Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şirketler neden vücudun koordinasyon kabiliyeti kadar hızlı hareket edemezler? Etki-tepki ve iletişim yetenekleri nasıl arttırılabilir?

Şirketin büyümesi ile ilgili bir yapısal hantallaşma malesef kaçınılmaz olmaktadır..
  • Paylaş
Maalesef ve üzülerek söylüyorum.her şirkette bir baş köle olmalıdır. bu köleye hem atron hem çalışanlar hemde sitem acımadan zulum eder. her yere o koşturur yeri gelir patronun elektrik parasını yatırı yeri gelir milyon dolarlık ihaleye imza atar. o kölesi olmayan şirketler durağan ve hantaldır.
  • Paylaş
Kısa vadede maliyetli olduğu için. veya şirket çalışanlarının yetersizliğinden.
  • Paylaş
Bu sorun şirketin örgüt yapısıyla alakalıdır. genellikle derin örgüt yapıları hantallığa sebep olur. bir emri genel müdür, genel md. yrd.'na; gnl. md. yrd, kendisine bağlı olan müdüre; müdür kendisine bağlı şefe; şef kendisine bağlı memura aktarır. formel ilişkilerin bulunduğu yapılarda böyle olmak zorundadır. genel müdür gidip de memura emir vermez/veremez. verdiği takdirde memurla kendi arasında çalışan erk sahiplerini yoksaymış olur.

yanlış anlaşılmasın, örgütte informel ilişkiler kullanılsın demiyorum. şirketteki hantallığı çözmenin birkaç yolu vardır.

birincisi; örgüt şemasını iyi ayarlayabilmek. örgüt şemaları coğrafi/bölgesel, göreve ve ürüne yönelik olmak üzere şekillendirilebilir. örneğin; coca cola coğrafi/bölgesel örgüt şeması kullanır. orta doğu ceo'su, güney amerika ceo'su vb. vardır. orta doğu ceo'su coca cola'nın orta doğu'daki politikalarıyla ilgilenir.
ülker grubu ürüne yönelik örgüt şeması kullanır. örneğin; ülker çikolatalı gofret ve ülker çokonat'ın yöneticileri farklıdır. bir de göreve yönelik örgüt şemaları vardır ki, bunlar da finans müdürü, üretim müdürü, pazarlama müdür, ik müdür vs... diye gider.

ikincisi, şirket içi yazışmalar için bilgi sistemleri kullanmak.

bir diğeri; rasyonel kararlar alabilen örgüt çalışanları bulabilmektir.
  • Paylaş
Bas aktorun dagitimi rollere itiraz ve/veya sekillendirme olasiligi olmadigi icin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

834 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt