Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sivil toplum örgütlerinin hükumet güdümüne girmesi demokrasiyi ve özellikle TMMOB'nin bakanlığa bağlanması yağmacılığı ne şekilde etkiler?

Kısaca çok etkiler. Zaten uzun yıllardır yapılan şey hep aynı, "yetkiyi bakana bağla". Yani tek sorumlu, tek yetkili, tek kontrolör. Hatta "soruşturma izni verme" yetkisi falan da hep bunlar için. Yani bakan küçük padişah, isterse asar, isterse keser, hesabını da soramazsın.

Böyle bir durumda, bakan istemediği kişi ya da firmaları dilediği biçimde oyunun dışında tutabilir ve istediği kişi ya da firmaları dilediği biçimde oyunun içine alabilir. İstediğini yapmayan olursa vay haline.
  • Paylaş
Bir yandan özeleştirme politikaları ile tüm sektörü özel ve yandaş kesime satıp diğer yandan bu özel sektörü kendi bakanlığı himayesi altına almak büyük bir çelişki. Hani Ahmet Kaya'nın şarkısı var ya "Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan tutarsızlık,
Nerden baksan ahmakça"
  • Paylaş
Sivil toplum örgütlerinin hükmet güdümüne girmesi çok büyük bir kayıp olur. Çünkü sivil toplum örgütleri toplumsal muhalefetin (Siyasi değil, bu çok karıştırılan bir durum) odağıdır. Toplumsal dengelerin korunmasında ve keyfiliğin engellenmesinde önemli fonksiyonu vardır. Toplumun olumluluk yada olumsuzluk ifade eden duyarlılıklarını ifade edebileceği en güçlü alandır. Yalnız doğrudan yürütmenin etki alanına girmese de ülkemizdeki sivil toplum hareketlerinin neredeyse tamamının siyasallaştığı, asli amaçlarından sapıp farklı ideolojilerin güdümüne girdiği de bir gerçektir. Bu da en az diğeri kadar yanlış ve tehlikelidir. Her sivil toplum kuruluşu asli amaçlarına hizmet etmeli toplumu kamplaştırıcı veya ötekileştirici yapılara dönüşmemelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

276 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt