Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şirket satın alımlarında paranın şirket hesabına geçmesi ne kadar zaman alır?

Şirket satın alımlarında (100 milyon liranın üstündeki büyük şirketler) anlaşmadan sonra paranın aktarılma süresi anlaşmanın türüne göre değişiklik gösterebilir. Şirket alımlarında ödeme süreci genellikle 3-4 bölümde incelenebilir.
  • Ana paranın ödenmesi. Ana para anlaşma sağlandıktan kısa bir süre içerisinde ödenir. Ana para genellikle %50 ile %75 aralığında değişen rakamlardır. Ana para ödendiği zaman şirketin devir işlemleri başlamış demektir. Paranın geri kalan kısmının nasıl ödeneceği şirketler arasındaki anlaşmalar gereğince belli olur. Paranın geri kalan kısmı için genellikle 3 farklı yola başvurulur:
  1. Emanet ödemesi. Anlaşma sağlandıktan sonra herhangi bir yanlış beyanda bulunulmaması veya hesapta olmayan bir karışıklığın oluşmaması için bu ödeme yoluna başvurulur. Emanet ödemesinde sözleşme tarafları üzerine aldıkları yükümlülükleri yerine getirene kadar şirket tarafsız bir kişi kontrolünde tutulur. Emanet ödemesi ülkemizde yeddi emine devretmek olarak da bilinir. Bu ödeme türünde tüm ödemelerin tamamlanması 1 ile 3 yıl arasında gerçekleşir. Emanet ödeme şekline yaklaşık 10 yıl önce çok az rastlanırdı. Ancak günümüzde çok sık rastlanmaktadır. Anlaşmazlık sonucunda açılan mahkemelerde bile emanet alınan kişinin sözüne başvurulmaktadır.
  2. Performansa bağlı ödeme. Satın alan firmanın ana parayı ödedikten sonra kalan kısmı koyduğu performans hedeflerine göre ödemesi şeklidir. Bu ödeme şekli teknoloji firmaları ve İnternet siteleri alımında sıkça görülür. Örnek vermek gerekirse, arama motoru Yahoo blog sitesi Tumblr'ı almaya hazırlanıyor haberini mutlaka duymuşsunuzdur. Anlaşma rakamı olarak 1.1 milyar dolar telavvuz ediliyor. Eğer Yahoo anlaşmanın 800 milyon dolarlık kısmını ödeyip geri kalan kısmını 200 milyon kullanıcı hedefine ulaşınca ödeyeceğini belirtirse bu performansa bağlı ödeme şekline güzel bir örnek olur. Performansa bağlı ödeme şeklinde paranın şirket hesabına akatarılma süresi tarafların anlaşmasına göre değişir. Ancak genellike 12 ile 36 ay arasında değişien sürelerde satış tamamlanır.
  3. Şirketin eski sahibine geri dönmesi. Satın alan firmanın ön ödemeyi yaptıktan sonra tahattüt ettiği sorumlulukları yerine getirememesi sonucu oluşur. Bu durumlarda şirket belirli koşullar altında ya eski sahibine geri döner ya da bir başka yatırımcı tarafından satın alınır. Satın alan şirket bu süreç sonucunda oldukça zarar eder. Ödemiş olduğu ön ödemenin büyük bir kısmını kaybederler. Bu süreç 24 ile 36 ay arasında değişmektedir.
Genel olarak bakıldığı zaman; büyük bütçeli şirketlerin alımında %60-%70'lik kısım satıştan kısa bir süre sonra ödeniyor. Geri kalan kısımlar yukarıda bahsedilen şekillerde ödeniyor. Yani ön ödemeyi yaptıktan sonra size paranın geri kalanını(%30-40) tamamlamak için yaklaşık olarak 2 3 sene kalıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Şirket satıldıktan sonra para hesaba ne kadar zaman sonra geçer?

  • Büyük şirketler nasıl satılır?

  • Şirket satın alımlarında para nasıl ödenir?