Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıvı elektrolit dengesi nedir?

Vücutta hücrelerin yaşayabilmesi ve normal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için sıvı elektrolit dengesinin olması gereklidir. Su canlılar için en büyük besindir. Beden sıvısı sadece sudan oluşmaz. Hem su hem de su içinde bulunan elektrolit ve elektrolit olmayan maddeleri taşır.

Elektrolitler ise iyon adı verilen elektrik yüklü partiküllere ayrılan atomlardan oluşan bir maddedir. Hücre içinde ve dışında farklı elektrolitler bulunur ve hücrenin dengesini sağlar. Elektrolitler sayesinde sinir ve kaslar uyarılır, beden sıvısının ozmolaritesi sürdürülür, hidrojen iyonu dengesi düzenlenir ve beden sıvılarının dağılımı yapılabilir.

Şimdi sıvı ve elektrolit dengesi olmadığında vücutta neler olabileceğini bir kaç örnekle açıklayalım;
  1. Volüm eksikliği yani plazmanın sıvısı azaldığında kişide güçsüzlük, bulantı, kusma, taşikardi, nabız sayısının artması, dolaşımın bozulması ve tansiyonun düşmesi görülebilir. Beden sıvı kaybı %5 olduğunda kişi susar, %10 olduğunda hastalanır ve %20 olduğunda ölüm görülür.
  2. Vücutta magnezyum fazla olduğunda; bedende sıcaklık artar, hipotansiyon görülür, sinir sistemi etkilenir, depresyon ve koma gelişebilir. Böbrek yetmezliği buna neden olan etkenlerdendir.
  3. Potasyum azlığı; halsizlik, adele zayıflığı, kramplar, bulantu, ekg' de değişiklikler gibi belirtiler ortaya çıkartır. Kusma, ishal, yetersiz potasyum almak, idrar söktüren ilaçlar kullanmak buna neden olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1069 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları