Bilmek istediğin her şeye ulaş

Site hangi seviyeye geldiğinde yatırım aramalıyız?

Sitenin istatistikleri ne olduğunda yatırım almamız kolaylaşır, yatırım aramalıyız ?Düzenle
Girişiminize normalde fikir aşamasında yatırım bulmanız (özellikle Türkiye'de) çok zordur. Projenize yatırım aramaya başlamanız için bence 2 tane kırılma noktası vardır.

  1. Paranızın bitmesi veya olmaması
  2. İş modelinizin büyüme rakamları veya büyüme potansiyeli
Eğer projenizi ayakta tutabilmek için elinizde belli bir miktar kaynak var ise bence gidebildiğiniz kadar ilerleyin. Bu esnada iş modeliniz makul bir süre içinde para kazanabilecek bir proje ise yatırım aramak için acele etmeyin. Başa baş noktasına gelene kadar gereken parayı kendi imkanlarınızı kullanarak sağlamaya çalışın. Sonrasında para ihtiyacınız muhtemelen işin daha hızlı büyümesi için gerekecektir. Ve bu durumda yatırım bulmanız çok daha kolay olacaktır.


Eğer projeniz kısa sürede para kazanmayacaksa bu süreyi kısaltmak için yatırıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak bunun için de acele etmeyin bence. Çünkü, gideceğiniz hedef noktalara varana kadar bir çok şey değişecektir ve bakış açınızı değiştirmeye başladığınızda gelecekle ilgili daha net bir fikre sahip olacaksınız. Projeniz bu esnada yeterli hızda büyümeye başlarsa elinizde daha güçlü argümanlarla yatırım arayışına geçebilirsiniz.

Her durumda öncelikle elinizde çalışır, reel bir prototip olmalıdır. Bu hem sizin yaptığınız iş modelinin güçlü olup olmadığını anlamanıza hem de yatırım arayışına başlarken hangi güçlü ve zayıf yanlarınız olduğunu görmenize yardımcı olur. Hem sizin iş modeliniz hakkında daha net fikre sahip olmanızı hem de işinizin gidebileceği noktaları daha iyi görmenizi sağlar.

Kesinlikle prototipiniz olmalı ve modelinizi azda olsa bir kitle ile denemiş olmalısınız. Sonrasında yukarıda bahsettiğim 2 basamak sizin için kritik olacaktır bence.

Başarılar dilerim.
  • Paylaş
Türkiyede kazancı olmayan siteye yatırım yapmak isteyen birini bulmak imkansız gibi birşey :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

291 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt