışım başlığı da ben sıkıldım aynı cevabı görmekten :)

Yapılması zor değil. Kimsede farketmez. Tabi bu herkes için büyük hayal kırıklığı olacaktır. Öğrenci içinde, veli içinde öğretmen içinde.
 • Paylaş
Tuhaf olurdu ya gözaltında gibi ne o öyle : D
 • Paylaş
Velileri üzer bu :)
 • Paylaş
Kamera öncelikle güvenlik sağlamaz. Sadece caydırıcı olabilir. Sağladığı güvenlik de olay olup bittikten sonra faillerin eğer polis ya da devlet görevlisi değillerse bulunup cezalandırılmalarıdır. Ben hiçbir yerde 1984 misali gözetleyen kameralar olması taraftarı değilim. Zaten bugüne kadar gördüğümüz de kameraların üç beş küçük hırsızı yakalamaya yardımcı olduğu ama devletin katillerine gözlerinin kör olduğudur. Öğretmenin çocuğuma nasıl davrandığını çocuğum bana anlatır zaten. Kaldı ki çocuğumu yetiştirsin diye emanet edeceğim öğretmene o kadar güvenmek isterim. Bu tür gözleme kameraları tüm sınıfın psikolojisini bozacağından tamamen karşıyım. Zaten bu tür faşist uygulamaların sonu yoktur. Bugün öğretmeni dikizlemek için sınıfa takılır yarın aykırı davranan öğrencinin davranışının kaynağını çözmek için ailenin oturma odasına. Günün birinde o kameralar doktor muayenehanelerine kadar girer. Bunlar faşist devletin kontrol teknolojileridir, ne okula, ne eve ne de muayenehanelere girmemesi için çabalamalıyız. Asıl gözetlenmesi gereken malı büyük götürenler gözetlenemezken bu ne şiddet bu celal. Kanmayın bu köleleştirme politikalarına.

Bütün o teknolojiye ve yönetilmesine yatırım yapacağımıza tüm halk olarak sağduyu öğrenmeliyiz.
 • Paylaş
2

Turan Altunöz, Kafasına takalım, hatta 180 derece dönerli olsun, şok cihazı da taktık mı sorun kalmaz. Başarılı olsun diye ne canlar gitti pisi pisine hem başarı nedir yahu ne işe yarar yenirmi içilirmi kime göre ne kadarı yeterli Ainştaine göre mi başarı Bil geits e göre mi hamala göremi mesleğini icra eden kanalizasyon temizlik personeline mi göre kim karar veriyor bizim adımıza ne kamerası ya çip takmak daha iyi olur teneke kaplamada yaparız doğaya yaptığımız gibi
sonuç olarak ben KAMERA İŞİNE KARŞIYIM

Tabii sınıflarda da olsun ama yatak odalarınızda da olsun, 5 çocuk için çalışıp çalışmadığınız sürekli gözleniyor olsun.
 • Paylaş
1

Serdar Alan, Güzel bir İroni. Tebrikler.

İnsanlar arası güven olmayınca güveni güvenlik kameralarıyla sağlamaya çalıştık. Kamerayı falan bırakıp insaniyeti artıralım.
 • Paylaş
Böyle bir uygulama tamamen robotik bir gelişmeyi sağlar. Her an varlığından haberdar olan öğretmen ve öğrenciler dersteki konulara tam anlamıyla, samimiyetle odaklanamazlar diye düşünüyorum. Öğretmenleri denetlemek açısından en basitinden öğrencilere 'öğretmeniniz hakkında geribildirim' şeklinde notçuklar tutturulabilir.

Böyle bir uygulamanın çıkması uzun vadede eğitim sisteminin kalitesini düşüreceğini düşünüyorum. En basitinden öğretmen-öğrenci ilişkisi açısından karşılıklı yaratıcı, özgün ve gerektiğinde fevri fikirler sunulabilmelidir. Kamera takip sisteminin olduğu bir sınıfta akla ilk gelen düşüncenin öğretmen ya da öğrenci tarafından "tam anlamıyla ifade edilemeyeceğini' düşünüyorum.
Böyle bir uygulama tıpkı öğrenci grubu ve öğretmenden oluşan tiyatro oyunu gibidir. Tiyatroda gösteri yapanlar hata yapmadan izleyici önünde en iyi performansını sergilemeye çalışırlar. Hata yapmamaya çalışmak gibi bir saplantı içerisine girmek eğitim-öğretim sürecine vurulabilecek en büyük darbe olur ki böyle bir ortamda öğretmen/öğrenci hatadan uzak durmaya çalışacaktır. 7 den 70'e böyle bir sistemin var olduğunu bilerek, bu sistemden etkilenmeden tam anlamıyla samimi bir öğretmen-öğrenci ilişkisi kurmak mümkün değildir.

Futbol örneğini de vermeden geçemeyeceğim. Bilim ve teknoloji çağında neden futbolda son kararları hala hakemler veriyor? Yine aynı sistem ile hakem gereksinimini ortadan kaldıramayız mı? Bir faul olduğunda sistem düdük çalsın ve herkes tepede yer alan lcd ekranına bakıp hangi yönde karar verildiğini görsün. Herkes için adeletli bir sistem olurdu değil mi? Peki böyle bir durumda futboldan aldığımız heyecan ne kadar sürer? Futbolu futbol yapan, kanlı canlı insansı kararların alındığı ortamdır. Sınıf ortamında da öğretmen ve öğrenci arasında hataların, doğruların, yanlışların, soruların, cevapların samimiyetle kanlı canlı aktarılması gerekir.
 • Paylaş
Kopya çekme meselesi o kadar çok abartıldı ki sıkı denetlemeler yapıla yapıla insanları nasıl kopya çekebilirim diye teşvik etmeye başladı. Hocalar gözünü dört açsa hiçbir sorun olmayacak. Kamera takip sistemi yerine öğretmenin takip sistemini geliştirmesini tercih ederim. Zaten ülkemizde yapılan aşırı baskı, sıkı yönetim her zaman ters tepmiştir.
 • Paylaş
1

Genius, size katılmıyorum

Gereksiz bir sistem olacağını düşünüyorum. Bir öğrenci olarak sürekli ne yaptığımın izlenmesini istemezdim.
Belki bir anda burnum kaşınacak ve burnumu kaşıyacağım : D
Tehlikeli haraketler bunlar -, -
 • Paylaş
1
Her şeyi her zaman takip etmeye gerek var mı? Bunun sonu yok.
 • Paylaş
Eğer bu onları fiziksel ve kişisel açıdan tanımak içinse işe yarar fakat onları suçlu veya hayvan gibi sadece kötü olayların ( okul yöneticilerine göre ) önüne geçmek içinse bu onları suçlu veya hayvan gibi hissettirir
 • Paylaş
Kontrol mekanizması olarak kesinlikle doğru olmaz çünkü olumlu davranışlar bile suistimal edilebilir görüntüler izlendiğinde. Bi örnek oalrak, videonun yarısından başlatan bir aile konuyu tümüyle yanlış anlayıp sıkıntı çıkarabilir bunun tabiki art niyetli öğretmenlerde var bunun yolu takip sistemi ile değil daha nitelik bir eğitimle olmalı. Yani her üniden mezun olanı kpss gibi bir sınavla öğretmen yapmak yerine öğretmen adayına öğretmenlik bilinci yerleştirilmeli. . .
 • Paylaş
Hayır çünkü öğretmenin bireye özgü davranışları gözlem altında olacağından öğretmenler psikolojik baskı altında kalacaktır buda eğitimde aksamalara neden olacaktır.
 • Paylaş
1

Doğan Ataman, Size katılmadım

Bence olması hiç hoş olmaz.
 • Paylaş
Kesinlikle haayııırrr
 • Paylaş
Kameraların olduğunu hissetmeyeceğim bir şekilde ayarlanmışsa her şey, benim için bir problem olmazdı da işini iyi yapmayan, öğrencisine şiddet uygulayan, dersleri boş beleş geçiren öğretmenler için sıkıntı olabilirdi.
 • Paylaş
Olmasınıı istermiydiniz güzel bir soru fakat ne ogrenciler kopya cekebilir ne de ilgisini derse verebilir sanki hapisane deki gardian gibi gözetmen kim isterki.. .
 • Paylaş
1
Cevap yalnızca hayır olabilir. Kimse özgürlüğün kısıtlandığı duyguların aktarımını kısıtlayan ve iletişimi dar kalıplara sokan bir eğitim sistemini kabul etmez. Kamera ile izlenecekse sınıflarda ders işlemeye gerek yok öğrenciler direkt olarak hapishane koğuşlarında ders işlesinler bu daha mantıklı olur.
 • Paylaş
Tabikideeeeé HAYIR
 • Paylaş
Haziran 2016

Gizli Kullanıcı

Bence olmalı... Her sınıfa 2 adet. Ve velilerde birer şifre. Evden izlemeleri için. Memleket sapık, tacizci kaynıyor. Hem çocukların okullarda daha güvenli olmasını sağlar.... GÜVENMİYORMUSUN. HAYIR OKULLARDAKİ ÖĞRETMENLERE GÜVENMİYORUM. Görüp okuyoruz medyadan. Herkesi genelleyemeyiz tabi. . . .
 • Paylaş
Hem okullarda hem sınıflarda hemde servislerde olmasını ve bunlarinda velilere verilecek ıp numarasi ve kullanici adi şifre gibi güvenlik sorulariyla ulasmasini sağlayacak bir sistemin olmasini isterim. Ortalık sapık tacizci katil kaynıyor. Hatta servislerde gps olup ve bunun bile veliler tarafindan kontrol edilmesi gerekir. Ortam çok kötü çok bozuk. Güvenlik emniyet çözüm şart.
 • Paylaş
Hayır
 • Paylaş
Olmalı bence. Güvenlik için önemli.
 • Paylaş
3

Zeki Ceylan, Neden olmasin

Mehmet Ali Vahdet Yılmaz, Hangi tehlikeye karşı?

Seksi Kız, Bence sacma bırakın özgür kalalım yaaa

İyi başka yerlere de koysunlar ya sabır ya.. .
 • Paylaş
2

Eren Anar, Bence olmamalı gerek öğretmenler gerek öğrenciler daha zorlanacaktır sürekli izleniyoruz nasıl davranmalıyız diye tereddüte kalacaklardır.

Tabiki hayır büyük bi saçmalık
 • Paylaş
1

Doğan Ataman, Sokaklarda büyüklere mobesa var ama

Öğretmenler de öğrenciler de yanlış bir hareket sergilememek için tedirgin olurlar ve asıl odaklanmaları gereken eğitime odaklanamazlar. Dikkatleri devamlı dağılır. Ben lisedeyken kul bahçesine kurulan kameraları bile eleştirmiştik ki sınıflara koyulması gayet gereksiz
 • Paylaş
Hayır
 • Paylaş
Kişisel hakların korunduğu hiç bir yerde olamaz. Öğretmenler yaptıklarına uygun cezayı alsalar denetime gerek kalmaz.
 • Paylaş
Sadece veri toplanması gereken durumlarda kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Normal süreçte kesinlikle sınıfta kamera olmaması gerekir.
 • Paylaş
Sınav esnasında elleriyle yüzünü kapatanların oranı artacağı için olmasa daha iyi :)
 • Paylaş
Hayır
 • Paylaş
Uzun ve anlaşılmaz: Hayır
 • Paylaş
Bu öğretmen açısından gurur kırıcı olur diye düşünüyorum.
Gerçi bazı öğretmenler hak etmiyor değil. Bu sorunun ortaya çıkmasının sebebi bir kısım niteliksiz öğretmenlerden kaynaklanmaktadır zaten. Umarım bir gün tüm öğretmenlerimizin niteliği kendimizden daha çok güvenip çoçukları emanet edebileceğimiz seviyeye ulaşır.
 • Paylaş
Denetlemek ile gözetlemek arasında fark vardır. Kamera sistemiyle denetlemezsiniz ancak gözlemlebilirsiniz. Kamera sistemi sürekli izleniyoruz algısı yaratacaktır ve bu da eğitim seviyesinin düşmesinin sebebi olabilir diye düşünüorum.
 • Paylaş
2

Doğan Ataman, Seviye daha ne kadar düşer ki bu rezil ezberci ve şimdi dinselleştiliren bu sstemde? İzleyip görmekte fena bir görüş.değil

Genius, O eğitimin kusuru değil o hükümetin kusuru. karıştırmayalım. sistemler bir bütündür

Hayır
 • Paylaş
1

Sorumsorumsak, Bizim okulda vardı. Sürekli izlenmese de kavga , sürtüşme gibi durumlarda işe yarıyordu. Bi de etut dersleri de mudur yardimcisini geleceğini bilerek çalışıyorsun.kafanı sıraya koymak aklina gelmiyor ayrica millet çalısani rahatsiz etmiyo diye dusunuyorum. Hocalarinda ders anlatirke etkilendiğini düşünmuyorum.

Bana göre tartışması bile gereksiz olan konulardan biridir. Çok büyük saçmalıktır. Bu, bir devletin kendi yetiştirdiği elemanına güvensizlik göstermesi demektir. Nasıl ki bizler herhangi bir kademedeki devlet görevlilerinin çalışma ortamlarını kamera sistemi ile izleyemiyorsak, bu bir meslek namahremi ise, öğretmenlerin çalışma ortamları da izlenemez. İzlenmeyi geç, izinsiz o ortama girilemez bile.
 • Paylaş
1

Doğan Ataman, Sayın öğretmenim,
Herşey tartışılmalıdır. Eski ile yeni arasında bir akış ve gelişim süreci vardır. Bu bazen eskinin kalmasıylada sonuçlanabilir.
Bana göre tartışılmayacak konu yoktur. Hayatta zira her konuşma beyinden beyine atılan bir köprüdür.
Bu ülkeye matbaa 200 yıl sonra girmiştir. Bu bir sabit fikirlilik sonucudur. Bu ülkeye kamera sistemi geldiyse bir müfettiş edasıyla, sınıflarda, vergi dairesi, ssk , emniyet vb her kamu kuruluşunda olmalıdır.
Bu konuya etik açısından değil verimlilik açısından bakıyorum.
Ne dersiniz kötü bir bakış açısı mı?

Bilimsel ve psikolojik araştırmalar, eğitim bilimlerine katkı sağlayacak araştırmalar dışında kullanılmaması gerekir, kullanılmamalıdır.
 • Paylaş
Her şeyden önce güvensizlikten kaynaklanan saygısızlıktır bu . Bu sebeple doğru bulmuyorum. Kesinlikle hayır.
 • Paylaş
1

Mehmet Emin Erdem, Guvensizlikmi... Neye guvenmemizi bekliyorsunuz... Öğrencisine tecavüz eden öğretmen çıkmadımı bu ülkede... Öğrenciye tecavüz eden servis şoförü cikmadi2bu ülkede. Zihinsel Engelli bir öğrenciye tecavuz eden servis şoförleri bile çıktı. Bu daha sadece duyduklarimiz. Daha görmediğimiz duymadigimiz neler var Allah bilir. Kalıpta bana güvenden söz etmeyin şimdi.

Hayır
 • Paylaş
Bence olmamalı, sonuçta kimsenin özel hayatını takip etmek hoş bir şey değil.
 • Paylaş
Kamera takip sisteminin olması taraftarıyım. Çünkü her bakımdan öğrencilerin yaptıklarını öğrenmek açısından iyi oluyor tabi başka yönden de avantajları vardır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1498 Görüntülenme64 Takipçi47 Yanıt