Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Sistematiğini bilenler için atılan düğümle, çözmek arasında bir fark yoktur" sözü hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Bu sözün günlük hayat, iş hayatı, ekonomi ve siyaset üzerindeki yansımaları neler olabilir?

Kesinlikle hayır. Bunu Cracker ve Hacker arasındaki ilişkiye benzetebiliriz. Aslında soruda "düğüm atmayı bilen düğüm çözmeyi de bilir mi" şeklinde sorulmuş ama benim benzetmem "düğüm çözmeyi bilen düğüm atmayı da bilir mi" şeklinde. Mazur görün.

The Cathedral and The Bazaar kitabının yazarı Eric S. Raymond bir belgeselde şöyle demiştir: "The basic difference is this: hackers build things, crackers know only how to
break them." düzgün yazamamışsam özür diliyorum.
  • Paylaş
Günlük hayattan örnek vereyim. :) Benim amca oğlu 130 kg ve 2,03 boy var, bildiği tüm düğüm sistematiklerini ben öğrettim; lakin adamın attığı düğümü ben çözemiyorum, üstad yaa sistemetik yetmiyor bazen.
  • Paylaş
Genellikle düğüm atmak çözmekten daha kolay olduğu için, düğüm atma sistematiği üzerine bildiklerimizin fazlasını, düğüm çözmek hakkında biliyorsak doğru kabul edilebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR