Bilmek istediğin her şeye ulaş

site.com/ornek_konu ile site.com/ornek_konu.html url'leri arasında seo performansı açısından bir fark var mı?

SEO performansı için url'lerin okunabilir olmasının faydalı olduğunu biliyoruz.. Peki site.com/konu_basligi yerine site.com/konu_basligi.html şeklinde aslında gerçek dosya uzantısı html olmasa bile url'yi .html ile bitirmenin SEO açısından bir avantajı var mıdır?Düzenle
Google botları, bir sayfanın html olup olmadığını .html uzantısı ile değil, sayfa kodlarında yer alan html tanımlamasından anlayacak kadar zekidir. Bu sebeple ben /ornek_konu şeklinde kullanıyorum. Kullanıcılar için daha akılda kalıcı oluyor. Bu zamana kadar hiçbir zararını görmedim. Ayrıca yıllar önce bu kararı verirken, referans olarak Wikipedia'yı seçmiştim.
 • Paylaş
Seo konusunda dünya çapında otorite olan websiteleri site.com/ornek-konu şeklinde bir yapıyı tercih etmektedir. (bknz : moz.com)
 • Anahtar kelime kullanılırken alt çizgi ( _ ) yerine orta çizgi ( - ) kullanılmalıdır.
 • Html ve benzeri dosya uzantısı kullanımı fayda sağlamamaktadır.
 • Paylaş
1

Mustafa Bucak, Yıl oldu 2021 ve aynı kurallar devam etmekte. Ayrıca linkinizi kısa tutmak konu ile bağlantılı kelimelere yer vermek gerekir.

Google'ın kendi dökümanında özellikle vurgu yaptığı tek bir şey var. Tamam kullanıcıların rahat anlayabileceği, rahat dolaşabileceği, vs. kavramlardan bahsediyor. Google için en önemli etken kullanıcıların rahat etmesi. Sayfalarda link isimlendirmelerine gelince de, anlaşılabilir olması Google için yeterli.

site.com/ornek_konu konu kullanıcı olarak daha anlaşılabilir duruyor. Fakat kendi dökümanında site.com/ornek_konu.html tarzında da bir örnek vardı yanlış hatırlamıyorsam, fakat örnekler genelde site.com/ornek-konu.html tarzındaydı. Google daima generic isimler vermesini istiyor site sahiplerinden. ve yanlış hatırlamıyorsam smashingmagazine de okumuştum sanırım: dünya üzerindeki Google seo üzerine açılan şirketlerin yaptığı iş sadece insanları oyalayan ve paralarını sömüren bir uygulama topluluğu olduklarından bahsediyordu (ek bilgi olarak belirtmek istedim). Yani bu dökümanı okuyan herkes Google SEO işlemi yapabilir.

Bilgiye burdan ulaşmak daha mantıklı olacaktır: google.com/tr//webmasters/docs/search-en...
 • Paylaş
Seo açısından fark yoktur. Dosya uzantısı vermek sadece kategorileri kullanıyorsanız ve aradaki farkı belli etmek isterseniz kullanılmalı.
Örnek vermek gerekirse;
Site.com/kategori
Site.com/sayfa ayırt edilemez olur. Bu yüzden de kategori için site.com/kategori/ şeklinde sonunda / kullandıktan sonra Site.com/sayfa.html kullanmak kullanıcı açısından faydalıdır. Ya da site.com/kategori/sayfa.html şeklinde.
Ek olarak url ne kadar kısa o kadar iyidir Site.com/sayfa - site.com/sayfa.html den kısa olduğu için avantajlıdır.
 • Paylaş
Sitenize gelen ziyaretçiler ". Html" uzantısının ne olduğunu bilmez ve "example.com/page" şeklindeki adresler her zaman daha akılda kalıcı ve hoş görünüme sahiptir.

Hangisi daha iyi görünüyor?

Ayrıca Google'ın site yöneticisi araçlarında kelimeler arası boşluklar için tire( - ) kullanılması gerektiği verdikleri örneklerde açık bir şekilde anlaşılıyor.
 • Paylaş
bu sitenin html bazlı düzenlendiğinin bir belirtisi olur. SEO performansı açısından ne kadar yararlı olup olmayacağı tartışılabilir. Botlar zaten sayfayı okuduğu zaman sitenin html olduğunu anlayacaktır.

Eğer html olmayan bir siteye sonuna . html eklemenin performansı ne kadar arttıracığını soruyorsan, şahsi görüşüm hiçbir ekstrası olmayacaktır.

Google Arama sonuçlarında uzun olmayan kısa url'ler istemektedir.
 • Paylaş
Html uzantısını yazmanız bir değişiklik oluşturmaz. Çünkü Google sayfa kodlarından anlıyor.
 • Paylaş
3XX.com/2013/08/12/sodelleri.html diye yazarsan seo acısından daha iyi'dir ben kendim bu şekilde yapıyorum.
 • Paylaş
Murat bey' inde söylediği gibi botlar web sayfasının dilini anlayabildiği için herhangi bir fark olmadığını düşünüyorum.
 • Paylaş
Seo hocası tarafından yapılan detaylı açıklamaya göre, urllerden uzantıların kaldırılması seo açısından daha doğruymuş. Örneklerle ve sebepleriyle de bu konuyu okuyabilirsiniz. seohocasi.com/sayfa-uzantilarini-kaldir...
 • Paylaş
.html olmaması SEO açısından daha iyidir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1807 Görüntülenme16 Takipçi11 Yanıt