Bilmek istediğin her şeye ulaş

Site üyelik aktivasyonlarında eposta veya SMS olarak hangisini güvenilir buluyorsunuz?

Websitelere üye olurken aktivasyon kodunun sms veya eposta olarak gönderen sitelerin hangisi size güvenilir geliyor.Düzenle
E-ticaret projesi/sitesine sahip olanlar için de ve aslında kullanıcılar için de her ikisinin birden kullanılması en güvenilir yol olurdu. Birincil aktivasyon elbette e-mail ve ikincil aktivasyon SMS ile de üyeye "onaylanmış" etiketi/payesi eklenerek üyeler arasında güvene dayalı iletişimin ilk katmanını oluşturmak mümkün.
  • Paylaş
Güvenlik olarak elbetteki SMS aktivasyonu gerçek kişiye ulaşmak için daha güvenlidir. Ancak burada birde kullanıcı yönü var. Gerçek kişi gerektirecek alan adı tescili, hosting, bankacılık, fon transferi gibi işlemlerde kabul görsede e ticaret, forum, sosyal ağ gibi sitelerde son derece itici bir aktivasyon şekli sms bu tür sitelerde e mail aktivasyonu kullanıcı için güvenli.
  • Paylaş
  • Sms kolay hacklenemez çünkü veriler ayrı bir kanaldan gitmektedir ve telefon hattınız kimliğinizle birlikte ıslak imza ile kayıtlı olduğu için kimlik bilgisi kolay ayırtedilebilir böylece başka birinin üyeliğinize müdahale etmesine engel olmuş olursunuz..
  • E-Posta aktivitasyonu ise, anonim bir önlemdir. Hackerlar için çözülemeyecek bişey değildir belki ama en azından anonimliği muhafaza ediyorsunuz.

Önerim şu; E-Posta aktivitasyonu kullanın. Üye olduğunuz site ile e-posta adresinizin şifresi farklı olsun. Bence bu yeterli. Kısacası telefon hattınızı internete bulaştırmamanızı öneririm.

Şöyle de bir durum olduğunu düşünüyorum; kim olduğunuza dair yüzeysel bilgileri olan microsoft, facebook vb. firmalara telefon numaralarınızı vermenizle birlikte resmi olarak kim olduğunuza dair bilgi bırakmış oluyorsunuz (hattınız kimlik bilginizi içerdiği için) . Bunun için bazı insanlar "ne olmuş yani" diye keyifle muhalif tavırlara girselerde yahudilerin liderliğinde olan bu gibi bilişim firmalarına kimliğinize dair bilgileri bırakmanızın iyi birşey olduğunu sanmıyorum.
Selfie çıkarmalarının sebebi de buydu zaten, hangi makinenin kime ait olduğunu daha iyi tespit edebilmeleri için kişilerin kendi cihazıyla kendi fotoğrafını çekmelerini teşvik ettiler. bu esnada ünlü insanları alet ederek selfie'yi moda haline getirdiler. Anonim cihazların işlerine geleceğini sanmıyorum o yüzden.
  • Paylaş
Benim şahsi kanaatim sms onayı çok daha iyidir. Spam üyelik ve diğer riskler göz önünde bulundurulduğu zaman artı yönü çok fazla. Ayrıca insanlar sms onayı ile üye oldukları sitelerde daha sahiplenici daha doğru bir deyimle kendisini daha çok oraya aitmiş gibi düşünüyorlar diyebilirim. Ayrıca üyelerin gsm numaralarının site sahibinin elinde olması demek toplu smslerle kendisini hatırlatmak için çok güzel bir yol.

tabi bu bahsettiğim husus güvenlik değil reklam ile ilgili ama.
sms ile üye alımı yapan sitelerin daha ciddi olduğunu düşünürüm her zaman. Nihayetinde smslere adamlar ücret ödüyor bu adamlar bu işi ciddiye alıyorlar ciddi bir yapılanma ki böyle uygulamaları var. gibi bir kanaat oluşmakta.
  • Paylaş
2 si birden veya ayrı ayrı birşey ifade etmez. Boş sayfaya email bırakır mısın? Bilgi istediğin sayfa ve o ana kadar yarattığın deneyim güven verdi ise müşteriden her bilgiyi alabilirsin. Hangisi diye sormaya gerek yok, internet dünyasından gelenler 2 factor diye sms i veya mobil uygulamadan üretilen kodları devreye aldılar.
  • Paylaş
Transaction oncesi sadece uyelik onayi icin email, transaction oncesi (alisveris) sms kullanmak isleri duzene sokabilir.
  • Paylaş
Ben telefon numaramı her siteye vermeyi sevmiyorum. Email hesabımda ise devlet sırları saklamadığımdan hacklenmesi bir şifre değiştirmeye bakar diye düşünerek seçeneğim olan her yerde gmail hesabımı veriyorum. Tabii artık telefon numaralarını engelleme seçeneği de olduğundan numara da verilebilir gibi düşünülse de numaranın bir çok şirkete satılması ve telefonunuzun durmaması gibi bir ihtimal de mevcut. Sonuçta kişinin ismi ve numarasıyla şeceresinin çıkartılabildiği ve kimlik hırsızlığının yaygın olduğu yaşadığımız vahşi ülkede email adresi vermeyi daha güvenli buluyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

580 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt