Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siz de linkteki kullanıcı gibi inananların inanmayanlardan üstün olduğunu mu düşünüyorsunuz? Neden?

Kişi başkalarını hatta kendini kandırmak şekliyle iman ediyor olabilir. İmanın kimde olduğunu anlamak mümkün müdür? Kişinin parayla olan ilişkisine bir bakın, insanlara nasıl davrandığına... Ne kadar adil olduğuna... Ne kadar güvenilir olduğuna... Merhametine... Bunlar yoksa onun olduğunu sandığı imanının benim için bir önemi yok. Üstünlük bu özelliklerdedir.
  • Paylaş
Ateizm ağı açık olduğundan bana düşmüş anlaşılan. Tabii ki öyle saçma sapan bir düşüncem yok. Evet bence insanlar belli konularda birbirlerinden üstün olacaklardır. Kaslı bir insan kassız bir insana göre bilek güreşinde üstün olacakken, zeki bir insan az zeka sahibi birine göre mühendislikte üstün olacaktır. İnançlı insan kutsal kitabı orijinal dilinden okuma konusunda genellikle inançsız olandan üstün olacaktır ama onu anlama, bilme konularında bile üstün olacağı söylenemez. Bence inançlı ve inançsız insanı kıyaslayabileceğimiz tek durum budur ve bu konuda inançlı insan büyük ihtimalle üstün olacaktır. Tabii ki sadece okumaktan bahsediyorum bu, inançlı insanın ahlak, insan sevgisi, doğaya ve insana karşı duyarlılık, saygı, saygınlık, zeka, akıl vb özellikleriyle inançsız bir insandan üstün olacağı anlamına gelmez.
  • Paylaş
Gereksiz iddiaların sebep olduğu gereksiz sorular..

Bu sorudan sonra meydana gelebilecek diyalogların ne bahsedildiği görüşe sahip kişilerin ne de aksini düşünenlerin dünyasında herhangi bir olumlu fark yaratacağına inanmıyorum. Bana öyle geliyor ki bazı insanlar kavga etmeyi seviyor ve bu nedenle böyle başlıkları açıyor, hepsi bu. Ama yine de bu soruya yüzeysel yaklaşıp cevabımızı verelim, maksat tarafımız belli olsun..

Belirli bir görüşe inanıp inanmamam kimseyi ilgilendirmez. Benzer şekilde, başka insanların nelere inandıkları ya da inanıp inanmadıklarım dolayısıyla beni nereye koydukları da beni ilgilendirmez. Ben buyum işte, her nasılsam.. Aşağı, yukarı, sağa, sola.. Oradan nasıl göründüğüm büyük çoğunlukla umurumda değil.
  • Paylaş
3

Dilara, Soruyu ben sordum. Kulanıcıdan sürekli bir saygısızlık mevcut, sonunda da nedenini dinine bağladı. Ben de merak ettim acaba bu bir dini kural mı yoksa kullanıcının kendi görüşü mü diye. Soruyu size de yönlendirmemiştim, neden cevap verme gereği duydunuz acaba...

Bazarov, Ben sizi tanımıyorum daha önce iletişim de kurmadık dolayısıyla verdiğim cevabım sizin şahsınızla ilgili olmadığını takdir edersiniz diye ümit ediyorum ve görüşlerimi açıkça dile getirmeyi sürdürüyorum.

Ben bu soruyu yazan kişinin bahsi geçen inancı yermek ya da o inanca sahip kişilerle tartışmak gibi bir derdi olmasa böyle bir soruyu makul bulup soracağını düşünmüyorum. Çünkü çok abes bir iddia bahsettiğiniz ve bu abes iddiayı ciddi bir görüşmüş gibi ortaya koymak alaycı, çirkin bir tavır.

Belki de o linkteki kullanıcı çok yanılıyordur.. ?
  • Paylaş
Teknik olarak zaten böyle olması gerekiyor, yoksa inanç sistemi kendi içinde ki ödül ve ceza mantığı ile çelişir. Sadece islam değil tüm dinler kendine iman edeni farklı ve üstün ilan eder, ödülleri de dinin gereklerini yerine getiren alır çünkü o üstündür diğerlerinden. Bu mantık ortadan kalktığında din ortadan kalkar.

Sosyal hayatta ise, zaten din gizli ve üzerinden menfaat elde edilecek davranışlardan uzak yaşanırsa insanlar arasında farklılık yada şu cu, bu cu ayrımları, kayrımları olmayacaktır.

Fakat din, paradır, mevkiidir, güçtür, dolayısı ile hakim din mensupları o bölgede ayrıcalıklı ve üstündür. Yapacak bir şey yok sistem bööle 😊😊
  • Paylaş
Evrimsel olarak inançsızların inananlardan daha ileride olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Insan, Bu ne saçma bir algı. Evrimsel olarak bunun mantığını söyleyebilir misin? Evrim içerisindeki bir canlının diğerine üstünlüğü nasıl açıklanır? Kime göre, neye göre üstün?

Bu iddiada şaşıracak bir şey yok.Evrende toz tanesi kadar bile hükmü olmayan homo sapienin her üyesi her zaman her yerde, her konuda kendisini ötekinden daha yukarıda görür.Kendi ırkı, kendi inancı, kendi düşüncesi hep ötekilerden üstündür. Dinleri ortaya koyan güçler bu özelliği iyi bildikleri için kullanırlar. Daha üstün olmaya duyulan özlem insanı ölüme bile koşarak götürür ki şehitlik bu noktada ortaya çıkar.Başka türlü olsaydı insanlar ölmeye bu kadar kolay gider miydi? Elbette hayır.Peki inançlar bizi ne ölçüde üstün yapar ? Hiç kadar.İnanç subjektiftir ve sadece sahibinin doğrusudur. Kaldı ki üstünlük de görecelidir. Bana göre kendisine , yaşadığı topluma , insanlığa artı değerler yükleyebilenler üstündür. Bu noktadan bakınca en hızlı koşan Hussein Bold değil adı bilinmeyen tornavidanın mucidi daha üstündür. Luis Pasteur ve Usame Bin Ladin kıyaslanabilir mi ?
  • Paylaş
1

Insan, Neden insan daha üstün olmak ister peki? Sadece üreyip karnını doyuran bir canlı değil?

Birinin birinden üstünlüğü kişiden kişiye değişen bir algıdır. Bence üstün olan biri başkası için aşağılıktır. Belki de hiç kimse yoktur ki herkes tarafından üstün kabul edilsin. Allah katında da en üstün olan Allah yolunda en iyi ilerleyendir. İnançsız biri direkt olarak doğru yola ters bir yol izler. İnanan biri doğru yolda bir milimetre ilerlerse inançsız birinden üstün olacaktır, ALLAH'a göre. İnsan olarak herkesin farklı düşünceleri olabilir, Allah'a göre ise böyledir.
Bilmeden hata edersek affet Allah'ım.
  • Paylaş
İnan Allah katinda daha üstündür bu bir gercek ama müslüman bir insan kendini basklarindan üstün görmez yalniz Allah ici sever ve Allah icin bugz eder
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

176 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt