Bilmek istediğin her şeye ulaş

Avrupalıyım deyip, İsa'nın doğumu ve ölümünü her yıl çeşitli isimler altinda (Xmas, Easter ya da bize Paskalya diye bilinen) ailesiyle kutlayan ve sorduğunuzda ateistim diyen bir avrupali ile konustunuz mu? Cevabiniz ne olurdu ya da sorunuz boyle soyleyen bir kisiye?

Bircok Avrupaliyim diyenlerle gorusuyorum ve bana soyledikleri Ataistler Tanriya inanmiyorlar peki inanmadiginiz birseyi yillardir ailelerinizle nicin kutlarsiniz?Düzenle
Avrupa'da 16 yıl kadar yaşadım ve aynen soruda sorulduğu gibi zaten çoğunluğu oluşturan ateistlerin de bu bayramları kutlaması önceleri garibime gitmişti. Zamanla kavradım neden bu bayramların kutlandığını. Öncelikle bu bayramların hepsi çocuklar için büyük eğlence ve her sene beklenen önemli günler. O günlerde ilk olarak çocuklar mutlu ediliyor, yani "el öp, harçlık al, sessiz dur" gibi değil. Kim istemez ki çocuğunu mutlu etmeyi... İkinci önemli neden ise tüm ailenin bir araya toplandığı günler bunlar. 8 kardeşten biri olarak bir araya geldiğimizde ne kadar eğlenceli olduğunu ve bunun bizde de ancak yılda bir, bilemediniz iki kere gerçekleştiğini düşündüğümde tamamen hak veriyorum ateist Avrupalılara. Sonuçta bu bayramlar artık bir çok ülkede dini olmaktan çıkıp geleneksel olmuşlardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

138 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları