Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sinüs dalgaları nelerdir?

Matematik ve fizikte sık kullanılan bir fonksiyondur. Özellikle sinyal işlemede ve alternatif gerilimli güç mühendisliğinde sık kullanılır. En temel hali f(t)=A. sin(ωt-φ)

Buradaki f(t) fonksiyonunun zamana göre çizimi, bildiğimiz su dalgalarının şekline benzer. A bu dalganın genliği; ω saniyede radyan cinsinden açısal frekansı, φ de t=0 anındaki ‘başlangıç fazıdır. ’Mesela aşağıdaki şekilde kırmızı renkle çizilmiş olan eğri, genliği A=1, açısal frekansı ω=2π, başlangıç fazı φ=0 olan bir sinüs dalgasının grafiğidir. Yani f(t)=sin(t)’nin. Mavi renkle çizilmiş olan grafik ise, g(t)=cos(t) fonksiyonunun grafiği. Dikkat edilirse kırmızı eğri, mavi eğrinin yatay eksen boyunca ve ileriye doğru π/2 kadar kaydırılmasıyla elde edilebilir. Bu durum, bildiğimiz sin(θ)=cos(θ-π/2) ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Matematik

Sinüs fonksiyonu/dalgası daha genel haliyle, hem zaman hem de konumun fonksiyonu olarak, f(x, t)=A. sin(kx-ωt-φ) şekline sahiptir. Dikkat edilirse, bu iki değişkenli fonksiyon, belli bir t anı için, x’e göre bir sinüs dalgası vermekte ve t arttıkça bu dalga, x yönünde ilerlemektedir. Fonksiyon bu haliyle, iletken bir tel üzerinde seyahat eden tek boyutlu bir elektromanyetik dalgayı temsil edebilir. Sinüs dalgasının, x’in yanında y gibi ikinci bir uzay değişkenine bağlı olması halinde, düzlem üzerinde seyahat eden bir dalga elde edilir. Bu ise, uzayda bir ondülin şeklinde seyahat eden bir elektromanyetik dalganın temsili olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1313 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları