Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siyah (Afro-Amerikan) insanlığın doğuşu nasıl ve nerede başlamıştır?

Afrika kökenli ama ABD vatandaşı olan kişilere deniliyor. Şu anki çoğu Afro- Amerikalı ABD sınırları içinde gerçekleşen kölelik döneminde, o dönemi atlamış kişilerin soyundan gelmektedir. Bir kesimi de gönüllü olarak göç ile gelen kişilerdir (Afrika, Karayip, Orta ve Güney Amerika bölgelerinden).

ADB' nin büyük bir kesmi Afro- Amerikalılardan oluşmaktadır.

Barack Obama, Micheal Jackson Afro-Amerikandır.
  • Paylaş
Siyah ile Afro-Amerikan aynı anlamda değildir. Afro-Amerikan Amerika'da yaşayan Afrikalılardır. Bu nufüs, Afrika'dan Amerika'ya kaçırılan köleler yoluyla ortaya çıktı. Ama, örneğin bir Kenya vatandaşı, Afro-Amerikan değildir.

Temelde Siyahi insan nüfusu insanlıkla doğdu. Beyaz ten, Afrika'dan daha soğuk bölgelere (Asya ve Avrupa)'ya göç eden insanların ortama uyum sağlamaları ile sonradan ortaya çıktı. Aslında ten rengi üzerinden ırk tanımı yapmak ayakkabı numarası (ayak büyüklüğü) üzerinden ırk tanımı yapmak kadar anlamlı. Temelde her ikiside bulunulan ortama uyumdur. Örneğin, Kenya ve Kongo vatandaşı iki kişi, genetik olarak Çİn ve Norveç vatandaşı iki kişiden genetik olarak çok daha uzak olabilirler (ki orta Afrika insanlığın doğum yeri olduğu için öyledir) .

Yani bugün günlük hayatta kullandığımız anlamda ırk, tamamen kültürel kabuldür. Biyolojik bir anlamı yoktur.
  • Paylaş
3

Goul Chakir Katsapoulos, biyolojik olarak soruldu soru bakarsanız. Yani şöyle sorayım, ilk siyah ırk hakkında bir bilginiz var mıdır? Bu soruda ırkçılık yoktur diye belirtmek isterim, zira açıklamalarınız sadece slogan kıvamında. Teşekkürler.

Ceyhun Çakar, İnsan (Homo Sapiens) en eski fosil kayıtına göre 200000 yıl kadar önce Orta Afrika'da (Bugünkü Kongo Cumhuriyeti'nde) ortaya çıktı ve ten rengi siyahtı. Yani biyolojik olarak insanın ortaya çıkışı = siyah ırkın ortaya çıkışı. "Temelde Siyahi insan nüfusu insanlıkla doğdu. " cümlesi tam olarak bunu söylüyor ve istediğiniz yanıtı veriyor. Beyaz ırk en erken 60-70000 yıllık olabilir (İnsan'ın Afrika'dan ilk ayrılışı). İlk insanın siyah olmasına neden tepki gösterdiğinizi anlamadım.

Goul Chakir Katsapoulos, Yanıtınız için teşekkürler. İlk yanıtınızı bir kez daha okursanız eminim sizde ikinci verdiğiniz yorumda herşeyin açıklayıcı olduğunu anlayacaksınız. İlk yanıttan ben bir anlam çıkaramadığım için yorum yaparak sorumu yineledim sadece. Şimdiki yanıtınıza müteşekkirim aydınlandım. Anlamadığım için haliyle bir şeye de tepki vermemiştim. Türkçe'yi yeterince iyi kullanamadığım için anlam kayması yaratmış olabilirim afedersiniz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

561 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt