Bilmek istediğin her şeye ulaş

2050 yılında bina yapıları ne türde değişiklik gösterecek?

Biraz da uçalım demişsiniz, hadi uçayım...

Bence taşıyıcı malzemede ufak tefek değişiklikler olabilir. Beton ve çelik hala kullanılmaya devam edecektir ama karbon lifleri de betonarme donatısı olarak daha fazla işin içine girecektir. Bunun yanı sıra aluminyum ve yine belki karbon lifli profillerden oluşan iskelet yapıları, space truss konstrüksiyonları binaların mukavemetini düşürmeden, statiğini bozmadan ağırlığını azaltacaktır.

En önemli farklar binanın enerji, su ve kanalizasyon ihtiyaçlarında olacaktır. Ucuzlayan fotovoltaik teknolojisiyle binaların çatı ve dış yüzeyleri hem ışık geçirmez hem de geçirir versiyonlarıyla fotovoltaik panellerle kaplanıp binanın ısınma ve elektrik ihtiyaçları karşılanacaktır. Yalıtımsız bina yapıp üstüne Lüx Daireler yazma devri tarihte kalacaktır.

Şehirlerin genişleyerek ulaşımı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçilebilmesi için dikine yapılanma doğrultusunda binaların yükseklikleri artacak ve bina ihtiyaçları için yeni bir enerji kaynağı kullanılabilir olacaktır. Çoğu bina tepelerinde ve kenarlarındaki rüzgar tribünlerinden de enerji sağlayacaktır. Yükselen binaların rüzgara karşı direncinin azaltılabilmesi için daha yuvarlak formlar kullanılacaktır.

Toplanan yağmur ve kar suyu arıtılarak binanın içme suyu ihtiyacına destek olacak hatta belki pis su da arıtılarak kullanılacaktır. Malum küresel ısınma kuraklığı da beraberinde getirebileceği için suyun her damlası kıymetli olacak.

Evsel atıklar için sonunda binalara çeşitli çöp kanalları yapılacak, atılması gereken kağıt, cam, teneke, plastik, bitkisel atıklar gibi geri dönüştürülebilir atıklar binanın bodrum katında toplanarak işleme tesislerine iletilecekler. Kalan çöp de tabii ki toplanacak ve önce yakıt olarak metan oluşması için kapalı tanklarda depolanacak ve binanın enerji ihtiyacına katkıda bulunacaktır. Sona kalan az bir posa da tabii ki şimdiye kadar olduğu gibi çöp dağlarına eklenecektir. Belki de onlar da pulverize edilip elementlerine ayrıştırılacak ve geri dönüştürüleceklerdir.
  • Paylaş
Binanın giderlerini azaltmalı öncelikle.Elektriğini kendi üretmeli,suyunu aritabilmeli...
  • Paylaş