Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siyah noktalar neden oluşur? Siyah noktalardan kurtulmak için neler yapılabilir?

Bilimsel ismi komedandır ve fazla rastlanan cilt problemidir.Deride bulunan yağ bezlerinden dolayı oluşur.Yağ üretimindeki artıştan dolayı ortaya çıkar. Özellikle ergenlik döneminde görülmesinin nedeni hormonal değişiklerden dolayı yağ bezlerinin büyümesidir.Yağ bezlerinden salgılanan yağ cilt gözeneklerinden atılması gerekir ama fazla üretilen yağ gözeneklere ulaşan kanalları yoğun yağ kütlesi nedeniyle tıkar.Tam tıkanma olduğu durumda komedana rastlanır.Yani siyah nokta aslında sivilcenin başlangıç noktasıdır.Fakat her siyah nokta sivilceye dönüşmez.
Siyah noktalardan basit uygulamalarla kurtulunabilir.Kaynamakta olan bir suya yüzünüzü yaklaştırarak buhar banyosu yaptırmak gözenekleri genişletir ve temizlik için avantaj sağlar.Ardından iğne enjektörünü(iğnesiz) sivilceyi ortalayarak çektiğiniz takdirde sivilceden kurtulursunuz.Kaynar suya elma sirkesi damlatıp buhar banyosu yapılması veya elma sirkesiyle haftada iki defa yüzün silinmeside uygulanabilicek basit yöntemlerdir.
  • Paylaş
Piyasada sivilce ve siyah nokta kremi çok var ama para tuzağı olması çok olası.Bezelye özlü falan diyor ben araştırdım kullanıp geçti diye yok..
  • Paylaş