Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sınıfta kullanılabilecek uygulamalar nelerdir?

Uygulamalar öğrenmeyi kolaylaştırmak için mi? Konuyu pekiştirmek için mi? Sınıfta motivasyonu sağlamak için mi?
  • Paylaş
Eğer sınıfta akıllı tahta + internet bağlantısı varsa; aşağıdaki siteler kullanılabilir(aynı zamanda yazdırılıp kullanılabilecek materyaller de mevcut.) Benim öğrencilerim deli oluyorlar oyuna. :



Ayrıca tabletlerde kullanılabilecek -android olduğundan çoğu- Google Market uygulamaları da var. Ama akıllı tahtaya bağlanamıyor, projeksiyona yansıtılamıyorsa tablet kullanılarak, bilgisayara BlueStacks uygulaması indirilip -tablet emülatörü- kullanılabilir.
  • Paylaş
Bazen öğretmen talebe talebe öğretmen olsun bir birlerini anlarlar
  • Paylaş
Canlı olarak bir hoca anlatırken uygulamaya ne gerek var anlamadım. Öğrenim uygulamaları hocayı simule ederler ki bu durumda hoca da mevcut. Bence hoca teatral yeteneğini geliştirmeli, öğrenciler için eğitimsel oyunlar uydurmalı ya da var olanları modifiye etmeli. İnsanlar bir aradayken ne sanal derse ne de sanal oyuna ihtiyaç vardır.
  • Paylaş
5

Portakallı Ördek, Maalesef o iş o kadar kolay olmuyor ya. Teatral yetenek ne derece üst seviyede olursa olsun, siz ne kadar oyun uydurursanız uydurun (şarkı yazmışlığım bile var sıfırdan) günümüz öğrencileri teknoloji içermeyen şeylerden hızla sıkılmak konusunda rekor kırıyorlar.:D 6-15 yaş aralığıyla çalışıyorum mezun olduğumdan beri, inanın bir takla atmadığım kalıyor sınıfta.:D

Dilara, İnandımdan başka bir şey diyemiyorum, ben de sürekli sıkılma eğiliminde olduklarının farkındayım. O zaman acilen cep telefonu için tedrisata uygun eğitim uygulamaları yazılmalı. Mesela sınıftayken herkesin blue tooth ya da wifi ile birbirine bağlanıp bir sanal sınıf oluşturması ve orada oyun şeklinde çalışması gibi. Baktım aşağı İngilizce öğretmenleri için yazılımlar varmış, acaba diğer dersleri için de var mı?

Portakallı Ördek, Valla emin değilim ama var sanırım. Hatta bu teknolojiyi derse integre etme konusunda seminerler düzenleniyor sertifikalı falan ama katılım cidden çok az. Stajdayken bizden sorumlu öğretmenimiz bu programlara katılıyordu ve katılım iki elin parmaklarını geçmiyor diyordu.

Eğitim uygulamaları ise cidden sıkıntılı. İngilizce üzerine diğer derslerden çok materyal var zira malum lingua franca-dünya üzerinde en çok konuşulan ortak dil- ve eğitim için olmasa bile çocuklar için bir sürü uygulama ve oyun bulabiliyoruz. Diğer dersler çok zor -İngilizce anlatılıyorsa o dersler materyal daha kolay bulunuyor tabii- Devamlı şu durumda ne olur, bunu nasıl entegre ederiz konulu demo anlatımlar yaptığımız bir derste Fatih Projesinin - Akıllı Tahtaların -Tabletlerin birlikte kullanılıp kullanılamayacağı üzerine çalıştık bölüm olarak. Ve mümkün değil. Yani EĞİTİM kısmına girince marketin en gereksiz çoklukta dua ve Kuran uygulamaları olduğunu görüp şaşırmıştık baya. Ki bütün tabletleri&araçları o şekilde bağlamak şu an için imkansız. En iyi ihtimalle herkes ortak bir uygulama açar ve kendi başına çalışır.

İşe yarar uygulama sayısı çok çok çok az. Şahsen ben daha mesleğe başladığım şu bir buçuk yıl içerisinde çalıştığım kurumun kullandığı yayınların aktivite DVD'leri, oyun rehberleri, ekstra materyalleri, Akıllı Tahta uyumlu programları olmasa çok sıkıntı çekerdim. Ki ben en azından bu teknolojik imkanlara sahip bir yerde çalışıyorum. Olmayanlar için çok daha zor. :I

Dilara, Problem ne ki? Ülkemizde yazılımcı olabilecek eğitimci mi yok?

Portakallı Ördek, BÖTE mezunları biliyor az çok - bir yazılım mühendisi kadar olmasa da- ama devlete atandıktan sonra -ki atanmaları bile sıkıntı- bunlarla uğraşmıyorlar. Kimse zahmet edip de uğraşmıyor ülkemizde böyle bir şeyle. Zaten devamlı değişen sistemde ne yapacaklarını da bilemeyecekler uğraşsalar muhtemelen o da var.

lamiaaktas.com/sinifta-kullanilabilecek...
play.google.com/store/apps/details? İd=c...

Bu tür tablet & mobil uygulamalar harici, akıllı tahta olan bir sınıfta bu teknolojik cihaz için de uygulamalar mevcut.


  • Paylaş
Uygulamalar derse ve konuya göre değişiklik gösterebilir. Eğer dersin adını ve uygulamak istediğin konuyu belirtirsen yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. :) Aynı zamanda Hilal Zengin yaptığı yoruma katılıyorum; uygulamaların öğrenmeyi kolaylaştırmak için mi, pekiştireç olması için mi ya da sınıf yönetimi vb. için mi ?
  • Paylaş
Uygulama derken.....
  • Paylaş
Uygulama derken oyun v.s gibi diyorsanız İngilizce ögretmenisiniz sanırım bence bu alanda yapılabilecek çok güzel etkinlikler var.. Tabi ki sınıfa ve seviyeye göre değişir.. En kolay tüm seviyelerde uygulanabilecek bir uygulama herkes dersin sonunda öğrendiği 1 kelimeyi yazsın 5 er kişilik gruplara ayırın ve her 5 kişi kendi arasında bu kelimeleri tekrar etsin son olarak ta grup sözcüsü olsun kendi kelimelerini tüm sınıfa okusun ve boylece kelime bilgileri gelişir diye düşünüyorum :)
  • Paylaş
1

Büşra, Ek olarak mobil ve web ortamında dualingo uygulamasını önerebilirim eğlenceli bir uygulama

Ingilizce hocamız eski ingilizce şarkı sözlerini kağıtlara basardı 1ders o worksheetleri dağıtır şarkıyı taypte bi kac kere dinletir biz de eksikleri doldururduk hem çok keyifli hem çok öğreticiydi. Hala o şarkıları ezbere bilirim ve dinlemekten keyif alırım. Öğretmen olmadığım için sadece bana yararı olan keyifli bir yöntemi paylaşmak istedim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

196 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt