Bilmek istediğin her şeye ulaş

Site hangi seviyeye geldiğinde kendi sunucularını alıp yönetmeli?

Bir site hangi trafik ve hangi aşamada kendi sunucuları satın alıp yönetmeli?Düzenle
Aslında kısa yanıt olarak söyleyeyim; artık kendi sunucunuz tabiri falan pek kalmadı. Çünkü bulut bilişim var ve maliyetleri (konfigürasyonunuzu makul tutarsanız) çok yüksek değil.

Şimdi bir senaryo ile karşılaştıralım; diyelim ki bir web sitesi açtınız ve kendi sunucularınız var: 1 adet web server, 1 adet sql server olsun.

Öncelikle zaten kafadan bunların maliyetleri var ve barındırma dışında bant genişliği gibi hizmetler değişiyor. Ayrıca bu hizmeti alacağınız kurumun tecrübesi ve kalitesi de direk olarak etkilidir.

Diyelim ki, gün geldi ve hızlı büyüme gerçekleşti. Her gün bir önceki güne göre %50 daha fazla kullanıcı geliyor ve bunlarla beraber aynı anda online olan kullanıcı sayısı da hızla artıyor.

Bu durumda, kendi sunucularınız var ise, bu talebi karşılamak için ek sunucular koymanız (donanımlarınız hazır olsa bile) en azından 1/2 gününüzü alır (hiç bir terslik çıkmayacağını varsayıyorum). Ve her seferinde sadece küçük bir "scale" işlemi için bile bizzat uğraşmanız gerekecek. Hele ki, sunucu eklemiyorsanız ancak RAM arttırımı falan yapacaksanız, işler iyice karışır. Ayrıca, diyelim ki servisi başka bir kurumdan almaya karar verdiniz, sunucularınızı nasıl taşıyacaksınız? Bunun yanında hizmeti aldığınız kurumun uptime (%99.9 olan uptime garantisi) sorunlarından bahsetmiyorum bile.

Tüm bunlar ciddi birer sorun ve bu sorunlar bulut bilişim sistemlerinde minimize edilmiş durumda. Şu an herhangi bir (Amazon, Azure gibi) bulut bilişim servisinde sisteminizi "scale" etmek için yapmanız gereken şey panele girip eklemek istediğiniz sunucu adedini girmek ve "scale" tuşuna basmak. Hepsi bu kadar : )

Hatta ve hatta, Azure'da bulunan bir özellik ile bu scale işlemini bile otomatize edebiliyorsunuz. Örneğin; "CPU 5 dakika boyunca %85'in üzerine çıkarsa; yeni CPU desteği ekle ve inince desteği çek. " gibi.

Tüm bunlar dururken ve bulut bilişimde "kullandığınız kadar ödeme imkanı" da varken, kendi sunucularınızı oluşturmak gerçekten anlamsız bence.

Ancak; tek bir istisnai durum olabilir. Yaptığınız iş öyle bir iştir ki; çok büyüyecektir ve çok çok "sensitive (hassas) " verilerden oluşuyordur. Ve sizin için bu durumda belki de en doğru olanı kendi sunucularınızı barındırmaktır. Ancak unutmayın ki, Facebook dünyanın bir çok yerinde sunucularını barındırıyor, kendi data center'ları var, binlerce server'ları var. Fakat Facebook dünyanın en büyük sosyal ağı ve ciddi bir geliri var.
  • Paylaş
6

Cemal Tekin, Tabi gittigidiyor,sahibinden.com, yemeksepeti bunlarda almışlar kendi data centerlarını kurmuşlar. Böyle yapmaları heralde daha ucuz diye sanırım. Yani şu an başka yerden kiralasalar sunucularını daha masraflı olacaktır. Daha az trafikli sitelerde kendi sunucularını almaları ve onların yönetimini üstlenmeleri kiralamalarından daha masraflı olacaktır. İş sitenin yoğunluğuyla alakalı sanırım öyle mi ? Siz inplod için kaç sunucu kullanıyorsunuz aylık kirası ne maliyeti ne tutuyor ?

Hakan Köse, Aslında dediğim gibi bu tarz büyük siteler kendi sunucularını kullanıyorlar çünkü artık yeterince büyükler ve yaptıkları işte hassas verileri oluşturmuşlar. Ayrıca dediğiniz gibi artık bir başka servis sağlayıcıya ihtiyacını kalmadı ise gücünüz maliyetlerinizi de karşılayabilecek duruma geldi ise elbette böyle bir yapı daha iyidir. inploid olarak biz Azure kullanıyoruz, yani bulut bilişime geçtik.

Cemal Tekin, Azure'nin ücretleri nedir birde PHP için Azure gibi bir firma var mı ? Amazon sanırım linux fiyatları nasıl bilmiyorum da aylık fiyatlarını ?

Hakan Köse, Azure fiyatlarını şuradan hesaplayabilirsin: windowsazure.com/en-us/pricing/calculato...

Ayrıca, Azure PHP desteği veriyor, Amazon da destekliyor zaten.

Cemal Tekin, Teşekkürler , peki kullandıkça öde seçeneği var mı yani stabil kullanım söz konusu olmayabilir. Nasıl bir özellikten başlanmalı ne şekilde arttırılmalı özellikler. websitesi değerleri kafada net olmadan hangi seçeneğe abone olacağım. Demek istediğim site için neyle ne arası trafik için azurede nasıl bir değer girmeliyim ki fiyat hesaplasın. baya çabaladım ama Bilmem anlatabildim mi ? :)

Bu konu işin ilerleme sürecinde ele alınması gereken bir konudur. İş gerçekten çok iyi noktalara gelirse zaten girişiminiz her şirket içi alanda büyüyecek ve ilgili kararları bu dönemde ilgili yapılanmalar sayesinde alacaktır. Genel olarak bu tarz bir karar hem belirli bir yatırımı hem de veri transferi, vs. gibi işlemleri hatasız bir şekilde gerçekleştirmek için ciddi bir planlama ve mesai gerektirir. Benim öngörüm cloud veya VPS sistemlerinin çok uzun bir süre sizin bu kararı ertelemenize faydası olacağıdır. Sisteminiz büyüdükçe dünyanın farklı lokasyonlarından istediğiniz işlemci, RAM ve kapasitede yeni sunucuları sisteminize eklemek artık dakikalar içerisinde gerçekleşiyor. Güvenlik ve veri kaybı konusu her zaman tartışmalı olsa da şu an en iyi teknolojik çözümler bu sistemler. Kendi sunucunuzun olması büyük bir artı gibi görünüyor olsa da hem yeni yüksek maliyet kalemleri hem de tüm altyapı, güvenlik, vs. sorumluluğunu da firmanızın üzerine alacağından bence çok erken alınması gereken bir karar değil diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Ben sitenin faydaları doğrultusunda kullanırım o kısmı beni ilgilendirmez zaten anlamamda : )
  • Paylaş
  1. Site şu an hangi sunucularda / servisi kimden alıyorsun? Klasik, paylaşımlı bir servis kullanıyorsan anlık 5 kullanıcının üstüne çıktığında farklı çözümlere yönelmekte fayda var.
  2. Bir kullanıcı sisteme girdiği zaman ne kadar kalıyor, sisteme ne kadar yük getiriyor? Girdikten 1 dk sonra çıkıyor ve veri tabanına hatırı sayılır bir yük bindirmiyorsa paylaşımlı ile devam bile edebilirsin.
  3. Sistem yükünü özellikle yoğun saatlerde (sitenin yaptığı işe göre değişir, ama örneğin aksam 6'da) kontrol et, eğer %100'ün üstüne çıkıyorsa taşınma veya büyütme vakti gelmiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

443 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt