Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siyatik hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

"Siyatik hastalığı, siyatik sinirinin ağrılı hastalığıdır.

Büyük siyatik siniri salgı bölgesindeki sinir ağından çıkar ve dikey olarak kalçanın arkasından, dizin arka bölümüne dek iner. Dizin arkasında iç ve dış siyatik siniri olarak ikiye ayrılır ve ayaklara uzanır. Hem duyarlılık, hem de hareket siniridir. Küçük siyatik kuyruk sokumu sinir ağının alt dalıdır. Büyük siyatik sinirinin yangılanması, omurganın biçim bozukluklarına neden olan eklem yangısı ya da bir omurun yer değiştirmesi nedeniyle sinir üzerine ya da köküne yapılan basınç, metabolizmaya ilişkin zehirli ya da bulaşıcı hastalıklar sonucu siyatik hastalığı oluşabilir. Hastalık, kalçaya doğru yayılan bel ağrılarıyla başlar. Ağrı, sinir boyunca, bacağın arkasını izleyerek kasıktan ayağa dek yayılır. Ağır durumlarda bacak güçsüzleşir, diz ve bilek refleksleri azalır. Sağaltımında dinlenme, sıcak ve fizik sağaltımı yapılır; ağrı kesici ilaçlarla birlikte özellikle B vitamini ve kortizonlu ilaçlar verilir. Hastalık genelde hapishane hastalığı olarak da bilinir."

Tıp 2 öğrencisiyim. Bende ne olduğunu bilmiyorum cevap başka kaynaktan aktarma :)
  • Paylaş
Zeki Aşır'ın aktardıkları doğrudur ve böyle bir durumda nörolog veya beyin-sinir cerrahına giderek nedeni araştırılmalı ve tedavisi düzenlenmelidir.
  • Paylaş
1

Voyagerdoc, Ortopedi ve Travmatoloji de ilgilenir bu sorunla. 3'ünden birine gidilebilir.Ama nörolog direkt ortopediye yollayacaktır onu şimdiden söyliyeyim :)

Ek bilgiye gerek yok..güzel cevaplar verilmiş ...ağrı varsa kontrol şart ..
  • Paylaş