Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siyah beyaz çekilmiş fotoğraflar sonradan nasıl renklendirilir?

Fotoğraf renklendirmede Photoshop kullanılabilir. Photoshop olsun benzer programlar olsun hepsinde resimler renklendirilirken belirli teknikler kullanılır:
  1. Önce fotoğrafta kir varsa fiziksel etkilerle çıkarabildiklerimizi çıkarırız.
  2. Bazı eski siyah-beyaz resimlerde kişilerin yüzleri bembeyaz çıkar. Bembeyaz çıkan bir alana renk vermek zordur. Bunun için bembeyaz olan yerler dolgu ile doldurulur. Mesela yanak aşırı ışıktan ötürü bembeyaz çıkmışsa fotoğrafta uygun yerlerden doku alınır ve beyaz yerlere uygulanır. Dokular uygulanırken kağıdın cinsine dikkat edilmelidir. Eskiden kullanılan küçük gözenekli ipek kağıtlar tarayıcılarda çok net bir şekilde taranmakta, bu da dolgulamayı zorlaştırmaktadır. Daha dikkat ve zahmet gerektirir.Fotoğraf DüzenlemeElimizdeki fotoğraftan kestiğimiz bu küçük parça bize fotoğraf kağıdı hakkında bilgi veriyor. Bahsettiğimiz gibi ipek kağıt, fotoğraftaki küçük yuvarlak gözenekler çok belirgin...
  3. Doku doldurma işleminden sonra resmin netliği ve kontrast-parlaklık oranı iyice ayarlanır. Deforme olmuş yapılar, benzer piksel dokularıyla bir forma sokulur.Fotoğraf DüzenlemeFotoğrafımızda sol altta kağıdın deforme olduğunu gördük. Doku nakli ile bu problemi düzelttik.
  4. Bu işlemlerden sonra elimizde ortalama bir siyah beyaz fotoğraf oluşuyor. Bir siyah beyaz fotoğrafı düzenleme sürecinde renklendirmeden çok buraya kadar geldiğimiz aşamalar yorar. Çünkü eski fotoğraflar inatçıdırlar, zamana karşı nazlıdırlar. Bunun için çok deforme olmuş, eskimiş ve çürümüş bulunurlar.
  5. Renklendirme için renklendirme yapacağımız her bölgeyi ayrı ayrı seçiyoruz. Bir insan portresi düşünün. Tenini renklendirecekseniz fotoğrafta tenininin görünfüğü tüm yerleri seçip renk balansı vermelisiniz. Ceketini renklendirmek için de ceketini seçmelisiniz. Kravatını da farklı bir renkle kombine etmelisiniz :) Bunları sayıyorum kolay gelebilir ama seçim işleminde çok çok titiz davranmalısınız. Şunu unutmayın: Siyah beyaz renklendirme bir fotoğrafta renk en son gelir! Önce deforme olmuş fotoğrafın çok iyi bir şekilde forma sokulması, sonra renklendirme sınırlarının çok iyi seçilmesidir. Daha sonra renklendirme gelir.
Fotoğraf Düzenleme
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1004 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Renksiz fotoğraflar sonradan nasıl renklendirilir?

  • Siyah beyaz çekilen fotoğraflar HD nasıl yapılır?