Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Ateist olan insan sayısı neden arttı? Farklı görünme arzusu mu?

Çeşitli nedenleri vardır.
İnsanlarda fark yaratma güdüsü; toplumdan farklı olma isteğine dönüşmüş olabilir.
Bencillik duygusu bir Yaradan'ın buyruğu altına girmeyi reddetmeye neden olmuş olabilir.
İnsanlar konformizm nedeniyle "öyle bir şeye ihtiyacım yok"-haşaa- demiş olabilir.
İnsanlarda bastırılamaz bir taklit etme duygusu-güdüsü vardır. Beraber bir kaç gün geçirdiğiniz insanların bile ister istemez bir kaç hareketini taklit etmeye başlarsınız. Popüler olan insanların genel olarak Tanrı'yı reddetmesi, veya bu konuda bir şey bahsetmemesi buna neden olabilir, veya arkadaşları veya internette tanıdığı insanlar bu yönde yaşamları benimsemişse insanlar da bundan etkileniyor olabilir. Taklit güdüsüyle ilgili şöyle bir durum var; müslüman insan müslüman olduğu için gururludur, fakat her tarafta çıkıp "Ben mslümanım" demesi doğru değildir. İnsanların nefretine mağruz kalabilir; veya insanları soğutabilir. İyilik ancak gönülden gönüle geçer. Ama aynı şey inançsızlar için geçerli değildir. Her tarafta istedikleri şekilde konuşabilirler; onları engelleyecek bir durum yoktur. İnsan da taklit güdüsüyle bu yöne başvurabilir.

Bu kadar ateist olduğuna bakmayın; bunu kimseyi tahrik etmek için söylemiyorum; ama bir felakete bakar. Firavun gibi bir inançsız bile-ki kendini tanrı olarak görür- felaket karşısında kendi yolunu bırakmış ve Allah'a inanmıştır.

Burada ateist insanları sorgulamak ve suçlamak doğru değildir. İlk önce kendimizi sorgulamalı ve suçlamalıyız. İnancımız nasıl bir düzeyde, namazlarımızı kılabiliyor muyuz, dinimizi ne düzeyde biliyoruz, geç saatlere kadar ibadet edebiliyor muyuz, Allah korkusundan ağlayabiliyor muyuz, Kuran'ı ne kadar biliyoruz, Hz. Muhammed'in hayatını ve öğütlerini ne kadar biliyoruz? İlk önce kendimizi yargılayalım.
  • Paylaş
Kesinlikle farklı görünüp ilgi çekmek için. Ve ateizim bunlardan sadece biri. Aslında ''ben ateistim'' yiyenlerin çoğu içinden ''Allahım sen affet'' diye geçirmeden duramıyorlardır. Aslında yaptıkları sadece ateizmi dikkat çekmek için araç olarak kullanmak. Artık bu durum şeye benzemeye başladı '' kardeşim valla ben ateistim Allah yukarda biliyor'' Ne diyelim ki Allah akıl fikir versin :)
  • Paylaş
Belli bir istatistiğe dayanmadan bilgi olmadan cevap vermek istemiyorum. Yalnız, artmışsa baş kaldırma yaşlarındaki yani ilk gençlik ve gençlik yıllarındaki kişilerin bu oluşuma katıldığını düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

69 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları