Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şirket kurarken artık bir iş çeşidi, kolu vs. belirtmeye gerek kalmayan yasa çıktı mı? Nedir işin aslı?

Mer'i mevzuat bölümleri çerçevesinde şirketlerin faaliyet konuları ile sınırlı hareket kabiliyeti bulunmakta olup, hatırladığım kadarı ile faaliyet alanları da unvanda sayılacak olan 8 kalemden ibaret belirlenebiliyordu. Bu nedenle 'x temizlik, taşımacılık, züccaciye, inşaat taahhüt ... ltd.şti.' gibi çeşni tanımlamalar ortaya çıkabiliyordu.

Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni TTK ile birlikte şirketlerin faaliyetleri ana sözleşmede yazılı faaliyet konuları ile sınırlandıran ultra vires işlem yasağı kaldırılıyor. Bu çerçevede örneğin teknoloji alanında faaliyet gösteren bir şirket karşısına çıkan uygun bir fırsatı değerlendirmek için sebze ve meyve alım satımı işine de girişebilecektir.

Bununla birlikte şirket ana sözleşmesinde ve sisteme kayıt esnasında bir takım tanımlamaların yapılması gereğinin devam edeceğini düşünüyorum.

  • Paylaş

6102 sayılı kanuna (yeni TTK)  göre şirket kurmanın asgari standartları ve sözleşme yapsı YTTK 576. MADDESİNDE

 

a. Şirketin ticaret unvanı ve merkezinin bulunduğu yer.
b. Esaslı noktaları belirtilmiş ve tanımlanmış bir şekilde, şirketin işletme konusu.

... bu maddeler (m) bendine kadar uzar.

şekliyle tarif edilmiştir.

yani şirket sözlşemesinde iş kolunuzu alenen betlirtme zorunluluğunuz vardır kaldı ki sgk kanunu gereğide işyerinizde çalıştıracağınız işçilerin iş kolunuza uygun olarak bildirilmesi gerekmektedir.

  • Paylaş
Artık tek kişi A.Ş. kurabilecek

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1360 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları