Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şirketler veri tabanlarında yaptıkları iş ile ilgili bilgilendirici yazılara sahipler midir? Bu yazılar her şirketin elinde ayrıntılandırılmış olarak bulunmalı mıdır?

Basitçe anlatmam gerekirse, coca cola'nın elinde kola ile ilgili ya da belkide pazarlama ve yönetimle ilgili binlerce yazı var mıdır? Ya da Starbucks'da kahve? Bunları tüm şirketler neden bulundurur?Düzenle
Büyük ölçekli kurumsal şirketlerde ilgili departmanda bu tip içerik verilerinin arşivleri çoğunlukla mevcuttur. İçerik hazırlama, profesyonel açıdan bakıldığında ayrı bir uzmanlık gerektirir. Keza, bu verilerin güvenli biçimde saklanması da farklı bir uzmanlık alanıdır. Altyapısı oturmuş firmaların ellerinde bu tip veriler detaylandırılmış olarak bulunur/bulunmalıdır.

KOBİ'lerin ise - Türkiye'de - halleri içler acısıdır. Eğitim ve bazı danışmanlık firmalarının dışında neredeyse hiç bir firmanın yeterli, doyurucu ve detaylı içeriği hali hazırda bulunmaz. İhtiyaç duyulduğunda ilgili veriler üretilir ve daha sonra saklanabildiği kadar bir yerlerde saklanır.
  • Paylaş
"kurumsal hafıza" kavramına dayanıyor bu konu.
İdeal olan kurumsal hafızanın oluşturulabilmesidir. Kolay değildir.

Bence kurumsal hafızanın geliştirilmesi o kurum çalışanlarının kendilerini oraya ait hissetmeleri ve çalışma motivasyonlarının, moral değerlerinin yukarıda olduğu bir organizasyonda paylaşım üst seviyede olur. Bu paylaşımın şekli ve içeriğin nasıl biçimleneceğini de yönetim iyi organize ederse dediğiniz gibi kurumların pek çok konuda elde ettikleri değerleri, kazanımları saklamaları mümkündür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

583 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt