Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıvı sabun mu katı sabun mu daha sağlıklı?

Aslında katı sabunun daha sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz...
Bende lise-3 te ki biyoloji  hocam (Gökhan Altıkat) sayesinde öğrenmiştim. Bilimsel açıklamasını çok iyi yapmıştı ama ben ne anlattığını hatırlayamadığım için çok üzüldüm şu an :p. Deride ki epitel hücrelere zarar veriyormuş. ( Sadece bu kalmış aklımda) . Hatta o dersten sonra bir süre katı sabun kullanmıştım ama sonra değişti tabi farkında olmadan. Hocama ulaşırsam eğer yazacağım buraya ayrıntıları....
  • Paylaş
Katı da olsa sıvı da olsa içeriğindeki kimyasallar ile alakalı bir durum sağlığa zararlı olup olmadığı. Sıvı sabunda kullanılan renklendiriciler, parfümler, antibakteriyeller vesaire zaten bazı katı sabunların içeriğinde de mevcut. Yalnız sıvı sabunlar hakkında çıkan 'açık yarayla temas halinde cilt kanseri riski taşıyor' haberleri de asparagas değil. Misal dr. lar bile duş jeli kullanmak yerine beyaz saf sabun kullanmayı tavsiye ediyorlar. En azından benim doktorum ediyor. Saf sabundan şaşmayın derim.
  • Paylaş
Katı sabunun daha hijyenik hissettirdiği kesin. Sıvı sabunla elini yıkadıktan sonra elinizde o jelin kalıntısını hissedersiniz. Ellerinizde o ince tabakayı duyumsarsınız. Yıkadıktan sonra bir miktar sıvı sabun mutlaka kalır. Oysa katı sabun cildinizin daha temiz olduğunu hissettirir. Yıkadıktan sonra sıvı sabundaki gibi bir tabaka hissetmezsiniz. Dokunduğunuz kendi derinizdir. Hatta katur kutur ses gelir elinizi sürttüğünüzde.
  • Paylaş
Sıvı sabun, şöyle ki;

Katı sabunla el yıkandığında elimizdeki kirler ona geçiyor,her ne kadar yıkansa da hijyenik olmadığı aşikar. Sıvı sabun hem daha sağlıklı hem daha hijyenik..
  • Paylaş

Ben şahsen katı, saf sabunla ellerimi ve yüzümü yıkadığım zaman daha temiz hissediyorum. Sıvı sabunda temizlendiğini hissedemiyorum. İçindeki kimyasallardan dolayı yada sabundan sabuna değişen bir durum söz konusu olabilir ama sıvı sabunların daha çok kimyasal içerdiğini duymuştum.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3929 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt