Bilmek istediğin her şeye ulaş

Site adını yazarken "www" yazmadan girildiğinde siteye ulaşılmamasının sebebi nedir?

Web sitelerinin yönetiminde sürekli olarak es geçilen ve oldukça önemli bir konudur bu. Herhangi bir siteye;

gibi 2 şekilde de giriş yapılabilmelidir. Ancak sitenin takipçisini denetleme açısından bu 2 şekilde giriş de farklı şekilde kabul edildiğinden Sistem Yöneticileri bu 2 farklı girişi www. inploid.com gibi tek giriş haline otomatik olarak getirecek URL Rewriting (URL Yeniden Yazma) kurallarını web sunucularına girmelidirler. Bu sayede hem kullanıcıların siteye doğru bir şekilde tek adresten girmesi sağlanır hem de site takipçi denetimi açısından tek koldan doğru takip sağlanmış olur.


Bu işleme URL Canonicalization denmektedir. IIS 7 ile birlikte URL Canonicalization otomatik bir kural ile kolayca yapılabilmektedir. Bunun için blogs.iis.net/carlosag/archive/2008/09/02/iis-7-0-and-url-rewrite-make-your-web-site-seo.aspx makalesinden yararlanabilirsiniz.

IIS 7 URL Rewrite modülünde görsel olarak gerçekleştirebilirsiniz: URL Rewrite modülünde Ekrana sağ tıklayarak Add Rule seçeneğine tıkladığımızda aşağıdaki gibi hazır URL yönlendirme kuralları gelmektedir.Buradaki SEO kısmından Canonical domain name kısmını seçerek işleme başlayabilirsiniz:

İnternet Sitesi

Son hali ile görüntülemek istediğiniz alan adını yazarak en son nereye yönlenmesini istiyorsanız o alan adını tam hali ile yazmalısınız. Bu sayede adresin başına www yazılmadıgı sürece inploid.com ile yapılan tüm çağrıların başına www otmatik olarak eklenecektir.

İnternet Sitesi

Son olarak kuralınızın açıklaması ile birlikte kural listesinde görebilirsiniz.

İnternet Sitesi

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

924 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • www yazmadan siteye girilememesi nasıl çözülür?