Bilmek istediğin her şeye ulaş

Normal (sıradan) un ile ekmek unu arasındaki farklar nelerdir?

İki un da buğday ununun farklı iki çeşididir. Kullanım esaslarına bağlı olarak kompozisyonları ve bileşenleri birbirinden farklı iki türdür.

Ekmek

Sıradan un, normal un, çok amaçlı un aslında bizim sadece hepsine UN dediğimiz protein oranı çok yüksek olmayan ( %11-12) gluten oranı nispeten düşük olan un tipidir. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi ya da bir ilave bulunmaz. Un, bildiğiniz üzere, kurabiye, kek, bisküvi, ekmek yapımı, bazı yemeklerde de kullandığımız oldukça geniş bir kullanım ağına sahiptir. Daha ucuz olması istendiğinde bu undan da ekmek yapılabilir.

Ancak ekmek unu dediğimiz un ise özel ekmek yapımında kullanılan, normal undan daha fazla protein içeriğine sahip (%13-14) ve gluten oranı daha yüksektir.
Bu undaki yüksek protein ve gluten içeriği ekmeğin daha kolay çiğnenmesini sağlar ve tokluk hissinin alınmasına katkıda bulunur. Maya hareketi ile desteklendiğinde bu undan yapılan hamur ekstra bir elastiikiyet kazanır.
Ekmek
Özetle;
  • Kompozisyonları birbirinden farklı olduğundan kullanım alanları birbirinden farklıdır.
  • Normal unda hiçbir katkı maddesi yoktur. ekmek ununda belirli tarifler için belirli kurallar doğrultusunda katkı maddesi ilave edilebilir.
  • Normal bir una gerekli ilaveler yapılarak ekmek unu haline getirmemiz mümkün olabilir ancak ekmek ununu sıradan bir unmuş gibi kullanamayız.
  • Ekmek unu kış hasadından yapılmaktadır, normal un için ise kış hasadı ve yaz hasadı karıştırılır.
  • Paylaş