Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siz erkekler hiç, bir şeylere duygulanıp bir şey görüp, bir anı hatırlayıp ağlar mısınız?

Neden bu soruyu sordun diye soruyla başlamak isterdim ama sanırım cevabını tahmin ediyorum. Erkekler duyguları olmayan, bencil yaratıklar gibi mi görünüyor da demiyeceğim.

Her zaman genellemelerle olaylara bakarız demi, erkekler kolay kolay duygularını belli etmeyen varlıklardır, kendilerine ve duygularına hükmedebilir (sokakda yaşayan insanları görünce hüzünlenirim) ama kolay kolay ağlamam ama bir annenin ölen çocuğuna döktüğü göz yaşına da dayanamam.

Biz herşeyden etkilenmeyiz, etkilensek bile belli etmeyiz, bir yere kadar....
  • Paylaş
Duyguların dışa vurumu fıtrata göre farklı olabilir. Naif olan bayan fıtratının dışa vurumuyla, vakur ve ağar başlı bir direnç ile hayatı göğüsleyen erkek fıtratının duyguların dışa vurumu, 'geliştirilmek üzere hepimize verilen varsayılan fıtrat paketi' programına göre aynı olmayabilir.

Ama aynı olmaması ilk yorumumda yazdığım gibi birbirlerinden olduklarının gerçeğini değiştirmez. Değişmediği içinde kişinin kendini yetiştirmiş olduğu ahlak ölçüsünde birbirlerinin rollerini bütünüyle çalmadan ölçülü bir orantıda davranabilirler. 

Ki zaten bu oluşumunu bir parça emek verip geliştirenler için nerede nasıl davranmasını bilen, kişiye göre nasıl şerbet verecek şekilde konuşmasını bilene olgun , erdemli insan diyoruz.

Bunu hiç geliştiremeyip 5'e 10'luk kereste gibi fabrika fıtrat çıkış ayarlarını hiç bir şey katmayanlara halk deyimiyle odun diyoruz. Hayatın her alanına  bu şekilde zorla kendini kabul ettirmek isteyenler o fıtrat davranışını da zulmettiğinden ifrata (aşırıya ) kaçan bir kişiliği törpülemiş oluyor bunlarında ismi Kro'ya doğru evriliyor :)

Sanırım soru sahibi olarak çevrenizde bu sınıf içinden değilde daha çok duygularını bastırarak  Kul olmak yerine Cool olan neslin örneğiyle daha çok karşılaştığınız için bu soruyu genele tokat vuracak şekilde patlak vermiş sizde  :)

Üstte de açıkladığımız gibi fıtrat farklılığının nice hikmetleri vardır. Bildiğiniz gibi 'Hayata dört elle sarılmak' diye bir deyim vardır. Ama hepimizin iki eli vardır !

Şu halde önce meselenin kadın yada erkek meselesi olmadığını insan meselesi olduğunun altını kalın bir çizgiyle çizelim. Sonrada hayatı inşa etmek üzere insanı inşa edenin, vermiş olduğu rolden kaçmak yerine, tek başımıza yarım bir insan olduğumuzu kabul edip bir bütün olarak hayatı dört elle inşa edebileceğimiz eşimizi aramaktan duygusuzdur diye vazgeçmeyelim.

İkinci paragrafta belirttiğimiz hususun dışına çıkmadan, yeri gelir biz erkekler naif olan kadınımızın kollarında ondan daha güçsüz ve dirençsiz olduğumuzu kabul edip başımızı göğsüne yaslayarak ağlarız çünkü biz insanız.

Kadın erkek ilişkisi haricinde hayata dair tüm konulara duygusuzca yaklaşmadığını söyleyemeyiz.  Bunu tarih reddeder hayat dair tüm konuların sancısını çeken insanlığın akıtmış olduğu göz yaşı da ödediği bedeller kadınıyla erkeğiyle ortadır.

Aşka sevgiye, minnete, cesarete, yürekliliğe, acıya, zulme, kedere,açlığa, zenginliğe, fakirliğe, inanca, inançsızlığa, kibre, gurura, kıskançlığa, arzuya, şehvete, ahlaka, küfre saydığım ve daha sayamadığım tüm duygulara, belagatın zirvesiyle ses veren şairlere, edebiyatçılara, tasavvufçulara, dervişlere, alimlere bakarsak insanlığın bu konudaki sorumluluğunu tüm duygularıyla ortaya koyanların kahir ekseriyetle erkeklerin olduğunu görebiliriz.  • Paylaş
1
Neden dışardan bakınca biz böyle şeyler yapmıyacak kadar duygusuz mu görünüyoruz?
  • Paylaş
Saatlerce susturmaya çalıştığım bile oldu. :(
  • Paylaş
Bugüne kadar erkeklerle ilgili bildiğim ya da bildiğimi zannettiğim şeylerde yanıldığımı anlıyorum. Sanırım kendimi formatlamam gerek :)
  • Paylaş
Evet siz kadınlarla aynı kökten gelen yani esasında hiç cinsiyeti olmayan ruhun insan olan kökünden olduğumuz için duygulanırız, ağlarız kısaca insanlığın tüm duygularını sonuna kadar yaşarız.
  • Paylaş
Hatırlayıp o denli hüzünlenmem galiba ama ne yalan söyleyeyim dram ve duygusal bir film izliyor isem gözlerim hemen kızarmaya başlar.. İçim bir tuhaf olur.
  • Paylaş
2

Ruhsar Keles, gerçekten mi yaa!! ilginçç

Aykut Kardaş, Neden ilginç ki?